• ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ Ν ΔΡΑ Η ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ???

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #48990  από pelopidas
 Δευ Μαρ 07, 2011 12:30 pm
Claire έγραψε:"ΑΝ και εφ' όσον υπάρχουν αυτά τα αντισώματα, ή αν είναι όντως καταστροφικά, ελλείψει αυτοαντιγόνου."


Σταύρο είναι κοινώς παραδεκτό -μέχρι σήμερα τουλάχιστον- ότι η ms είναι ένα "ανοσοφλεγμονώδες" νόσημα άρα αυτό που διαμεσολαβεί τη νόσο είναι η αναγνώριση φυσιολογικών δομών (έλυτρα μυελίνης) του ΚΝΣ ως ξένων από κάποιους τύπους Β-λεμφοκύτταρων και η παραγωγή αντισώματων εναντίον των δομών αυτών (αυτοαντισώματα). Τώρα με ποιο μηχανισμό ενεργοποιούνται αυτα τα Β-λεμφοκύτταρα και παράγουν αυτοαντισώματα είναι προς έρευνα. (Εντάξει τώρα ας μην αναφέρουμε και άλλες θεωρίες αιτιοπαθογένειας..όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά σ'αυτή τη νόσο).

Η δράση της κορτιζόνης τόσο από πλευράς βιοχημείας και φυσιολογίας είναι πολύ πολύ αδρά.. αυτά που αναφέραμε παραπάνω.

Εν τάχει η κορτιζόνη εισέρχεται στα κύτταρα και δεσμεύεται στον υποδοχέα της (που ανήκει στην οικογένεια των υποδοχέων στεροειδών) Έπειτα από διμερισμό του, ο ενεργοποιημένος υποδοχέας εισέρχεται στον κυτταρικό πυρήνα και δεσμεύεται σε ενισχυτικές αλληλουχίες των γονιδίων που υφίστανται έλεγχο από την κορτιζόνη. Η δέσμευση αυτή διεγείρει συνήθως τη μεταγραφή των γονιδίων αυτών ενώ σπανίως την αναστέλλει. Με τον τρόπο αυτό η ορμονική δράση (της κορτιζόνης) οδηγεί μέσα σε χρονικό διάστημα λεπτών έως ωρών σε τροποποίηση των επιπέδων των mRΝΑ για τις πρωτεΐνες-κλειδιά των κυτταρικών διεργασιών (κυτταρική απάντηση).
ΡS:Lena μην ασχοληθείς μ'αυτό είναι απλά η δράση της κορτιζόνης που στην περίπτωση σου μόνο καλό κάνει!
Ελπίζω να τα λέω καλά και να μην έχουν αντιρρήσεις οι ειδικοί..pelοpidaaa?? :romance-adore:
[color=#FF8000]
με φωναξατε?με καλυψε η προλαλησασα!
Δεν γνωριζω τι σπουδες εχεις Claire, αλλα μπορεις να συνταξεις ιατρικο βιβλιο!



εγω βεβαια πιστευω στη χενφα
αλλα ακομα κι ετσι, η κορτιζονη κανει δουλεια
γιατι αν προκειται για συσσωρευση σιδηρου (ή αλλων τοξικων)στα φλεβιδια του εγκεφαλου λογω φλεβικης ανεπαρκειας, τοτε και παλι η ωση ειναι αποτελεσμα μιας τοπικης φλεγμονης
η κορτιζονη εχει λοιπον αποτελεσμα (εξαλλου, σ' αυτο συμφωνουμε ολοι και ολοι το εχουμε δει!, θα το δει γρηγορα κι η φιλη μας!)

ειναι ενα φαρμακο παλιο, η δραση του ειναι 100% κατανοητη, ενω π.χ. της ιντερφερονης οχι

η ενδοφλεβια χορηγηση για 3-5 μερες απο 1000 mg ειναι πρακτικα χωρις παρενεργειες μακροπροθεσμα (και δεν χρειαζεται ουτε σχημα διακοπης!)
ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΣΗ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΗ ΝΕΥΡΙΤΙΔΑ
η μακροχρονια χορηγηση (δηλαδη για μηνες, χρονια) σε χαπια ειναι που κανει ολες τις ζημιες, αυτη αλλαζει τον μυικο ιστο, λεπταινει το δερμα και δημιουργει ραβδωσεις, ριχνει την ανοσια, αυξανει το λιπος, επηρρεαζει τα επινεφριδια
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΟΖΩΠΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΩΣΗ!

ας μην ξεχναμε, το εγραψα κι αλλου, οτι:
σε αλλεργικη αντιδραση οξεια, δινουμε 1000 mg κορτιζονη αφοβα
σε εγκεφαλικο επεισοδιο, δινουμε το ιδιο για λιγες μερες
οι αθλητες πριν τους αγωνες, το ιδιο, ειναι ενα τρομερο αναβολικο


ενταξει, μην το παρακανουμε κιολας, ειπαμε μονο σε ωση!
ενδιαμεσα ψαρια, ω-3, κολυμπι, ήπια ασκηση, φλαβονοειδη


κουραγιο φιλη μας!
[/color]
 #48991  από Μιμικαμ
 Δευ Μαρ 07, 2011 1:04 pm
Καλημέρα Pelopidα, μου επιτρέπεις να σου κάνω μια ερώτηση???
Κάπου σε προηγούμενο post σου, διάβασα οτι απο τις υπάρχουσες αγωγές
μέχρι τωρα, αυτό που χρησιμοποιείς ειναι ενδιφλέβια κορτιζόνη μηνιαιως και
γ-σφαιρίνες αν δεν κάνω λάθος.

Ρωτώ λοιπόν, γιατι η Καραγεωργίου η οποία με παρακολουθεί μια φορά το χρόνο,
ανάμεσα στις αλλες εναλλακτκές λύσεις, μου πρότεινε να κάνω μια φορά το μηνα
μια δόση κορτιζόνης ενδοφλέβιας για συντήρηση, προκειμένου να αποφύγω τη
χορήγηση του tysabry που μου συνιστά ο γιατρός ο οποίος με παρακολουθεί συχνά
και που εγώ αρνούμαι να εφαρμόσω.
Θα ήθελα αν δεν σου κάνει κόπο την γνώμη σου, θα με διευκόλυνε πολύ στο ν'αποφασίσω.
Επίσης οι γ-σφαιρίνες σε βοήθησαν, τι ακριβως κάνουν????

Σ' ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #48993  από pelopidas
 Δευ Μαρ 07, 2011 1:29 pm
Μιμικαμ έγραψε:Καλημέρα Pelopidα, μου επιτρέπεις να σου κάνω μια ερώτηση???
Κάπου σε προηγούμενο post σου, διάβασα οτι απο τις υπάρχουσες αγωγές
μέχρι τωρα, αυτό που χρησιμοποιείς ειναι ενδιφλέβια κορτιζόνη μηνιαιως και
γ-σφαιρίνες αν δεν κάνω λάθος.

Ρωτώ λοιπόν, γιατι η Καραγεωργίου η οποία με παρακολουθεί μια φορά το χρόνο,
ανάμεσα στις αλλες εναλλακτκές λύσεις, μου πρότεινε να κάνω μια φορά το μηνα
μια δόση κορτιζόνης ενδοφλέβιας για συντήρηση, προκειμένου να αποφύγω τη
χορήγηση του tysabry που μου συνιστά ο γιατρός ο οποίος με παρακολουθεί συχνά
και που εγώ αρνούμαι να εφαρμόσω.
Θα ήθελα αν δεν σου κάνει κόπο την γνώμη σου, θα με διευκόλυνε πολύ στο ν'αποφασίσω.
Επίσης οι γ-σφαιρίνες σε βοήθησαν, τι ακριβως κάνουν????

Σ' ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

λαθος . πηρα μια φορα για τρεις μερες κορτιζονη και μετα πηρα μια φορα το μηνα γ-σφαιρινη για τρεις μηνες
μετα απο αυτη την ωση, πηρα μεσα στο επομενο εξαμηνο αλλες δυο-τρεις φορες κορτιζονη ενδοφλεβια παλι, αλλα μονο για μια μερα τον μηνα

περασαν εξι χρονια και στην επομενη ωση δεν πηρα κορτιζονη καθολου, αυτοσχεδιασα
πηρα γ-σφαιρινη (μια φορα το μηνα για τρεις μηνες παλι), μουρουνελαιο και daflon χαπια για τρεις μηνες
μετα απο ενα μηνα ημουν αρκετα καλα

τωρα, η γ-σφαιρινη σε προστατευει απο λοιμωξεις, ειναι ας πουμε ενας πολυ-ορος (οπως ο αντιτετανικος) για διαφορες λοιμωξεις
ομως δεν ειναι και ακινδυνος, γιατι παρασκευαζεται απο αιμα μολυσμενων ασθενων οπου θεωρητικα εχουν παραμεινει μονο τα ετοιμα αντισωματα τους, οι σφαιρινες τους

για να πω την αληθεια, δεν ξερω αν θα τον ξαναεπαιρνα

οταν παιρνεις ενδοφλεβια κατι παρασκευασμενο απο αιμα αλλων ατομων,παντα υπαρχει ο κινδυνος να βαλεις στον οργανισμο σου κατι επικινδυνο
 #48995  από ioanna_melina
 Δευ Μαρ 07, 2011 1:56 pm
Lena έγραψε:ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
Παιδια σασ εχει τυχη μετα τη κορτιζονη τα συμπτωματα να χειροτερεψουν?? Την τελειωσα το Σαββατο και ουτε καν δεν ειμαι το ιδιο αλλα ειμαι χειροτερα. Αν εχετε κατι υποψη σας ισως ναχει να κανει με το γεγονος οτι σταματησα τις ενεσεις λιγο πριν με ρει η ωση?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά τα προηγούμενα χριστούγεννα που νοσηλεύτηκα, είχα την αίσθηση οτι η κορτιζόνη με έκανε χειρότερα. Μπήκα για νοσηλεία καλύτερα από ό,τι βγήκα!Ο γιατρός μου είπε οτι αυτό μην το ξαναπώ,είναι γελείο τάχα, αλλά εγώ έτσι ένιωσα, έτσι μου φάνηκε. Τι να πω, λογικά, όντως ακούγεται χαζό.
 #49014  από Μιμικαμ
 Δευ Μαρ 07, 2011 10:01 pm
Σ'ευχαριστώ πολύ pelopida για την άμεση και ακρως κατατοπιστική απάντησή σου.
Sorry για την παρανόηση.

Τελικά εαν μας βρουν λίγο αντιδραστικούς με τις υπάρχουσες θεραπείες, μας
προτείνουν οτιδήποτε προκειμένου να συνταγογραφήσουν κάτι, ακόμα ηχούν
στ'αυτιά μου τα λόγια της (τι να σου δώσω, τι να σου δώσω).

Anyway η απόφαση είναι καθαρά και μόνο προσωπική μας υπόθεση και κανενός αλλου.
 #49082  από Neutralis
 Τετ Μαρ 09, 2011 10:28 pm
(απομακρύνθηκε κατόπιν προτροπής του admin)
Διαφωνώ με την απόσυρση του ποστ. Ένα κείμενο πρέπει να κρίνεται βάσει της ακρίβειας των πληροφοριών που διαχέει, και όχι βάσει της πρόσληψής του.
 #132834  από RedRose90
 Δευ Μάιος 18, 2020 2:36 pm
Παιδιά γεια σας!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Έκανα την προηγούμενη εβδομάδα (Δευτέρα-Τετάρτη) ενδοφλέβια κορτιζόνη, όμως όχι τη στάνταρ δόση, αλλά λιγότερη, διότι τα συμπτώματα μου της οπτικής νευρίτιδας είναι ελαφρά.

Ωστοσο, μέχρι τώρα δεν έχουν υποχωρήσει τελείως τα συμπτώματα. Δηλαδή κάποιος πόνος υπάρχει ακόμα στο μάτι, και μάλιστα από μέρα σε μέρα αυξομείωνεται η ένταση, και σήμερα είχα λίγο διπλωπια. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία μέχρι να δράσει η κορτιζόνη;
 #132835  από Στάθης
 Δευ Μάιος 18, 2020 5:49 pm
RedRose90 έγραψε: Δευ Μάιος 18, 2020 2:36 pm Παιδιά γεια σας!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Έκανα την προηγούμενη εβδομάδα (Δευτέρα-Τετάρτη) ενδοφλέβια κορτιζόνη, όμως όχι τη στάνταρ δόση, αλλά λιγότερη, διότι τα συμπτώματα μου της οπτικής νευρίτιδας είναι ελαφρά.

Ωστοσο, μέχρι τώρα δεν έχουν υποχωρήσει τελείως τα συμπτώματα. Δηλαδή κάποιος πόνος υπάρχει ακόμα στο μάτι, και μάλιστα από μέρα σε μέρα αυξομείωνεται η ένταση, και σήμερα είχα λίγο διπλωπια. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία μέχρι να δράσει η κορτιζόνη;


Πιστεύω εμπειρικά ότι το πιο σημαντικό είναι να ξεκουράσεις τα μάτια σου, δηλαδή να ηρεμήσεις το οπτικό σου νεύρο από κάθε λογής οθόνη, τηλεόραση, ταμπλέτες, υπολογιστές, κινητά (με πολύ μέτρο στην διάρκεια έκθεσης). Επίσης από τον δυνατό ήλιο. Να φοράς πολύ καλά γυαλιά ηλίου όταν εν ανάγκη είσαι έξω σε δύσκολες ώρες. Επίσης καλόν ύπνο, βοηθάει πάρα πολύ στην ίαση από την νευρίτιδα. Και όλο αυτό βοηθάει επίσης και την κορτιζόνη να λειτουργήσει, απορροφώντας μια ώρα νωρίτερα την φλεγμονή που σε ταλαιπωρεί.

Καλή και γρήγορη ανάρρωση εύχομαι.
 #132836  από queen_of_my_life
 Δευ Μάιος 18, 2020 8:31 pm
Γεια και από εμένα!
Εγώ έκανα κορτιζόνη πριν 3 εβδομάδες γιατί είχα μούδιασμα στα 2 ποδια και στη δεξιά πλευρά του προσώπου μου.

Μετά την κορτιζόνη ένιωσα καλύτερα. Εμφανώς καλύτερα.

Τώρα είμαι χειρότερα! Μέχρι και τα χέρια μου είναι μουδιασμένα..

Στα 10 χρόνια τα έχω δει όλα.
Κάποιες φορές αμέσως μετά την κορτιζόνη, πετάω. Άλλες φορές θέλει κάποιες μέρες. Το 2010 μετά την κορτιζόνη συνήλθα αφού πέρασαν 5 μήνες. Δεν περπατούσα και συνήλθα πλήρως. Άλλες φορές γίνεται και χειρότερα η κατάσταση.

Απλά ψυχραιμία. Κάνουμε ο,τι καλύτερο μπορούμε, δίνουμε χρόνο, παρακολουθούμε πώς πάει και μιλάμε ξανά με το γιατρό.