• Παρενέργειες Κορτιζόνης

  • Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
Η κορτιζόνη είναι ένα φάρμακο το οποίο βοηθάει σημαντικά στην καταστολή των ώσεων της ΣΚΠ. Ερωτήματα και συζητήσεις για "Corticosteroids" εδώ.
 #110804  από costas1968
 Τετ Μάιος 06, 2015 12:00 pm
Φαίδρα έγραψε:Σκεφτηκα να δημιουργήσω αυτό το θέμα, ώστε να καταγράψουμε τις παρενέργειες της κορτιζόνης που παρατηρεί ο κάθε ένας ώστε να τις βλέπουμε συνοπτικά.
Ξεκινάω λοιπόν με κάποια βασικά που έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου κατά τη διάρκεια της χορήγησης και λίγο μετά. Τις μακροχόνιες παρενέργειες δε τις λαβμάνω υπόψη μου. Αν θέλει κάποιος όμως, θα χαρώ να το κάνει.

- Άσχημη αίσθηση στο στόμα. Ξέρω πως για κάποιους είναι το λιγότερο, αλλά είναι το πρώτο πράγμα που αισθανόμαστε, κάνοντας ακόμη και τη κατάποση του νερού άσχημη εμπειρία για λίγες ώρες μετά τη χορήγηση της ενδοφλέβιας ειδικά κορτιζόνης.
- Κόπωση. Λίγες ώρες μετά τη χορήγηση κι ακόμη μεγαλύτερη αίσθηση κόπωσης κυρίως μετά τη διακοπή της. Διαρκεί για λίγες μέρες μόνο.
- Πόνοι στα κόκκαλα. Μπορεί να συνοδεύεται από τη κόπωση, μπορεί και όχι, η κορτιζόνη εκτός της οστεοπόρωσης που προκαλεί μετά από χρόνια χορήγηση σε μεγάλες ποσότητες, μας κάνει να αισθανόμαστε πόνους σε κόκκαλα κυρίως μετά την ενδοφλέβια χορήγηση. Μετά από συζητήσεις με συνασθενείς το μέρος που επικεντρώνεται περισσότερο ο πόνος μπορεί να διαφέρει (μέση, αυχένας, πόδια κλπ)
- Διαταραχές στη διάθεση. Ευορία ή στεναχώρια, εναλλαγές μεταξύ τους είναι χαρακτηριστική παρενέργεια ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της θεραπείας.
- Ακμή. Ίσως παρουσιαζεται σε άτομα που έχουν ήδη προδιάθεση, δε γνωρίζω. Από προσωπική εμπειρία πάντως, η ακμή εμφανίζεται απότομα και σε μεγάλο βαθμό λίγες μέρες μετά τη χορήγηση κορτιζόνης ενδοφλέβια ή σε χάπια. Υποχωρεί λίγες εβδομάδες μετά.
- Αύξηση Τριχοφυΐας. Αν κι εμφανίζεται μόνο μετά τη λήψη μεγάλων δόσεων, είναι κάτι αναμενόμενο το οποίο κάποιες φορές (ανάλογα και με τη ποσότητα των δώσεων) εξασθενεί.
- Κούραση ή/και νευρική υπερδιέγερση. Ακούγονται αντιφατικά αλλά μπορεί να συνυπάρχουν. Αρκετοί λόγω της υπερδιέγερσης δυσκολεύονται στον ύπνο, έχουν εκνευρισμό, ένταση.
- Πόνος στο στομάχι. Πάντα μα πάντα να παίρνουμε ένα δυνατό χάπι για το στομάχι πριν τη κορτιζόνη. Ιδανικά να έχουμε και γεμάτο στομάχι. Προσοχή γιατί σε κάποια νοσοκομεία/κλινικές το ξεχνάνε.


Ανέφερα τα πρώτα πράγματα που μου ήρθαν στο μυαλό με την ελπίδα πως θα συνεχίσετε κι εσείς μεταφέροντας τις δικές σας εμπειρίες. Ο λόγος που αποφάσισα να το κάνω αυτό, είναι για να ανατρέχει ο ασθενής και να "καθησυχάζεται" γνωρίζοντας πως αυτά που βιώνει είναι αναμενόμενα και παροδικά.
ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΧΑΠΙΑ.ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΟΣΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ (15 ΠΕΡΙΠΟΥ).
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΥΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ.
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΝΟΣ ΣΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ...
:smile-rofl:
 #112152  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Τρί Ιούλ 07, 2015 5:33 pm
Αχα τα κατάφεραα. Στάθη θενκς για το ψαχτηράκι, με βοήθησε πολύ να βρώ το θέμα.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους και όλες για τα υπερπολύτιμα που γράψατε για τις παρενέργειες.
Ο μικρός τα βιώνει σχεδόν όλα όσα περιγράψατε (τι ωραία τι καλά) αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρουμε πολλά και απλά πρέπει να περιμένουμε λίγες μέρες ή βδομάδες μέχρι να περάσουν.
 #130264  από Elena2329
 Τρί Ιούλ 17, 2018 4:43 pm
Παιδια σας χερετω..
Περνω εδω και 5 μερες medrol 16gr , τις 4 πρωτες μερες επερνα 1 πρωι 1 μεσημερι και απο σημερα 1 πρωι 1/2 το μεσημερι μεχρι τη παρασκευη και βλεπουμε.. σας εχει τυχει αντι να πεινατε αντιθετως να μην μπωρειτε να φατε.. με το ζορι τρωω λιγο για να πιω το χαπι :emojis-14:
 #132252  από Kpoplistener
 Πέμ Νοέμ 21, 2019 7:43 pm
γεια σας παλι απο μενα , εσεις που αναφερεστε στην κορτιζονη και τις παρενεργειες , εχετε και δυσφαγια λογο σκπ? δυσπνοια? εαν ναι επιρεαστικαν τα συμπτωματα της σκπ αυτα με την ενδοφλεβια 5 ημερων κοριζονης?

να σας πω με καταβαλει τον τελευταιο καιρο η δυσφαγια (οχι συνεχεια, αλλα σε στιγμες που με πιανει πνιγομαι ή στουμπονω) επισης με καταβαλει η δυσπνοια στην οποια χρησιμοποιω εξασκιτη αναπνοης
(με βοηθαει να την ελεγχω την δυσπνοια) κυριως τα βραδια ειναι το χειροτερο μου..


τωρα υπαρχει περιπτωση λογο καποιας υποτροπης αν παω για 5ημερη ενδοφλεβια κορτιζονη, να χειροτερεψουν τα συμπτωματα αυτα? διοτι εχω μια εμπειρια με την κορτιζονη σε χαπι που οταν υπηρξε ηπια υποτροπη αναγκαστικα την επαιρνα για λιγες μονο μερες, και οι παρενεργεις ηταν και η δυσπνοια
η οποια γινοταν πιο εντονη απο αυτη της σκπ

ειμαι λιγο προβληματισμενη
 #132321  από a.koleventi
 Σάβ Δεκ 07, 2019 1:39 am
κορτιζόνη - θεραπαή και πανάκεια....

καλησπέρα σε όλους

η φαρμακευτική μου αγωγή είναι πρεδριζόνη - πόσιμη - με έναρξη δοσολογίας 100mg (2 σύριγγες των 5ml καθημερινώς) (ναι, καλά διαβάσατε: 100 mg) την οποία δόση ύστερα από τις προ-μηνός επαναληπτικές εξετάσεις (δεν επεκτείνομαι στον όγκο τους - την πληθώρα κτλ κτλ γιατί θα χάσω το νόημα της ανάρτησης) ξεκίνησα σιγά - σιγά να μειώνω έως τη μέση έως τέλη Γενάρη (όπου θα ακολουθήσει επόμενο πακέτο επαναληπτικών)
Στις παρενέργειες της πρεδριζόνης λοιπόν θέλω να μοιραστώ μαζί σας και τις δικές μου:
- μάτια... αύξηση της πίεσης (έφτασα στο 32!) μαζί με θολούρα και δάκρυα, γλαύκωμα και μειωμένη περιφερειακή όραση
- εξωγενές σύνδρομο Cushing ... φουσκωμένο πρόσωπο, ζυγωματικά, προγούλι, αυχένας, βάση λαιμού με ερυθρότητα και εντονότερο πρήξιμο τις πρωίνες/μεσημεριανές ώρες (η κορτιζόλη μας άλλωστε το πρωί βρίσκεται στην υψηλότερη τιμή της)
- τρέμουλο & αστάθεια
- τριχοφυϊα (για κλάματα)... απέκτησα ΚΑΙ μουστάκι
- δόντια... πονάνε ακόμα και όταν στέκομαι και ρουφάω κρύο αέρα τώρα που χειμώνιασε.... άσε που φοβάμαι να πιω νερό αν δεν είναι ζεστό
-τραγικές μεταπτώσεις ψυχολογικές.... κάτι σαν κλαψίγελος .... και ενώ το εκλογικεύω, εκεί το χάνω ας πούμε.... τελευταία ξεκίνησα και γράφω σε χαρτάκια-σκονάκια... όποτε με παίρνει απο κάτω τ ανοίγω και διαβάζω, πχ: "είμαι καλά, ευχαριστώ"
-για το στομάχι έχω βρει το απόλυτο γιατρικό: Κεφίρ... καλλιεργώ, φτιάχνω και γάλα, και γιαούρτι και τυρί.... δεν μ έχει ενοχλήσει καθόλου και έχω ρυθμίσει απόλυτα όλο το πεπτικό
-πείνα: πείνα και πάλι πείνα.... δεν έχω πεινάσει τόσο πολύ σε όλη μου τη ζωή... απίστευτο το αίσθημα της πείνας
 #133168  από iliana
 Σάβ Σεπ 12, 2020 3:11 pm
Καλησπέρα σε ολους! Εγω έκανα 5ήμερη ενδοφλέβια κορτιζόνη στο νοσοκομείο και τώρα πινω χάπια medrol από το σπιτι για 15 μέρες. Προς το παρόν 3 χάπια το πρωί Και από αύριο θα αρχίσω να μειώνω τη δόση. Εχω όμως εδω και δυο μερες φοβερή διάρροια! Σας έχει τύχει σαν παρενέργεια;;ευχαριστώ