• Copaxone και λιποατροφία

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133155  από eletr
 Κυρ Σεπ 06, 2020 1:53 pm
Γεια σας! Ήμουν στο copaxone για πολλά χρόνια, με αποτέλεσμα να έχω αυτό που μάλλον λέγεται λιποατροφία. Ουσιαστικά έχουν δημιουργηθεί κάτι σαν μικρά βαθουλώματα στα μέρη που έκανα την ένεση. Είναι περισσότερο θέμα αισθητικής, δεν έχω πόνο ή κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κανείς αν και τι μπορώ να κάνω ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση;

Σας ευχαριστώ πολύ
 #133159  από Στάθης
 Τρί Σεπ 08, 2020 9:48 pm
eletr έγραψε: Κυρ Σεπ 06, 2020 1:53 pm Γεια σας! Ήμουν στο copaxone για πολλά χρόνια, με αποτέλεσμα να έχω αυτό που μάλλον λέγεται λιποατροφία. Ουσιαστικά έχουν δημιουργηθεί κάτι σαν μικρά βαθουλώματα στα μέρη που έκανα την ένεση. Είναι περισσότερο θέμα αισθητικής, δεν έχω πόνο ή κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κανείς αν και τι μπορώ να κάνω ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση;

Σας ευχαριστώ πολύ

Μετά από 1μιση χρόνο Copaxone, απομεινάρι κάτι ουλές στους κοιλιακούς μου συν μια λεμφαδενοπάθεια στην βουβωνική περιοχή.

Οι ουλές επουλώθηκαν μετά από τουλάχιστον 3 χρόνια... οπότε eletr χρειάζεται μπόλικη υπομονή.
 #133355  από Μαρία
 Κυρ Νοέμ 29, 2020 1:55 pm
Έκανα γύρω στα 3 χρόνια copaxone. Το χω κόψει από το 2013 και ακόμα δεν έχουν φύγει τα βαθουλωματα δυστυχως.
 #133427  από Dhm
 Τρί Δεκ 29, 2020 8:11 pm
Η υπεύθυνη νοσηλεύτρια μού πρότεινε να κάνω dry brushing (με υπομονή, για καιρό) και φυσικά να εναλλάσω πολύ τα σημεία.