• ΑΠΟΘΕΜΑ COPAXONE

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131053  από eletr
 Δευ Φεβ 04, 2019 6:08 pm
Γεια σας! Ειχα μια υποτροπή και θα χρειαστεί να αλλάξω θεραπεία. Ωστόσο, λίγο πριν γίνει, μόλις είχα παραλάβει 2-3 κουτιά copaxone, τα οποία μου είναι πλέον άχρηστα. Γνωρίζετε που μπορώ να τα δώσω ώστε να μην πάνε χαμένα? ίσως να τα δέχεται κάποιο κοινωνικό φαρμακείο? (περιοχη Αθήνα)

Ευχαριστώ πολύ
 #131065  από fraula
 Παρ Φεβ 08, 2019 12:15 pm
eletr καλημέρα!

εγώ το 2017 ήμουν σε θεραπεία avonex και επειδή διέκοψα λόγω εγκυμοσύνης σκέφθηκα τότε και επιβεβαίωσα ότι μπορούσα να κάνω τα εξής:
1. μπορούσα να τα επιστρέψω στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ από όπου τα είχα πάρει έχοντας μαζί το βιβλιάριό μου ώστε να διαγράψουν πως τα έλαβα κ έκανα χρήση,
2. να τα δωρίσω στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών πράγμα που έκανα τελικά και το δέχθηκαν με μεγάλη χαρά!
3. να τα δωρίσω σε κοινωνικά φαρμακεία συλλόγων βλέπε π.χ. στο Όλοι Μαζί Μπορούμε του Σκάι (κάτι που είχα κάνει το 2013 όταν άλλαξα τη θεραπεία με Betaferon).

ΣΣ. έχε υπόψη σου (επειδή ρώτησα) πως ο Σύλλογος Ατόμων με ΣΚΠ δεν δέχεται φάρμακα μελών ακόμα κ όσων επιθυμούν να τα δωρίσουν για να δοθούν σε άλλους που ενδεχομένως να έχουν ανάγκη!
Συγχαρητήρια για τη σκέψη σου πάντως, είναι βαθειά αλτρουιστική!
Ελπίζω να σε βοήθησα!
Καλό υπόλοιπο κ περαστηκά σου!
 #131090  από eletr
 Τετ Φεβ 13, 2019 10:17 am
fraula έγραψε: Παρ Φεβ 08, 2019 12:15 pm eletr καλημέρα!

εγώ το 2017 ήμουν σε θεραπεία avonex και επειδή διέκοψα λόγω εγκυμοσύνης σκέφθηκα τότε και επιβεβαίωσα ότι μπορούσα να κάνω τα εξής:
1. μπορούσα να τα επιστρέψω στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ από όπου τα είχα πάρει έχοντας μαζί το βιβλιάριό μου ώστε να διαγράψουν πως τα έλαβα κ έκανα χρήση,
2. να τα δωρίσω στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών πράγμα που έκανα τελικά και το δέχθηκαν με μεγάλη χαρά!
3. να τα δωρίσω σε κοινωνικά φαρμακεία συλλόγων βλέπε π.χ. στο Όλοι Μαζί Μπορούμε του Σκάι (κάτι που είχα κάνει το 2013 όταν άλλαξα τη θεραπεία με Betaferon).

ΣΣ. έχε υπόψη σου (επειδή ρώτησα) πως ο Σύλλογος Ατόμων με ΣΚΠ δεν δέχεται φάρμακα μελών ακόμα κ όσων επιθυμούν να τα δωρίσουν για να δοθούν σε άλλους που ενδεχομένως να έχουν ανάγκη!
Συγχαρητήρια για τη σκέψη σου πάντως, είναι βαθειά αλτρουιστική!
Ελπίζω να σε βοήθησα!
Καλό υπόλοιπο κ περαστηκά σου!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!