• Copaxone κ καρουμπαλα

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #129203  από Marilouz
 Παρ Νοέμ 24, 2017 7:02 pm
Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας εχω πολλαπλή σκλήρυνση εδω κ 4 χρονια μεχρι πριν ενα μηνα εκανα avonex τωρα εδω κ ενα μηνα κανω copaxone τρεις φορες την εβδομαδα κ μου κανει κατι τεραστια καρουμπαλα υπαρχη κατι που μπορω να κανω ειτε για να μην γινοντε ειτε για να φυγουν γρηγορα .με εχει παρει απο κατω ολο αυτο με τα καρουμπαλα να σας πω οτι καθες φορα κανω την ενεση σε διαφορετικο σημείο χρησιμοποιώ το αυτόματο πιστολακι για την ενεση ποδια στο 6 κοιλια κ γλουτούς στο 7 .

Ευχαριστω εκτον προτέρων
 #129204  από Anna_
 Παρ Νοέμ 24, 2017 7:57 pm
Γεια σου Marilouz!

Κάνω και εγώ Copaxone εδώ και τρεις μήνες με τον ίδιο τρόπο.
(χέρια στο 4, κοιλια, γλουτοι, ποδια στο 6, μπορεις να κανεις και χερια ώστε να περνάει ακομα περισσότερος καιρος μεχρι την επομενη φορα)
Μου δημιουργούνται και εμένα καρούμπαλα, που κρατανε για καμια εβδομαδα, μετα φεύγουν και δεν αφήνουν σημάδι!
Αν η ενεση με πονεσε την στιγμη που την εκανα, τότε βάζω λιγη αλοη (κρέμα)
Αν ο ερεθσμός παραμείνει τοτε βαζω μια μικρη παγοκύστη τυλιγμένη σε χαρτι για λιγη ώρα πανω στο σημειο και φευγει το καρουμπαλο.
Προσωπικά εχω μεινει ευχαριστημένη με το copaxone, δεν μου εχει εμφανιστεί καμία παρενέργεια. Το μονο μειονεκτημα ειναι πως ειναι ένεση.
Πιστεψε με το συνηθίζεις πολυ γρήγορα και γινεται κομμάτι της ρουτινας σου!
Και να μην ξεχνας να σημειώνεις καθε φορα που εκανες την ενεση!
Ελπιζω να βοήθησα και σου εύχομαι καλη συνεχεια!
 #129205  από Marilouz
 Παρ Νοέμ 24, 2017 8:03 pm
Σε ευχαριστω για την απαντηση .στα χερια δεν με βολευει γιαυτο δεν κανω τα καρουμπαλα σε Εμενα παραμενουν για παραπανο απο δυο εβδομαδες γιαυτο ηθελα να δω αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω
 #129207  από Anna_
 Παρ Νοέμ 24, 2017 8:10 pm
Σε αυτην την περιπτωση καλυτερα να επικοινωνίσεις με τον γιατρό σου ή και με δερματολόγο
 #129208  από Marilouz
 Παρ Νοέμ 24, 2017 8:11 pm
Σε ευχαριστω πολυ αννα