• ΕΝΕΣΕΙΣ COPAXONE!

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #112394  από eva307
 Τρί Ιούλ 28, 2015 11:05 am
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτησω κάτι πρακτικό καθώς είμαι νέα στη χρήση.

Η νοσομόμα μου πρότεινε ορισμένα σημεία στο σώρα χωρίζοντας τις περιοχές σε τετραγωνάκια. παραδειγμα το χέρι σε 9, το πόδι σε 17.

ΤΟ ημερολόγιο παρακολούθησης ενέσεων που μου άφησε όμως έχει 9 σήμεια ανα περιοχή.

Η ερώτηση μου είναι να ακολουθήσω το ημερολόγιο με 9 ενέσεις ανα περιοχή ή να κάνω δικό μου πρόγραμμα εντάσοντας περισότερα σημεία?

Έχω πραγματικά χαθεί!
Καμία πρόταση από κανέναν???
 #112401  από ΧΡΙΣΤΙΝΑ Γ.
 Τρί Ιούλ 28, 2015 1:09 pm
καλησπέρα, πάρε τλφ τη νοσηλεύτρια και πες της την απορία σου, από προσωπική πείρα θα σου πω ότι θα παρατηρήσεις κάποια σημεία στο σώμα σου που θα είναι πιο ανεκτικά και θα "αναρρώνουν" πιο γρήγορα από άλλα για να κάνεις ξανά ένεση εκεί.....πέραν αυτού όμως η νοσηλεύτρια είναι η πιο αρμόδια για να σου λύσει την απορία!!! :smile-flower:
 #112402  από eva307
 Τρί Ιούλ 28, 2015 1:55 pm
Ευχαριστώ πολυ!
Κάθε αρχή και δύσκολη..
 #112405  από maestro
 Τρί Ιούλ 28, 2015 3:27 pm
eva307 έγραψε:....
σημεία στο σώρα χωρίζοντας τις περιοχές σε τετραγωνάκια. παραδειγμα το χέρι σε 9, το πόδι σε 17.

ΤΟ ημερολόγιο παρακολούθησης ενέσεων που μου άφησε όμως έχει 9 σήμεια ανα περιοχή.

Η ερώτηση μου είναι να ακολουθήσω το ημερολόγιο με 9 ενέσεις ανα περιοχή ή να κάνω δικό μου πρόγραμμα εντάσοντας περισότερα σημεία?

Έχω πραγματικά χαθεί!
Καμία πρόταση από κανέναν???
Γεια σου Ευα307,
Πέρασα κι εγώ από copaxone για αρκετά χρόνια(>5).
Αυτό που προσπαθούσα να κάνω, ήταν η καθημερινή εναλλαγή τον σημείων, δηλαδή,
την μία μέρα στο δεξί πόδι, την επόμενη στο αριστερό, την τρίτη μέρα στο δεξί χέρι, την τέταρτη στο αριστερό, την πέμπτη στο δεξί μέρος της κοιλιάς και ως το τέλος (όγδοη μέρα), είχα περάσει από διαφορετικά σημεία.
Για όλα τα παραπάνω, τηρούσα ημερολόγιο, σε χαρτί σε έναν πίνακα με 7 στήλες (μία για κάθε ημέρα).
Εικόνα
Στον πίνακα σημείωνα το σημείο για την κάθε μέρα.
Πολλές φορές, επειδή για παράδειγμα στο Δεξί Πόδι (ΔΠ), έχει 6-8 σημεία, σημείωνα, για Δεξί Πόδι στο Πάνω μέρος, ΔΠΠ. Την επόμενη φορά που θα ήταν η σειρά για το Δεξί Πόδι, έφτιαγνα την ένεση στο Δεξί Πόδι πιο κάτω ή στην μέση και σημείωνα ΔΠΚ. Θέλει προσοχή με τα σημεία πάντως. Τα παραπάνω, τα έφτιαγνα, προσπαθώντας να μην πέφτω στα ίδια σημεία τις επόμενες φορές, αν και σε 8 μέρες, πιστεύω πως επουλώνεται τυχόν εσωτερική πληγή.

Και πάλι όμως να ξέρεις πως, για κάθε πληροφορία, θα πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο στην γραμμή βοήθειας του Copaxone, νομίζω είναι το
8001115460
 #112413  από eva307
 Τετ Ιούλ 29, 2015 8:16 am
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ!!!!
ΘΑ ΤΗ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ!!
 #113006  από NAS1975
 Παρ Σεπ 18, 2015 2:14 pm
Καλημέρα σε όλους,

Είμαι νέο μέλος του φόρουμ και της RRMS. Έχω ξεκινήσει copaxone εδώ και 2-3 εβδομάδες. Ξέρει κάποιος πότε θα έρθει στην Ελλάδα το 40mg ?

Ευχαριστώ
 #113991  από mitsos
 Σάβ Δεκ 05, 2015 11:33 pm
Γενικα αμα το δέρμα σου ειναι ανεκτικό και δν δημιουργεί "γρουμπαλακια" και κοκκινίλες μετα την ένεση,μην τρελενεσαι για το σημείο που θα χτυπάς...εγω οταν έκανα το copaxone,μετα απο κανα δυο επίπονες ενέσεις (χτυπούσαν νεύρο μαλλον) σε χέρια και πόδια,αποφασισα να κανω μονο στην κοιλια...για μηνες έκανα γυρω γυρω γυρω απο τον αφαλό χωρις κανενα πρόβλημα...βέβαια δν με επηρέαζε καθόλου δερματικά...οπως και να χει συμβουλευσου την νοσοκόμα ;)
 #120363  από eva307
 Πέμ Σεπ 01, 2016 10:35 am
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΧΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ..ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΡΜΑ!