• Παρενέργεια - αλλεργική αντίδραση

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #109767  από GiotaGr
 Τρί Μαρ 03, 2015 10:14 pm
Καλησπέρα,
Σήμερα πήρα το Copaxone και αύριο περιμένω την κοπέλα που θα έρθει να μου δείξει πως να κάνω την ένεση. Είναι η πρώτη φορά που ξεκινάω θεραπεία. Το προτίμησα από τις ιντερφερόνες γιατί φοβήθηκα όλα αυτά τα συμπτώματα που προκαλούν. Φυσικά και το copaxone δε πάει πίσω, άνοιξα τις οδηγίες χρήσεις και είδα ένα κατεβατό από παρενέργειες. Εντάξει το περίμενα πως ότι φάρμακο και να πάρω θα επιβαρύνει τον οργανισμό μου. Αυτό που όμως με τρόμαξε κάπως και διαβάζοντας και όλους του διαλόγους εδώ είναι ότι μπορεί να δημιουργηθεί κάποια πολύ σοβαρή αλλεργική αντίδραση αλλά και αίσθημα ασφυξίας και ταχυπαλμίας. Είναι τόσο πιθανό κάποιος να το πάθει? Πως γίνεται να παίρνουμε ένα φάρμακο και να ζούμε με αυτό το φόβο ότι δηλαδή μπορεί να πάθουμε αναφυλακτικό σοκ και να αποβεί μοιραίο?
 #109768  από Στάθης
 Τετ Μαρ 04, 2015 12:25 am
Καλησπέρα Γιώτα, καλή επιτυχία με την θεραπεία !

Έπαιρνα το Copaxone για 1μιση χρόνο και δεν έπαθα ποτέ το αναφυλακτικό σοκ, έχω ακούσει γιαυτό, ότι δεν είναι ωραία εμπερία, αλλά υπάρχει καλή πιθανότητα να μην το βιώσεις.

Θυμάμαι μετά από ένα χρόνο χρήσης άρχιζε να ταλαιπωρειται το δέρμα μου στα σημεία τις ένεσης, καμία παρενέργεια αλλη, μέχρι που αναγκάστηκα να το κόψω γιατί δεν το άντεχαν άλλο ...οι λεμφαδένες μου.

Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά πιο ελαφρύ από την ιντερφερόνη, τουλάχιστον έτσι το ένιωθα εγώ.
 #109781  από GiotaGr
 Τετ Μαρ 04, 2015 3:08 pm
Σε ευχαριστώ Στάθη.
Και εγώ το διάλεξα γιατί έχει "λιγότερες" παρενέργειες. Θα το συζητήσω και με τη κοπέλα που θα έρθει από την εταιρεία. Δε ξέρω εσένα τι σου είχαν πει όταν είχαν ερθει?
Αναφυλακτικό σοκ βέβαια μπορείς να πάθεις μέχρι και από το ντεπόν. Σκέφτηκα σαν λύση να έχω μία ένεση αδρεναλίνης στο σπίτι. Ξέρεις για να αισθάνομαι ασφάλεια. Νομίζω ότι γίνομαι κάπως υπερβολική. Όσο διαβάζω και το ψάχνω, τόσο χειρότερα!!!
 #109801  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Μαρ 05, 2015 8:32 am
Καλημερα Γιωτα ! Ξερεις , η δυναμη της ...αυθυποβολης ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ !!!Μπορει να ''παθεις'' κατι μονο και μονο απο το φοβο σου ! Ακομα κι εγω , που ''δεν το εχω '' , οταν διαβασω τις παρενεργειες ενος φαρμακου ...επηρρεαζομαι .....Πρεπει να ξερεις οτι για τα επικινδυνα φαρμακα , υπαρχει αυστηρη οδηγια ΝΑ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ . Εχει τετοια οδηγια το κοπαξον ; Οχι βεβαια ..... Θα ελεγα να περιμενεις τη νοσηλευτρια , να την ακουσεις προσεκτικα, να την ρωτησεις για ΟΛΑ(σημειωσε απο τωρα τις αποριες σου , για να μη τις ξεχασεις) και να κανεις μαζι της την πρωτη ενεση . Χωρις φοβο ! Εξαλλου , αποφασισες να ακολουθησεις αυτη τη φαρμακευτικη αγωγη για να βοηθηθεις . Επισης , πρεπει να εχεις υπ'οψη σου οτι ολες οι εταιρειες εχουν πολυ καλο σερβις . Υπαρχει ανοιχτη γραμμη επικοινωνιας με τις νοσηλευτριες και γιατρους , ολο το 24ωρο .Μη φοβασαι λοιπον.Ξεκινα και καλη επιτυχια !!!!!! :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-kiss:ΥΓ.Μια τελευταια συμβουλη . Μη διαβαζεις τις παρενεργειες των φαρμακων. Διαβαζε ΠΑΝΤΑ , τις ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ και τις ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 #109863  από GiotaGr
 Σάβ Μαρ 07, 2015 12:42 pm
Αννα μου, έχεις απόλυτο δίκιο. Επηρεάζομαι πολύ από αυτά που διαβάζω. Όλα πήγαν καλά τελικά. Δεν ένιωσα τίποτα πέρα από πόνο στην περιοχή που μπήκε το φάρμακο και για κανα 2 μερες μετά όταν το πίεζα εκεί. Την πρώτη ένεση που έκανα μόνη μου δεν την έκανα και με μεγάλη επιτυχία αλλά εντάξει θα μάθω!!!