• Ερωτήσεις για τις ενέσιμες θεραπείες

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #94061  από GEORGE
 Τρί Αύγ 27, 2013 12:08 am
Γειά σου anty. Αν επιτρέπεται εσύ χωρίς θεραπεία τόσα χρόνια, υπάρχει εξέλιξη στη μαγνητική?
Έχεις κόπωση?
 #94066  από anty
 Τρί Αύγ 27, 2013 10:53 am
GEORGE έγραψε:Γειά σου anty. Αν επιτρέπεται εσύ χωρίς θεραπεία τόσα χρόνια, υπάρχει εξέλιξη στη μαγνητική?
Έχεις κόπωση?

καλημερα George
Δεν υπαρχει μεγαλη εξελιξη στην μαγνητικη ευτυχώς. Βεβαια την αλλη βδομαδα θα σου πω πιο σιγουρα αφου πάω για εξετασεις μετα από 2 χρόνια...
Αυτα τα 8 χρονια ειχα 3 ωσεις αρκετα ελαφριές οπου πήρα κορτιζόνη μόνο την μια φορά. Γενικα φοβαμαι παρα πολυ τις παρενεργειες που εχουν τα φαρμακα και ενας λογος που δεν τολμώ να ξεκινησω ειναι αυτός. Η αληθεια ειναι οτι οταν εγινε η διαγνωση επρεπε να παρω διαφορες αποφασεις για την ζωη μου, οπως το να κανω παιδιά (ημουν 28 χρονων). Ετσι εκανα 2 παιδακια και τωρα ηρθε η ωρα πάλι της σκεψης...
Το μονο που κανω αυτην την στιγμή ειναι ομοιοπαθητική και πιστευω οτι με εχει βοηθησει..
Οσον αφορα την κόπωση με 2 παιδιά μικρά και δουλεια σε τουριστικο μαγαζι (ωραρια τρελα) μπορω να πω οτι ανταπεξερχομαι καλά. Με βοηθεια βεβαια πολύ από τους γονεις μου (οσον αφορα τα παιδια)
 #94068  από GEORGE
 Τρί Αύγ 27, 2013 12:39 pm
Καλημέρα anty.Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εγώ δέκα χρόνια πέρασαν που έγινε η διάγνωση.Απο την αρχή άρχισα θεραπεία και στο μήνα επάνω εμφανίστηκε η κόπωση.Κάθε δύο χρόνια έκανα μαγνητικές που έδειχναν μια μικρή εξέλιξη.Όχι τόσο σημαντική απ΄ότι μου λέγαν οι γιατροί.Μια μικρή ώση για πρώτη φορά είχα τον Μάρτιο του 2012.Γενικά είμαι σε καλή κατάσταση.Το πιο σημαντικό για μένα είναι η εύκολη κόπωση.Φαίνεται ότι και οι δύο ανήκουμε στην πολύ ελαφριά μορφή.Πολύ σημαντικό συτό.Έχω κάνει και εγώ ομοιοπαθητική. Με βοήθησε σε μεγάλο βαθμό στην ψυχολογία.Σημειώνω οτι γινόταν παράλληλα με την ιντρερφερόνη.Τώρα είμαι στο copaxon.
Εύχομαι πάντα να έχεις αυτή τη δύναμη και την καλή ψυχολογία πού είναι πολύ σημαντικά στην περίπτωσή μας.Και να θυμόμαστε πάμτα.Υπάρχουν άνθρωποι με σκλήρυνση που κάνουν πολλά περισσότερα πράγματα και περνάνε καλύτερα απο κάποιους που δεν έχουν.
 #94072  από anty
 Τρί Αύγ 27, 2013 3:18 pm
Γιατι από ιντερφερονη εισαι τωρα στο copaxone;;; H αληθεια ειναι οτι αν ξεκινησω θεραπεια σκεφτομαι την copaxone, μου εχουν πει οτι ειναι το πιο ηπιο φαρμακο. Αληθευει αυτό;;;
Το φαρμακο αυτο νομιζω ειναι καθε μερα ενω η ιντερφερονη ειναι 3 φορες την ημερα;;;
Kαι απο παρενεργειες τι εχει;;;
 #94077  από GEORGE
 Τρί Αύγ 27, 2013 11:31 pm
To copaxon είναι κάθε μέρα, δεν έχει παρενέργειες δεν επειρεάζει τους δείκτες στις εξετάσεις αίματος. Στις ιντερφερόνες το αβονέξ είναι μία φορά την εβδομάδα και οι υπόλοιπες τρείς φορές την εβδομάδα.Κάποιοι έχουν παρενέργειες ενω άλλοι καθόλου.Άλλαξα τη θεραπεία λόγω ανάπτυξης αντισωμάτων στο συγκεκριμένο φάρμακο.
 #94082  από anty
 Τετ Αύγ 28, 2013 6:06 pm
Γεια σου και παλι. Τωρα που σε βρηκα θα σε τρελάνω στις ερωτησεις. Oι ενεσεις που κανεις που γινονται; Σε ποιο σημειο του σωματος, στο ίδιο ή μπορεις να αλλάζεις;; Τις κανεις μονος σου; Γίνονται πρωί ή βραδυ; Πρέπει να προσεχεις κατι στην διατροφή σου πριν τις κανεις; Παρενεργειες ειπες δεν εχεις καθόλου ούτε με τις ιντερφερόνες είχες; Αυτο με το αβονεχ που γινεται μια φορα την εβδομαδα μου ακουστηκε καλη φαση....
Μια τελευταια ερωτηση. Τα φαρμακα τα παίρνεις από το φαρμακειο. Σου δινουν συνταγη ανα μήνα;;; Τα βρίσκεις τώρα με την κρίση, πληρώνεις κατι;;;

Αυτά προς το παρον
 #94088  από billios
 Τετ Αύγ 28, 2013 10:44 pm
Το betaf(s)eron οπως και το extavia ειναι μερα παρα μερα οποτε βγαινει μια παραπανω απο 3 την εβδομαδα.
Με τις ιντερφερονες τιποτα δεν ειναι καλη φαση,ουτε αυτη της μιας την εβδομαδα.
Η Avonex παει ενδομυικα,γλουτο δηλαδη και αν εχεις ψυχη στο μπουτι,οι αλλες ιντερφερονες πεφτουν υποδορια σε χερια,ποδια,κοιλια,γλουτους.
Τα φαρμακα τα περνεις χωρις συμμετοχη απο το φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ καθε μηνα με την συνταγη γιατρου η' Δημοσιου νοσοκομειου
 #94090  από GEORGE
 Πέμ Αύγ 29, 2013 12:39 am
billios έγραψε:Το betaf(s)eron οπως και το extavia ειναι μερα παρα μερα οποτε βγαινει μια παραπανω απο 3 την εβδομαδα.
Με τις ιντερφερονες τιποτα δεν ειναι καλη φαση,ουτε αυτη της μιας την εβδομαδα.
Η Avonex παει ενδομυικα,γλουτο δηλαδη και αν εχεις ψυχη στο μπουτι,οι αλλες ιντερφερονες πεφτουν υποδορια σε χερια,ποδια,κοιλια,γλουτους.
Τα φαρμακα τα περνεις χωρις συμμετοχη απο το φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ καθε μηνα με την συνταγη γιατρου η' Δημοσιου νοσοκομειου
Συμφωνω με τον billio. Μέχρι τώρα η προμήθεια των φαρμάκων γίνεται χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.Είτε απο ΙΚΑ είτε ΕΟΠΠΥ απο φαρμακεία.Δωρεάν.
Επίσης οι ενέσεις όλες καλό είναι να γίνονται περίπου την ίδια ώρα.Μπορεί και πρέπει να τις κάνει ο καθ΄ένας μόνος του