• ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΤΕΣ COPAXONE

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #65035  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Δεκ 07, 2011 8:35 pm
ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ,ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΣΟΙ ΚΑΝΕΤΕ ΧΡΗΣΗ COPAXONE !!!! 1. Ποσο ''παληο'' φαρμακο ειναι ??? 2. Ποσο καιρο το χρησιμοποιητε ??? 3. Εχετε χρησιμοποιησει αλλο φαρμακο πριν απ'το copaxone ? Αν, ναι, γιατι αλλαξατε ??? 4. Τι παρενεργειες εχει ??? 5. Βλεπετε οτι εχει αποτελεσμα ???... :think: ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΣΟΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΧΡΗΣΗ COPAXONE!!! 1. Ποσο καιρο το χρησιμοποιησατε ??? 2.Σας βοηθησε??? 3 . Γιατι το διακοψατε ??? :think: :think: :think: Και για οποιον δεν καταλαβε....Εχω στο ψυγειο μου ενα κουτι copaxone, εδω και ενα μηνα, και δεν ξερω τι να κανω !!!! :think: :think: :think:
 #65069  από elina
 Πέμ Δεκ 08, 2011 1:49 pm
Έκανα copaxone για περίπου 9 μήνες. Μου έκανε δέκατα κάθε μέρα, αλλά καμιά σχέση με την ταλαιπωρία της ιντερφερόνης. Με πονούσε πολύ στο σημείο της ένεσης και μου έκανε και έντονα πρηξίματα (να τονίσω ότι ήμουν πολύ σχολαστική στην αλλαγή των περιοχών που έκανα τις ενέσεις, είναι όμως καθημερινή ένεση). Το έκανα μετά από διακοπή ιντερφερόνης λόγω παρενεργειών. Το διέκοψα γιατί σχεδίαζα να μείνω έγκυος (κι ας μου έλεγε ο νευρολόγος ότι μπορώ να μείνω έγκυος παίρνοντάς το και να το κόψω μετά). Μετά την διακοπή του κι αφού ξεπρήστηκαν τα μόνιμα πρησμένα σημεία των ενέσεων, διαπίστωσα ότι μου είχε κάνει έντονη λιποατροφία (σημειώνεται στις παρενέργειες), δηλαδή εσωτερικές "τρύπες", βαθουλωματάκια ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΗΜΕΙΟ που έκανα τις ενέσεις....Κατά τον νευρολόγο μου, αυτή την παρενέργεια την είχε συναντήσει σε ένα μόνο ασθενή του που το έκανε 7 χρόνια και σε εμένα, που το έκανα 9 μήνες....
Υπάρχουν και παιδιά που δεν έχουν κανένα πρόβλημα και λένε πως είναι σα να κάνουν ένεση με νεράκι, υπάρχουν και παιδιά που έχουν πάθει αλλεργικό σοκ και κόντεψαν να μείνουν στον τόπο...

Κανένα φάρμακο δεν είναι νεράκι και κανείς δεν ξέρει αν τελικά θα είναι αυτός το 0,5% των επικίνδυνων παρενεργειών....εγώ έχω μείνει με τις τρύπες....
 #65075  από Alpha Tough
 Πέμ Δεκ 08, 2011 4:28 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε:ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ,ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΣΟΙ ΚΑΝΕΤΕ ΧΡΗΣΗ COPAXONE !!!! 1. Ποσο ''παληο'' φαρμακο ειναι ??? 2. Ποσο καιρο το χρησιμοποιητε ??? 3. Εχετε χρησιμοποιησει αλλο φαρμακο πριν απ'το copaxone ? Αν, ναι, γιατι αλλαξατε ??? 4. Τι παρενεργειες εχει ??? 5. Βλεπετε οτι εχει αποτελεσμα ???... :think: ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΣΟΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΧΡΗΣΗ COPAXONE!!! 1. Ποσο καιρο το χρησιμοποιησατε ??? 2.Σας βοηθησε??? 3 . Γιατι το διακοψατε ??? :think: :think: :think: Και για οποιον δεν καταλαβε....Εχω στο ψυγειο μου ενα κουτι copaxone, εδω και ενα μηνα, και δεν ξερω τι να κανω !!!! :think: :think: :think:


Γειά σου Άννα
Ξέρω πως είναι φάρμακο 20ετίας και το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο και κάτι μήνες.Παρενέργειες δεν έχω σωματικά.Ψυχικές έχω αφού είναι καθημερινές οι ενέσεις και τις βαριέμαι σαν τις αμαρτίες μου.
Δεν ξέρω αν με έχει βοηθήσει πάντως δεν με έχει κάνει χειρότερα.
Δεν καταλαβαίνω όμως τον προβληματισμό σου σχετικά με το τι να κάνεις το κουτί που έχεις στο ψυγείο σου.
Φαντάζομαι πως σου το συνέστησαν για να το χρησιμοποιήσεις.
Αν είχες πρόβλημα στο να το ξεκινήσεις γιατί το πήρες? Γενικά είναι το φάρμακο με τις λιγότερες παρενέργειες από όλα τα άλλα αφού δεν είναι ιντερφερόνη αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό.
 #65076  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Δεκ 08, 2011 7:32 pm
Παιδια,ευχαριστω για τις πληροφοριες !!!! Γιατι το πηρα ??? Εκοψα την ιντερφερονη...γιατι δεν με καλυπτε πλεον !!! Δημιουργησα αντισωματα, ειπαν !!! Μου προτειναν tysabri....ειπα ''οχι''....μου προτειναν το χαπι...ειπα ''οχι''.....!!!! Μου εγραψαν, λοιπον το copaxone !!!! Δεν εχω αποφασισει, ακομα τι θα κανω, επειδη με εχουν κουρασει τα φαρμακα που....ισως καθυστερουν την εξελιξη της παθησης.......... :angry-banghead: :angry-banghead: :angry-banghead: υγ. το κουτι που εχω στο ψυγειο μου ξερω τι θα το κανω.....ή το επιστρεφω στο ΙΚΑ ή το χρησιμοποιω !!!! Πρωτα, ομως, πρεπει να αποφασισω........ :think:
 #65079  από Μιμικαμ
 Πέμ Δεκ 08, 2011 7:46 pm
Γειά σου Αννούλα, :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: σε βλέπω......

Καλά έκανες και πήρες το copaxon, να μην ενισχύσεις και τον καημένο τον γιατρό......τώρα το τι θα το κάνεις....αλλο κεφάλαιο.....εγω γι'αυτο δεν πήγα στο ραντεβού μου με τον γιατρό....αφου δεν είχα αποφασίσει για το τι θέλω....και που ήξερα εκ των προτέρων, τί θα μου πρότεινε....τώρα πάντως το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.....να πάω, ισως για να μου δώσει το θαυματουργο χάπι.... :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor:
 #65080  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Δεκ 08, 2011 7:53 pm
Μιμικαμ έγραψε:Γειά σου Αννούλα, :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: σε βλέπω......

Καλά έκανες και πήρες το copaxon, να μην ενισχύσεις και τον καημένο τον γιατρό......τώρα το τι θα το κάνεις....αλλο κεφάλαιο.....εγω γι'αυτο δεν πήγα στο ραντεβού μου με τον γιατρό....αφου δεν είχα αποφασίσει για το τι θέλω....και που ήξερα εκ των προτέρων, τί θα μου πρότεινε....τώρα πάντως το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.....να πάω, ισως για να μου δώσει το θαυματουργο χάπι.... :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor:
Κι εγω σε βλεπω Μιμικουλι.... :greetings-waveyellow: Αχχχχχχχ......!!!! Το ξαναλεω....!!!! Βαρεθηκα να τρυπιεμαι.....χωρις ελπιδα......Εχω χειροτερεψει ,τον τελευταιο καιρο κι ετσι το ερωτημα ειναι πιο βασανιστικο.... to be a ''copaxone-mate''....or not to be.....??????? :greetings-waveyellow:
 #65094  από litsa
 Πέμ Δεκ 08, 2011 10:27 pm
εάν δεν το δοκιμάσεις, πως θα ξέρεις??
 #65096  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Δεκ 08, 2011 11:19 pm
litsa έγραψε:εάν δεν το δοκιμάσεις, πως θα ξέρεις??
Στου...κασιδη το κεφαλι......λαθος....στου σκπιτη το κατατρυπημενο κορμακι..... :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: ....αλλη μια ενεσουλα....!!!!?????? Να ηταν θεραπευτικη....litsa μου.....Καλα θα ηταν.....ετσι......??????????????????? :romance-kisscheek: υγ.ειπαμε...το σκεφτομαι ακομα..... :think:
 #65133  από κατερινα 55
 Παρ Δεκ 09, 2011 8:40 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε:ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ,ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΣΟΙ ΚΑΝΕΤΕ ΧΡΗΣΗ COPAXONE !!!! 1. Ποσο ''παληο'' φαρμακο ειναι ??? 2. Ποσο καιρο το χρησιμοποιητε ??? 3. Εχετε χρησιμοποιησει αλλο φαρμακο πριν απ'το copaxone ? Αν, ναι, γιατι αλλαξατε ??? 4. Τι παρενεργειες εχει ??? 5. Βλεπετε οτι εχει αποτελεσμα ???... :think: ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΣΟΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΧΡΗΣΗ COPAXONE!!! 1. Ποσο καιρο το χρησιμοποιησατε ??? 2.Σας βοηθησε??? 3 . Γιατι το διακοψατε ??? :think: :think: :think: Και για οποιον δεν καταλαβε....Εχω στο ψυγειο μου ενα κουτι copaxone, εδω και ενα μηνα, και δεν ξερω τι να κανω !!!! :think: :think: :think:
ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 1 ΧΡΟΝΟ.ΠΡΙΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ BETAFERON,REBIF ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΟΨΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΑ ΗΠΑΤΙΚΑ ΣΤΑ ΥΨΗ.ΑΠΟ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ.
 #65139  από tom80
 Παρ Δεκ 09, 2011 10:24 pm
Για μένα το αν θα πάρεις το Copaxone ή το ΑΝΟVEX ή το χάπι ή τίποτα μοιάζει με τις περιπτώσεις όπου είσαι σε ένα σταυροδρόμι στη ζωή σου, ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και παίρνεις την απόφασή σου.

Πάντα όμως μέσα σου σε βασανίζει πως θα ήταν η ζωή σου αν είχες πάρει την άλλη απόφαση.
ΛΑΘΟΣ πρέπει να πάρεις την απόφαση και από την στιγμή εκείνη και μετά να μην την αμφισβητήσεις πότε. Να μην κοιτάξεις ποτέ πίσω.

Το σίγουρο είναι ότι κανένα φάρμακο δεν παρέχει ίαση, ούτε κάν ανακόπτουν την καταστροφική πορεία της ΣΚΠ. Βελτιώνουν λίγο τις πιθανότητες

Σίγουρο είναι και το γεγονός ότι όλα τα φάρμακα δεν ταιριάζουν σε όλους τους ασθενείς. Αυτή είναι πρακτική των φαρμακοβιομηχανιών, ένα φάρμακο για όλους και όχι ξεχωριστό φάρμακο για τον ασθενή.

Εγώ ως οπαδός του Ιπποκράτη, πιστεύω ότι η ΣΚΠ σταματάει αν παίρνεις κάθε 8 ώρες 0,5 γρ κουρκουμά μαζί με πιπέρι και βρομελαϊνη (ένζυμο του ανανά). Το πιστεύω αυτό μέσα από καλά τεκμηριωμένες επιστημονικές μελέτες και εξηγεί και το γιατί οι Ινδοί δεν παθαίνουν ΣΚΠ, κάτι που κανένας νευρολόγος δεν μπορεί να το εξηγήσει. Εξάλλου η δύναμη της πίστης ενεργοποιεί τους μηχανισμούς αυτοίασης.