• Ερωτηση περι Copaxone-εξετασεων

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #52403  από pol
 Παρ Μάιος 06, 2011 2:54 pm
καλημέρα σε όλους...Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω σχετικα με το copaxone...Κυριως σε αυτούς που είναι χρηστες αυτου του φαρμακου...Έχουν κάνει καποιες εξετασεις αιματος-συκωτι κτλ τσεκαρουν κατι?...και αν ναι καθε πότε...? εγω παιρνω το φαρμακο εδω και 1 χρονο + και ο γιατρος μου δεν μου εχει πει να τσεκαρω κατι...Γνωρίζω δε με λιγο ψαξιμο στο internet οτι δεν χρειαζεται να τσεκαρεις κατι όπως στις ιντερφερονες κτλ......ισχυει? εσεις εχετε κάνει καποιες εξετασεις ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας...!
 #52407  από maestro
 Παρ Μάιος 06, 2011 6:07 pm
γεια σου pol,
κανω το copaxone εδω και 6 χρονια περιπου!!!
ειναι αλήθεια πως δεν εχει παρανεργειες.
κι εγω περασα απο αλλα φαρμακα οπου χρειαζοταν συχνοι ελεγχοι(καθε 3 μηνες περιπου) των υπατικων ενζυμων (sgot, sgpt, γgt, ALP κλπ) και γενικες εξετασεις (έλεγχος λευκων αιμοσφαιριων κλπ).
απο την εναρξη του copaxone και μετα, εντελως προληπτικά κανω τις ιδιες εξετασεις αλλα όχι τοσο συχνα, θα 'λεγα πως καθε 6-8 μηνες κανω. Οι τιμες των υπατικων και αλλων ειναι τις πιο πολλες φορες σε φυσιολογικα επιπεδα ή με αρκετα μικρες διακυμανσεις που δεν φοβιζουν.
ευχομαι να σε βοηθησα και για ο,τι αλλο μη διστασεις
 #52411  από tom80
 Παρ Μάιος 06, 2011 9:20 pm
Γεια σου Pol,

Κάνω COPAXONE από σεπτεβριο του 2009 και δεν έχω παρανεργείες.
Τον 1ο χρόνο έκανα αιματολογικές εξετάσεις για τρανσαμινάσες (Sgot κλπ) κάθε 3μηνο, τώρα κάνω κάθε εξάμηνο. Δεν πειράχθηκαν...

Να είσαι καλά
 #52416  από Μαρία
 Σάβ Μάιος 07, 2011 12:11 am
Ο γιατρος μου εχει πει οτι δεν εχει παρενεργειες κανω Copaxone 2 χρόνια και κανω αυτο που λέει και ο maestro και μέχρι στιγμής δεν έχουν δέιξει τίποτα οι εξετάσεις σε αντίθεση με την ιντερφερόνη