• xronia polla se oloys kai mia erwtisi για το copaxone

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #45557  από θεόδωρος27
 Δευ Δεκ 27, 2010 3:01 pm
μια ερωτηση σε οσους κανουν copaxone
παλαιοτερα εχω αναφερει ενα συμπτωμα που δημιουργει
αυτο το φαρμακο συγκεκριμενα σε κανει να εχεισ φαγουρα να εισαι κοκκινος
σε ολο το σωμα και να εχεισ καποια πρηξιματα και διαφορα αλλα.....
τισ τελευταιες δυο φορες που επαθα το ιδιο παρατηρησα κατι
οτι και στις δυο φορες που προκλιθηκε αυτη η παρενεργεια και τις δυο φορες εκανα το φαρμακο νωριτερα απο το 24ωρο δηλαδη τιν μια μερα το εκανα βραδυ και την επομενη ημερα εκανα την ενεση απογευμα δηλαδη καποιες ωρες νωριτερα
αρχιζω να πιστευω οτι ενας λογος για τις παρενεργειες ειναι αυτος
παρατηρησε καποιος αλλος εδω κατι παρομοιο?
καλη χρονια παιδια και ο θεος να μας δινει δυναμη
 #45558  από κωστας
 Δευ Δεκ 27, 2010 3:06 pm
Φιλε θεοδωρη κατ'αρχας χρονια πολλα και καλες γιορτες!εγω οταν εκανα copaxone δεν ειχα καμια παρενεργεια αλλα την εκανα την ιδια ωρα καθε μερα οπως μου ειχε προτεινει ο γιατρος!
 #45563  από Μαρία
 Δευ Δεκ 27, 2010 10:52 pm
Καλησπέρα και χρόνια πολλά
Εγώ έχω πάθει μια φορα αυτή την παρενέργεια αλλα όχι με κοκκινίλες δεν μπορούσα να αναπνέυσω ταχυπαλμία και πόνο στο στήθος το οποίο κράτησε ένα τέταρτο
Δεν την είχα κανει νωρίτα και απο όσο ρώτησα τη γιατρό της εταιρείας μου είπε ότι δεν φταίει κάτι γι αυτο απλά κάποιες φορές περνάει το φάρμακο στα τριχοειδή αγγεία και παθαίνεις αυτο το σύμπτωμα.
Ωστόσο αυτό που γνωρίζω είναι ότι δεν πρέπει να την κάνεις πολύ νωρίτερα έγω την κάνω το πολύ δύο ώρες νωριτερα