• copaxone

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #53967  από billios
 Κυρ Ιουν 05, 2011 10:08 pm
γεια σου φιλαρακι, στα λογια σου αντιλαμβανομαι εναν ''γεματο'' ανθρωπο,μετατοπισου οπως σου ειπε ο 'ςου' στα νεα μελη
 #53971  από Isolexion
 Δευ Ιουν 06, 2011 12:19 am
Γειά σου συνωνόματε :greetings-waveyellow:
Συνέχισε να ενημερώνεσαι και θέλω να πιστεύω πως θα τα πας μια χαρά
 #53973  από soulla
 Δευ Ιουν 06, 2011 12:43 am
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΙΚΡΕ :greetings-waveyellow: ΜΑΚΑΡΙ Η ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΒΗΜΜΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ...ΕΧΕΙς ΟΜΩς ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΜΑΧΟ ΤΟ ΝΕΑΡΟ ΤΗς ΗΛΙΚΙΑς...ΛΕΝΕ ΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙς ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙς ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙς :romance-caress: ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ :romance-caress:
 #53994  από alexmark4
 Δευ Ιουν 06, 2011 1:04 pm
παιδια πως το παω στους νεους χρηστες?
 #54000  από Isolexion
 Δευ Ιουν 06, 2011 1:41 pm
Άνοιξε ένα νέο θέμα στην κατηγορία "Παρουσίαση μελών" και κάνε copy paste το κείμενο που έχεις γράψει όταν μας πρωτοήρθες.
ΥΓ. Καλημέρα και καλή σου εβδομάδα!!
 #54839  από alexmark4
 Σάβ Ιουν 18, 2011 12:30 pm
κωστας έγραψε:Την "γαματη" θεραπεια που εκανα με copaxone εχω σταματησει εδω και 8 μηνες και τωρα δεν κανω τιποτα εκτος απο ληψη καποιων βιταμινων!εχω κλεισει περιπου 6,5 μηνες απο τοτε που εκανα την επεμβαση και ειχα ενα συμπτωμα πριν περιπου ενα μηνα και επειδη ηταν πολυ
ενοχλητικο-μουδιασμα πηγα σε εναν παθολογο που ηξερε πολλα για την παθηση(περισσοτερα απο τους νευρολογους) επειδη εχει την γυναικα του με την ιδια παθηση και μου ειπε να κανω καποιες ενεσεις(4) κορτιζονης celestone chronodose (3 +3 mg/ml)ενδομυικες για να μου φυγει το μουδιασμα μεχρι να ξανακανω αργοτερα την επεμβαση!σχετικα με το copaxone το οποιο το ελεγα "νερακι" αν θυμαμαι καλα καθυστερει την εξελιξη της νοσου κατα 20%,δλδ αν οι ασθενεις στις δοκιμες με εικονικο φαρμακο ειχαν 10% αυτο ειχε 10% παραπανω μιλαμε για θαυματουργο φαρμακο το οποιο κοστιζει νομιζω πανω απο 1000 ευρω,τρελα κερδη και να πω οτι εχουν και αποτελεσματα να παει στο διαολο!η ληψη βιαταμινων,αντιοξειδοτικων,ιχθυελαιων η καλη διατροφη κτλ σιγουρα εχουν καλυτερα αποτελεσματα απο αυτο το θαυματουργο φαρμακο.
Για να μην πολυλογο πληροφοριακα θα αρχισω ενα νεο σχημα με βιταμινες ποσιμες και ενδομυικες για το οποιο θα ενημερωσω αργοτερα και με λεπτομερειες!

συνολικα εχω 2 και κατι κουτια με copaxone αν ενδιαφερεται κανεις...


Φιλε κωστα. Ειμαι 17 και εχω σκπ απο τα 12. Ηθελα να σου πω πως η κορτιζονη θα σε βλαψει περισσοτερο απο οτι θα σε κανει καλο. Το μουδιασμα ειναι ενοχλητικο εν μερη αλλα μαθενεις να ζεις με αυτο πολυ ευκολα. Εχω να κανω θεραπεια απο τα 13. Βασικα μονο μια φορα εκανα κορτιζονη για διπλωπια αλλα και αλλη μια για οπτικη νευριτιδα. Κανω διατροφη, αθλουμε, περνω πολυ βιταμινες και βασιλικο πολτο. Εχω μουδιασματα σε ολο μου το σωμα αλλα εχω μαθει να ζω με αυτα. Δεν με ενοχλουν και δεν με αποτρεπουν απο το να ζησω. Εγω θεωρω πως κακος αρχισες κορτιζονη για μουδιασματα διοτι ενα συμπτωμα που σου προκαλει τοσα λιγα προβληματα δεν χρειαζετε να το αντιμετωπισης με φαρμακευτικη αγωγη. Θα σου συνηστουσα να μην ασχολησε τοσο με την σκπ, να ζησεις τη ζωη σου, αν προκειψη καποιο συμπτωμα λες τον γιατρο σου. Τα περισσοτερα φευγουν απο μονα τους.
 #54854  από κωστας
 Σάβ Ιουν 18, 2011 7:25 pm
alexmark4 έγραψε: Φιλε κωστα. Ειμαι 17 και εχω σκπ απο τα 12. Ηθελα να σου πω πως η κορτιζονη θα σε βλαψει περισσοτερο απο οτι θα σε κανει καλο. Το μουδιασμα ειναι ενοχλητικο εν μερη αλλα μαθενεις να ζεις με αυτο πολυ ευκολα. Εχω να κανω θεραπεια απο τα 13. Βασικα μονο μια φορα εκανα κορτιζονη για διπλωπια αλλα και αλλη μια για οπτικη νευριτιδα. Κανω διατροφη, αθλουμε, περνω πολυ βιταμινες και βασιλικο πολτο. Εχω μουδιασματα σε ολο μου το σωμα αλλα εχω μαθει να ζω με αυτα. Δεν με ενοχλουν και δεν με αποτρεπουν απο το να ζησω. Εγω θεωρω πως κακος αρχισες κορτιζονη για μουδιασματα διοτι ενα συμπτωμα που σου προκαλει τοσα λιγα προβληματα δεν χρειαζετε να το αντιμετωπισης με φαρμακευτικη αγωγη. Θα σου συνηστουσα να μην ασχολησε τοσο με την σκπ, να ζησεις τη ζωη σου, αν προκειψη καποιο συμπτωμα λες τον γιατρο σου. Τα περισσοτερα φευγουν απο μονα τους.
Συμφωνω φιλτατε εν μερει με αυτα που λες αλλα μερικες φορες θεωρω οτι ειναι αναγκαιο κακο η ληψη κορτιζονης!θα σου αναφερω μερικα παραδειγματα:την πρωτη φορα που εκανα κορτιζονη ειχα οπτικη νευριτιδα και εβλεπα απο το ενα ματι κατω απο 1/10(ενδειξη δυο δαχτυλων) και με το αλλο 4/10 επρεπε δλδ να σταματησω την ζωη μου και να περιμενω να επανελθει η οραση μου,το ρισκαρεις?Την δευτερη φορα δεν ενιωθα το δεξι χερι μου και δεν μπορουσα να γραψω αν δεν επαιρνα κορτιζονη και περιμενα να επανελθει απο μονο του θα εχανα χρονια απο την σχολη μου!τωρα για να ερθω στο τελευταιο συμπτωμα δεν ειναι ενα απλο μουδιασματακι(ζω 12,5 χρονια με μουδιασματα) δεν μπορουσα να κοιμηθω ουτε να βαλω τα παπουτσια μου επρεπε να σταματησω την δουλεια μου και προτιμησα να παρω μικρη ποσοτητα για να ηρεμησω απο το προσωρινο μαρτυριο!Οταν παιρνω κορτιζονη σημαινει οτι εχω εξαντλησει τις αντοχες μου!Δεν ειναι ολες οι μορφες ιδιες φιλε μου ειμαι 32 χρονων και το 1/3 της ζωης μου ειναι με σκπ παρολα αυτα εχω οικογενεια και προσπαθω να ζησω η καλυτερα να επιβιωσω!
Αναφερεις οτι περνεις βιταμινες,αθλησαι και παιρνεις βασιλικο πολτο,μια απο τα ιδια για παρα πολλα χρονια μονο που στην περιπτωση μου η σκπ με εχει σακατεψει.Δεν γινεται να βλεπεις οτι σιγα-σιγα χειροτερευεις βλεποντας οτι καποια στιγμη θα κατσεις σε καροτσι και να μην ασχολεισαι,δεν λεω οτι κλαιω την μοιρα μου η ασχολουμαι ολη μερα με αυτην την γαμ@@@ αλλα οταν με ενοχλει πολυ ασχολουμε(λογικο ειναι) και προσπαθω να αντιμετοπισω(αν μπορω) οτι καινουργιο παρουσιαζεται!!!
 #57455  από mitsos
 Τετ Αύγ 03, 2011 6:30 am
eixa ksekinisei me avonex 2 xronia prin alla to diekopsa 4 mines meta gt oi parenergeies dn upoxwrousan...twra tous teleutaious 5 mines eimai se copaxone pou nomizw pws einai apla neraki opws eipe kapoios...veltiwsi me tn kourasi kamia,den meiwse tn suxnotita upotropwn gia kanena logw..einai apla farmako prwtis grammis gia esoda..
 #57456  από mitsos
 Τετ Αύγ 03, 2011 6:32 am
btw alex..kai gw 17 eimai alla aporw me tn aisiodoksia sou :P vsk kalo einai gia sena alla polu xlwma ta vlepw ta pragmata gia olous mas..tsp ta kalutera dn nmz pws erxontai..kali tuxi paidia..
 #57459  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Αύγ 03, 2011 7:34 am
Mitso :text-welcomewave: :text-welcomeconfetti: :text-welcomewave: ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!