• copaxone

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #45221  από κωστας
 Δευ Δεκ 20, 2010 12:14 pm
καλημερα σε ολους!επειδη εχω κοψει την θεραπεια με copaxone και για να μην τις πεταξω οποιος θελει ας μου στειλει ΠΜ για να ερθει να τις παρει...
 #45223  από kate2002
 Δευ Δεκ 20, 2010 1:42 pm
μπραβο ρε κωστα...
εγω, οταν τις εκοψα, τις θυμηθηκα μετα απο μηνες, κι ειχαν παρει ενα ...κιτρινακι χρωμα μουρλια!
βλακεια μου... οσο αχρηστες ηταν στην αρχη, τοσο αχρηστες πηγαν και στο τελος...
 #45230  από Genovefa®
 Δευ Δεκ 20, 2010 4:54 pm
Κωστα συνεχιζεις με καποια αλλη αγωγη ή τα εστειλες ολα στο καλο;
 #45233  από FANTOMAS
 Δευ Δεκ 20, 2010 7:33 pm
Δηλαδή το ίδιο κακό κάνω και εγώ που εχω κόψει το rebif 8 μήνες :banana-stoner: , να ανησυχώ για την serono ? :scared-eek:
 #45234  από Genovefa®
 Δευ Δεκ 20, 2010 7:34 pm
Ειμαστε η ντροπη των Φαρμακευτικων!
φι-του ΜΑΣ!
 #45236  από κωστας
 Δευ Δεκ 20, 2010 8:14 pm
Την "γαματη" θεραπεια που εκανα με copaxone εχω σταματησει εδω και 8 μηνες και τωρα δεν κανω τιποτα εκτος απο ληψη καποιων βιταμινων!εχω κλεισει περιπου 6,5 μηνες απο τοτε που εκανα την επεμβαση και ειχα ενα συμπτωμα πριν περιπου ενα μηνα και επειδη ηταν πολυ
ενοχλητικο-μουδιασμα πηγα σε εναν παθολογο που ηξερε πολλα για την παθηση(περισσοτερα απο τους νευρολογους) επειδη εχει την γυναικα του με την ιδια παθηση και μου ειπε να κανω καποιες ενεσεις(4) κορτιζονης celestone chronodose (3 +3 mg/ml)ενδομυικες για να μου φυγει το μουδιασμα μεχρι να ξανακανω αργοτερα την επεμβαση!σχετικα με το copaxone το οποιο το ελεγα "νερακι" αν θυμαμαι καλα καθυστερει την εξελιξη της νοσου κατα 20%,δλδ αν οι ασθενεις στις δοκιμες με εικονικο φαρμακο ειχαν 10% αυτο ειχε 10% παραπανω μιλαμε για θαυματουργο φαρμακο το οποιο κοστιζει νομιζω πανω απο 1000 ευρω,τρελα κερδη και να πω οτι εχουν και αποτελεσματα να παει στο διαολο!η ληψη βιαταμινων,αντιοξειδοτικων,ιχθυελαιων η καλη διατροφη κτλ σιγουρα εχουν καλυτερα αποτελεσματα απο αυτο το θαυματουργο φαρμακο.
Για να μην πολυλογο πληροφοριακα θα αρχισω ενα νεο σχημα με βιταμινες ποσιμες και ενδομυικες για το οποιο θα ενημερωσω αργοτερα και με λεπτομερειες!

συνολικα εχω 2 και κατι κουτια με copaxone αν ενδιαφερεται κανεις...
 #45253  από maraki12
 Δευ Δεκ 20, 2010 11:17 pm
Εγώ πάντως καταπίνω τη ντροπή μου και λέω

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ

Το κράτος έχει ανάγκη τη συμβολή όλων μας. 18 χιλιάρικα το χρόνο είναι αυτά... :mrgreen:
 #45282  από Genovefa®
 Τρί Δεκ 21, 2010 3:45 pm
Κωστα μια απο τα ιδια κι εγω...Απο 8 Ιουνιου ειμαι "Καθαρη".
Μονο μουρουνελαιο και βιταμινες.Που κ που Βιταμινη D.
Ειμαι καλα...Απλα νομιζω οτι εχει μειωθει λιγο η αντοχη μου.Μπορει λογω του οτι σταματησα να γυμναζομαι εκτος του φυσιατρου φυσικα που πηγαινω 3 φορες εβδομαδιαιως.

Τι να πω ρε παιδια.Ευχομαι να πηραμε τη σωστη αποφαση!
 #45321  από Στέφη
 Τετ Δεκ 22, 2010 2:42 pm
Παιδιά, γεια!
Κάνω copaxone δυόμισι χρόνια και τώρα ο γιατρός μού συνέστησε να το ελαττώσω (μέρα παρά μέρα ή 2 φορές τη βδομάδα).
Δεν ξέρω τι να κάνω, φοβάμαι.
Δηλαδή, τι, θα είμαι με ελιπή θεραπεία;
Κάπως έτσι αισθάνομαι, ότι θα είμαι απροστάτευτη.
Πρέπει να τον ακούσω και να τολμήσω να το μειώσω;
Κι αν αυτό με πάει πίσω;
Τι να κάνω, πείτε μου!
Εσείς για ποιό λόγο το σταματήσατε και πόσο καιρό μπορεί να μείνει κάποιος χωρίς θεραπεία;
Αγχώθηκα λίγο!
 #45340  από Genovefa®
 Τετ Δεκ 22, 2010 6:02 pm
no comments...