• COPAXONE

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #25783  από alkinnoos
 Πέμ Απρ 22, 2010 7:44 pm
Εγω ειμαι στο κοπαξον εδω και 3 μηνες. Ειναι η αρχικη θεραπεια κι ελπιζω να παει καλα.Απο παρενεργειες τιποτα τα σημαντικο,μονο κατι δερματικα που φευγουν σχετικα γρηγορα. Τωρα για το αλκοολ εγω πινω 3-4 ποτα την βδομαδα αλλα καλα ειναι να χουν περασει 1-2 ωρες απο τη χρηση κι οχι πανω απο τρια το ιδιο βραδυ. Λιγο μετρο επιβαλλεται ετσι κι αλλιως για μας τους MSιτες.Την ενεσα την χτυπαω νωρις το απογευμα κατα τις τρεισημιση. Με βολευει παρα πολυ.Επισης μπορουμε να την κανουμε και μια ωρα νωριτερα ,το αργοτερα δεν παιζει ρολο.Παντως δεν χρειαζεται να γινεται βραδυ γιατι δεν εχει παρενεργειες οπως οι ιντερφερονες.
 #25784  από passenger
 Πέμ Απρ 22, 2010 7:49 pm
Ευχαριστω. Δεν ειμαι και κανενας alcoolix...
Απλως δεν μου αρεσει οτι με περιοριζει. Καλη τυχη με τη θεραπεια σου
 #26035  από alex81
 Κυρ Απρ 25, 2010 11:19 am
καλημερα!εδω και 5 μερες ξεκινησα copaxone !ιδιαιτερες παρενεργειες δεν εχω μονο πονο αμεσως μετα και λιγο πριξημο αν και βαζω παγο ,εχτες εκανα και μια ωραια μελανια δηλαδη σχετικα καλα!!!!η νοσηλευτρια μου ειπε οτι μπορω να την κανω και σε διαφορετικες ωρες για παραδειγμα αν θελω 8-12 το πρωι ,γνωριζει καποιος κατι?εσεις την κανετε παντα την ιδια ωρα?
 #26152  από maestro
 Δευ Απρ 26, 2010 12:35 pm
alex81 έγραψε:καλημερα!εδω και 5 μερες ξεκινησα copaxone !ιδιαιτερες παρενεργειες δεν εχω μονο πονο αμεσως μετα και λιγο πριξημο αν και βαζω παγο ,εχτες εκανα και μια ωραια μελανια δηλαδη σχετικα καλα!!!!η νοσηλευτρια μου ειπε οτι μπορω να την κανω και σε διαφορετικες ωρες για παραδειγμα αν θελω 8-12 το πρωι ,γνωριζει καποιος κατι?εσεις την κανετε παντα την ιδια ωρα?
ΓΕΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,
ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ copaxone εδω ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ.
ΕΓΩ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΒΙΑΖΩ ΑΥΤΟ.
ΕΠΙΣΗΣ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΩΡΑ, ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΥΤΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 1 ΩΡΑ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΕΦΤΙΑΓΝΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ!!!
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!
 #26155  από alex81
 Δευ Απρ 26, 2010 12:50 pm
τι να πω και γω προς στιγμη την κανω την ιδια ωρα αλλα μαλλον πρεπει να την αλλαξω γιατι ειναι πολυ πρωι!ευχαριστω!
 #27246  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Τετ Μάιος 12, 2010 10:30 am
ΑΠΟ ΕΔΩ Κ ΣΤΟ ΕΞΗΣ COPAXOΝΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΟΥΣ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ Κ ΠΕΜΠΤΗ ΔΙΝΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ.
Η ΤΑΛΑΠΩΡΙΑ ΤΗΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ
 #27247  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Τετ Μάιος 12, 2010 10:30 am
ΑΠΟ ΕΔΩ Κ ΣΤΟ ΕΞΗΣ COPAXOΝΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥ ΑΡΓΟΥΣ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ Κ ΠΕΜΠΤΗ ΔΙΝΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ.
Η ΤΑΛΑΠΩΡΙΑ ΤΗΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ
 #68286  από Xristinaki22
 Τετ Φεβ 29, 2012 2:04 pm
costas έγραψε:
sia_thessal έγραψε: μου έχει ρίξει όλα τα αιματολογικά κάτω απο τα κατώτερα επίπεδα
πολλές εξετάσεις κάνετε όλοι σας εδώ μέσα!!! ρε αφού είμαστε καλά μη δίνετε σημασία!!!!!!!
nai alla pote dn xereis ti tha sou ximerweii mporei tn mia na se kala kai tn epomenh mera na min mporeis na seikwtheis ap to krevati...dn xeroume an xeiroterepsoume i an kalyterepsoume makari na to xerame
 #68329  από maestro
 Πέμ Μαρ 01, 2012 5:53 pm
Xristinaki22 έγραψε: nai alla pote dn xereis ti tha sou ximerweii mporei tn mia na se kala kai tn epomenh mera na min mporeis na seikwtheis ap to krevati...dn xeroume an xeiroterepsoume i an kalyterepsoume makari na to xerame
Υγεία και καλή καρδιά, αλλά πάνω απ' όλα αισιοδοξία και όλα πηγαίνουν καλά και καλύτερα..!
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12