• COPAXONE

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #15007  από Biskoto10
 Παρ Ιαν 15, 2010 6:27 pm
michaelz21789 έγραψε: Εκανα tysabri και ενω πηγαινα καλα επδ φοβηθηκα σταματησα και ξεκινησα copaxone με αποτελεσμα μεσα σε ενα 6μηνο να μην μπορω να περπατησω..
Και μια απο τα ιδια αλλα με Betaferon. Ομως μηπως εφταιξε η διακοπη του tysabri δηλαδη οποιος το σταματαει μετα ειναι καταδικασμενος? Τεσπα οτι εγινε-εγινε.
 #15008  από LL--MM
 Παρ Ιαν 15, 2010 6:49 pm
Μα γενικά, δε φαίνεται οι αλλαγές θεραπείας να είναι ευνοϊκές για κανέναν... εκτός άν οι πρότερες αποδεδειγμένα είναι εντελώς αναποτελεσματικές σε ένα άτομο :( :evil:
 #15010  από sia_thessal
 Παρ Ιαν 15, 2010 7:56 pm
Καλησπέρα φίλοι και φίλες. Κάνω rebif44 εδώ και έξι μήνες και μου έχει ρίξει όλα τα αιματολογικά κάτω απο τα κατώτερα επίπεδα δηλαδή λευκά ερυθρά αιμοπετάλια αιματοκρίτη κλπ σε σημείο να μην έχω κουράγιο να περπατήσω. Τώρα ο γιατρός μου είπε να κάνω μια μικρή διακοπη να δούμε αν θα ανέβουνε και μετά μάλλον θα ξεκινήσω το rebif22, έχετε καμία παρόμοια περίπτωση?. Αναρωτιέμαι δηλαδη αν κάνω το rebif22, επειδή έχει μικρότερη δόση δεν θα μου προκαλεί αυτές τις αντιδράσεις στο αίμα και αν δεν μου προκαλεί τέτοιες αντιδράσεις απο την άλλη θα με βοηθάει η μικρότερη δόση?. Δηλαδή πως επιλέγει ένας γιατρός το ένα ή το άλλο? ανάλογα με την ηλικία ή με τον σωματότυπο?
Στην αρχή όταν μου το πρωτοέδωσε αναρωτήθηκα γιατί δεν με ξεκινάει με την μικρότερη δόση, αλλά απάντηση δεν πήρα. Τώρα θα μου δώσει την μικρότερη δόση, είναι ασφαλές?
Πάντως έξι μήνες θεραπείας με rebif44 έκανα μαγνητική και έχω σταθεροποιηθεί δηλαδή δεν έχουν εμφανιστεί νέες εστίες, τώρα ήταν τυχαίο? έκανε πράγματι δουλειά? δεν ξέρω δεν μου είπε τίποτα ο γιατρός μου.
Όσοι είναι απο Θεσσαλονίκη έχουν να μου συστήσουν κάποιον γιατρό που να έχει υπευθυνότητα και όταν σε βλέπει να ξέρει απο τι πάσχεις? αφού είσαι ασθενής του? Αυτό αν θέλετε στείλτε το σε προσωπικό μύνημα
Ευχαριστώ και συγνώμη για την πολυλογία
 #15012  από costas
 Παρ Ιαν 15, 2010 9:21 pm
sia_thessal έγραψε: μου έχει ρίξει όλα τα αιματολογικά κάτω απο τα κατώτερα επίπεδα
πολλές εξετάσεις κάνετε όλοι σας εδώ μέσα!!! ρε αφού είμαστε καλά μη δίνετε σημασία!!!!!!!
 #15040  από Biskoto10
 Σάβ Ιαν 16, 2010 2:12 am
LL--MM έγραψε:Μα γενικά, δε φαίνεται οι αλλαγές θεραπείας να είναι ευνοϊκές για κανέναν... εκτός άν οι πρότερες αποδεδειγμένα είναι εντελώς αναποτελεσματικές σε ένα άτομο :( :evil:
Eτσι ειναι αλλα που να ειχαμε την γνωση τοτε... :cry: αφησαμε την ζωη μας στα χερια των γιατρων. :evil:
 #15076  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Σάβ Ιαν 16, 2010 4:31 pm
michaelz21789 έγραψε:
ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ έγραψε:Σ' ευχαριστώ να εισαι καλα.θελεις να μου πεις γιατι ηταν η χειροτερη επιλογη για σενα η copaxone?
σε εμενα αν και την εχω ξεκινησει 12 μερες μεχρι τωρα εκτος απο τον πονο στο χερι και οτι πρηζεται λιγο το σημειο που κανω την ενεση δεν μου εχει δημιουργησει κατι αλλο.προς το παρον βεβαια
Εκανα tysabri και ενω πηγαινα καλα επδ φοβηθηκα σταματησα και ξεκινησα copaxone με αποτελεσμα μεσα σε ενα 6μηνο να μην μπορω να περπατησω..
ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ?
ΠΡΙΝ ΤΟ COPAXON ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ?
ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΕΓΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΩ ΜΟΝΟ 2 ΕΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΦΟΒΙΣΕΣ ΛΙΓΟ.............
 #15079  από michaelz21789
 Σάβ Ιαν 16, 2010 4:51 pm
ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ?
ΠΡΙΝ ΤΟ COPAXON ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ?
ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΕΓΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΩ ΜΟΝΟ 2 ΕΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΦΟΒΙΣΕΣ ΛΙΓΟ.............[/quote]

Πριν το copaxone δεν ειχα κανενα ουσιαστικο προβλημα, αυτο το φαρμακο δεν ευθυνεται για οτι επαθα, απλα δεν με καλυπτε καθολου για 6 μηνες γι αυτο και ξαναξεκινησα tysabri. Δεν εχεις λογο να φοβασαι, σε μενα μαλλον ειναι πιο επιθετικη η σκπ. Το οτι δεν μπορουσα να περπατησω φυσικα αλλαξε, και οσο περναει ο καιρος γινομαι κ καλυτερα.. Εφοσον δεν ειχες επιθετικη σκπ (πχ οπως εμενα που σε 3 χρονια εκανα 9 υποτροπες) μην το φοβασαι καθολου..
 #15081  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Σάβ Ιαν 16, 2010 4:56 pm
michaelz21789 έγραψε:ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ?
ΠΡΙΝ ΤΟ COPAXON ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ?
ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΕΓΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΩ ΜΟΝΟ 2 ΕΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΦΟΒΙΣΕΣ ΛΙΓΟ.............
Πριν το copaxone δεν ειχα κανενα ουσιαστικο προβλημα, αυτο το φαρμακο δεν ευθυνεται για οτι επαθα, απλα δεν με καλυπτε καθολου για 6 μηνες γι αυτο και ξαναξεκινησα tysabri. Δεν εχεις λογο να φοβασαι, σε μενα μαλλον ειναι πιο επιθετικη η σκπ. Το οτι δεν μπορουσα να περπατησω φυσικα αλλαξε, και οσο περναει ο καιρος γινομαι κ καλυτερα.. Εφοσον δεν ειχες επιθετικη σκπ (πχ οπως εμενα που σε 3 χρονια εκανα 9 υποτροπες) μην το φοβασαι καθολου..[/quote]

σου ευχομαι οτι καλυτερο πραγματικα
 #15091  από michaelz21789
 Σάβ Ιαν 16, 2010 5:53 pm
ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ έγραψε:
σου ευχομαι οτι καλυτερο πραγματικα
Ευχαριστω και ανταποδιδω :)
 #15100  από costas
 Σάβ Ιαν 16, 2010 6:50 pm
ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ έγραψε: ΜΕ ΦΟΒΙΣΕΣ ΛΙΓΟ.............

Δε πρέπει να φοβάσε , κάθε περίπτωση είνια ξεχωριστή , αν σου κάνει κακό το φορουμ.... ίσως δε πρέπει να το παρακολουθείς, αλλά εδώ λέμε και σκεφτόμαστε θετικά!!!!
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12