• COPAXONE

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #7755  από elena
 Σάβ Αύγ 08, 2009 5:29 pm
artist in the ambulance...στην αρχή πίστεψα ότι θα ήσουν καλλιτέχνης!!!! :D

πιθανόν να είστε και οι δυό σοκαρισμένοι...εσύ ίσως παραπάνω!!!εκτός του σοκ ότι πλέον θα πρέπει να μάθεις να αντιμετωπίζεις τους ασθενείς ...σαν ασθενείς,βάση της ιατρικής ιδιότητας που πλέον έχεις,θα πρέπει να στηρίζεις και την φίλη σου ,γνωρίζοντας πολλά πράγματα παραπάνω,και ίσως κάποιες φορές να χρειάζεται να προσποιηθείς κιόλας....ότι όλα είναι καλά!!!
και η φίλη σου από την μεριά της ,θα πρέπει να βρεί δύναμη να συνεχίσει,και να στηρίξει και εσένα!!!

λοιπόν σας εύχομαι να ξεπεράσετε γρήγορα το πρώτο ΣΟΚ ,νομίζω ότι αν μείνετε ενωμένοι και δυνατοί θα τα καταφέρετε...δεν είναι τίποτα ,σε μας τώρα πια όλα έχουν γίνει συνήθεια....
και επίσης σου εύχομαι να γίνεις ένας πάρα πολύ ΚΑΛΟΣ γιατρός!!!! :D :D

καλά να είστε και καλή συνέχεια!!!
 #7757  από LL--MM
 Σάβ Αύγ 08, 2009 6:47 pm
Μα νομίζω, Ελενάκι μου, ότι μια διευκρίνηση χρειάζεται, εδώ: τι σημαινει, δηλαδή "να αντιμετωπίζει τους ασθενείς σαν ασθενείς;" Όλα τα μέλη του ΠΙΣ έχουν αυτή την ιατρική ιδιότητα, (βασικά, βέβαια για να φορολογούνται ευκολώτερα)... Και το περιστατικό που ήθελε να μας σώσει ήθελε και αυτή να μας αντιμετωπίσει "σαν ασθενείς", και εκεί υπήρξες βράχος του Γιβραλτάρ για όλους μας...

Ο κολλητός του ΑΑ σου, καυχήθηκε κάποτε (σε φιλική συγκέντρωση) ότι ειχε πει σε μια ασθενή:
"Αν δε σταματήσεις να κουνας, θα σου χώσω τον καθετήρα στο πόδι"...
Σε κάποια πανεπιστημιακή εξέταση, άλλη γιατρός ήθελε να μείνει στην αίθουσα να συνεχίσει τα πειράματά της, παρ' ότι ασύμβατα με μια τέτοια εξέταση: Τρίτη εξεταζόμενη παρακαλεί:
"Συγγνώμη, θα πρέπει να εξεταστούμε τώρα..."
"Δεν ενοχλώ",
αποφασίζει η γιατρός.
"Καλά ντέ, μην τη δείρεις!" παρεμβαίνει και το μεγαλείο του προσπαθώντας να εντυπωσιάσει την άλλη του γειτονισσα και να υπερασπιστεί τη συνάδελφό του:
"Ρε Γιαννάκη (εικονικό όνομα), είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα, άμα απειλείς τα βατράχια σου ότι θα τους χώσεις τους καθετήρες στα πόδια τι νομίζεις ότι κάνεις εσύ;" εξανέστη η τρίτη...

Καλό βράδυ... Τι σόι εμπιστοσύνες να σας έχουμε μετά; Δες το και έτσι, γιατρέ: Τουλάχιστον ΕΣΥ απέφυγες στο κορίτσι σου (ελπίζω), να την κάνουν παραγεμιστή στο αντικαταθλιπτικό... ή να τη ρωτήσουν "γιατί να μή θέλει ν' αυτοκτονήσει", ή "γιατί δεν αισθανόνταν ένοχη από τη σκπ", ή ακόμα να έχεις μια "τελειωμένη" συνάδελφο να της επιμένει "ότι η ζωή της κοπέλας έχει τελειώσει όπως την ήξερε... Θα πρέπει ν' αλλάξει πολλά πράγματα". Ελπίζω να άνοιξες τα βιβλία σου και να της εξήγησες πως ν' αποφύγει το ένα σύμπτωμα μετά το άλλο, (οι τεχνικές λεπτομέρειες δίνουν την ψευδαίσθηση ότι ανακατακτάμε τον έλεγχο του μέρους του σώμάτος μας που μας ταλαιπωρεί και εξαλείφουν τις ενοχές που ο συγγραφέας του προ-προηγούμενου κεφάλαιου (ή το μεθεπόμενο; ξέχασα πιά...) σ' αυτο της απομυελίνωσης διδάσκει στο μάθημα και επιμένει ότι έτσι οφείλουμε να αισθανόμαστε όλοι) και πως θα περιορίσετε οι δυό σας αυτή την κατάσταση... Καλό κουράγιο, περαστκά της...

Και είναι πολύ περισσότερο απ' όσο μπορεί (ή θέλει) να κάνει ο οποιοσδήποτε... Να είστε πάντα καλά...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Κυρ Ιαν 10, 2010 2:13 am, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
 #7765  από elena
 Σάβ Αύγ 08, 2009 11:21 pm
LL-MM όταν γράφω ότι τώρα πρέπει να αντιμετωπίζει τους ασθενείς σαν ασθενείς ...εννοώ ότι πλέον θα πρέπει να πάρει σωστές αποφάσεις για την διάγνωση ή την θεραπεία του ασθενούς...είναι μόνος του!!!γιατί πλέον θα έχει να κάνει με ανθρώπους και όχι με περιστατικά στα χαρτιά!!!νομίζεις ότι είναι εύκολο?
δεν αναφέρομαι καθόλου σε περιστατικά που αναφέρεσαι εσύ ....προσπαθώ να προσεγγίσω το θέμα ....ανθρωπιστικά ...αν θέλεις να το πούμε έτσι!!!
 #7772  από LL--MM
 Κυρ Αύγ 09, 2009 1:06 am
Δεν κατηγόρησα ποτέ μου ΚΑΝΕΝΑΝ ότι πήρε λάθος απόφαση άν δεν υπαρχουν συγκεκριμένα στοιχεία που να το υπο-επι- αποδεικνύουν και σε ποιά στοιχεία βασίζονται οι όποιες κατηγορίες.

Όσον αφορά τις αποφάσεις ενός γιατρού, του ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τις πάρει μόνος, και όλοι τους θα' πρεπε να το ξέρουν. Εκείνος που παίρνει την απόφαση είναι ο "χρήστης-ασθενής", βάσει της πληροφόρησης που οφείλει να του δώσει ο γιατρός, ο οποίος ΔΕΝ δικαιούται ΕΠ' ΟΥΔΕΝΙ να πάρει κάν αυτή την απόφαση. Στην ουσία, βέβαια, τις αποφάσεις τις παίρνουν όντως μόνοι τους, γιατί δεν κάνουν παρά σπάνια τον κόπο να κάνουν την όποια πληροφόρηση επαρκώς, και αυτό, όταν δεήσουν να την κάνουν...

Βέβαια, στην Ελλάδα είμαστε, που είπε και κάποιος γνωστός επίκουρος του Αιγινήτειου, η αναισθησία δερνει γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους, εκπαιδευτικούς, τραπεζίτες, πολιτικούς, παπουτσήδες, ταξιτζήδες, υδραυλικούς, και πάει λέγοντας... Η καλύτερη προστασία του γιατρού από τις δίκες είναι να παίρνει τον ασθενή για ίσο άνθρωπο, και να του δίνει την επαρκέστερη δυνατή πληροφόρηση. Αν ο άλλος πάει στο δικαστήριο, ο γιατρός πρέπει να μπορεί να αποδείξει ότι η υποχρέωση ενημέρωσης προς τον ασθενή έχει καλυφθεί... (άρθρο 11 του κώδικα ιατρικής δεοντολογίας, δίχως να ξεχνάμε και πολλά άλλα σχετικά νομοθετήματα ευρύτερης εφαρμογής). Βέβαια, επειδή ο κώδικας αυτός έτσι όπως είναι δομημένος και μπορούν μερικοί μερικοί να τον γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους, "είμαστε εκεί που είμεθα τώρα" όπως έλεγε η Π.Σ. Δέλτα στο "Μάγκα".

Καλη σας νύχτα. Η γιαγια η Κασσάνδρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Σάβ Αύγ 15, 2009 1:22 am, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
 #7780  από litsa
 Κυρ Αύγ 09, 2009 11:05 am
αν υπήρχαν μερικοί ακόμα που προβληματίζονται σε αυτή τη χώρα και έχουν λίγη ...αυτογνωσία, όλα θα ήταν πολύ καλυτερα!
 #7781  από elena
 Κυρ Αύγ 09, 2009 12:05 pm
εδώ όμως δεν είναι δικαστήριο και δεν δικάζουμε κανέναν.
είμαστε μία ομάδα που αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα,συμπαραστεκόμαστε ο ένας στον άλλο,βοηθάμε ο ένας τον άλλο και τέτοιου είδους επιθετικότητες δεν πρέπει να υπάρχουν....

είναι πολύ εύκολο να θυμώσεις με κάποιον ...
είναι όμως δύσκολο να θυμώσεις με τον σωστό άνθρωπο,στην σωστή στιγμή,για τον σωστό λόγο...

και επειδή δεν με ενδιαφέρει να συνεχίσω το θέμα ...το σταματάω εδώ....!!!!
 #7782  από LL--MM
 Κυρ Αύγ 09, 2009 12:51 pm
Kανένας δε δικάζει κανέναν, Ελενάκι, μόνο τα αναπόφευκτα λέμε, και όλων μας το αίμα, το ίδιο πονάει, να σου θυμίσω... Αναγκαίο στοιχείο επιβίωσης να ξέρουμε από που και πως ν' αποφύγουμε τις επιπτώσεις... Αν μου πεις με ποιόν νομίζεις ότι θύμωσα ΕΓΩ, θα καταλάβεις ότι κάθε άλλο παρά έτσι είναι... :shock: :D Δεν προκειται για επίθεση εναντίον κανενός, (αν με παρεις και εμένα όσο αυτολεξί πήρα και εγώ τα γραφόμενα των καθηγητών τους, θα έβλεπες ότι και το ζευγάρι αυτό θα πρέπει ν' αντιμετωπίσει τέτοιες συμπεριφορές...) Tα γεγονότα φταίνε, είναι, όντως, πεισματάρικα... και άν το χειρότερο που θα έχουν να αντιμετωπίσουν μ' αυτή την κατάσταση είμαι εγώ, τότε θα έχουν γλιτώσει από πολλά... Πράγμα που τους ευχόμαστε όλοι ολόψυχα. Σόρυ :cry:

Άριελ, παιδάκι μου, για βράχο του Γιβραλτάρ σε ξέρουμε, μη μας φεύγεις! 'Οχι σαν εκείνο που είναι "made of clay" :cry: Aυτά που έγραψα, ο καθένας μπορεί να τα βρεί μόνος του, δυστυχώς ισχύουν πάντα... Ψέματα, γιατρέ;



Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #14369  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Τρί Ιαν 05, 2010 9:18 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ COPAXONE.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ Η ΕΝΕΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ Η ΕΤΑΙΡΙΑ, Η ΕΝΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΗ.
ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΤΡΕΛΘΟΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ AVONEX Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΑΤΙΚΑ ΕΝΖΥΜΑ.
Η COPAXONE ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΡΙΞΑ ΝΕΡΑΚΙ ΗΤΑΝ.ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΒΓΗΚΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.
ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
ΝΤΙΝΑ
 #14372  από βικυ
 Τρί Ιαν 05, 2010 9:54 am
Γεια σου ΝΤΙΝΑ! Καλως ηρθες!
 #14390  από ΝΤΙΝΑ ΑΡΓΟΣ
 Τρί Ιαν 05, 2010 12:31 pm
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ .ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12