• COPAXONE

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #1587  από Μαρία
 Πέμ Μαρ 05, 2009 7:59 pm
Σήμερα μετά από μία επίσκεψη στο γιατρό μου μου ανακοίνωσε ότι λόγω πτώσης των λευκών μου πρέπει να αλλάξω θεραπεία από Avonex σε Copaxone όταν μου είπε δε ότι η θεραπεία είναι καθημερινή έπαθα πανικό :shock: . Μου είπε βέβαια ότι δεν έχει καμία σχέση με της παρενέργειες της ινερφερόνης την οποία αν και κάνω εδώ και 3 ½ χρόνια συνεχίζει να με πειράζει.
Αν κάποιος από εσάς ακολουθεί αυτή τη θεραπεία θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου δώσει όσες πληροφορίες μπορεί βάση της εμπειρίας του. :)
 #1588  από Στάθης
 Πέμ Μαρ 05, 2009 9:39 pm
Γεια σου Μαρία, σήμερα μόλις έκανα την πρώτη μου δόση με το Copaxone μετά την αποτυχία μου με Ιντερφερόνη και Tysabri. Δεν ένιωσα απολύτως τίποτα, η μόνη παρενέργεια ήταν ένα ελαφρύ πεντάλεπτο τσούξιμο στο σημείο της ένεσης μετά την δόση. Με την εμπειρία μου με άλλα φάρμακο πιστεύω ότι αυτό θα είναι το πιο εύκολο, αν και κάθε μέρα, γιατί απλά δεν έχει καμία παρενέργεια σε σχέση με τους άλλους δυναμίτες.

Ο γιατρός μου είπε ότι και αυτό το φάρμακο χρειάζεται περίπου 6 μήνες για full δράση ανοσοκαταστολής, οπότε έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας...

Ελπίζω να μας βοηθήσει αυτό το φάρμακο Μαρία χρειαζόμαστε μια καλή ανάσα από την πάθηση.
 #1589  από Μαρία
 Παρ Μαρ 06, 2009 10:11 am
Σ ευχαριστώ πολύ Πανάγο!
Αν δε σε κουράζω μπορείς να μου πεις αν η ένεση πρέπει να γίνεται κάθε μέρα συγκεκριμένη ώρα αν φυλάσσετε στο ψυγείο και αν την κάνεις με "πιστολάκι" όπως την ινσουλίνη?
Και τέλος πώς πήγε μετά την χθεσινή σου πρώτη επαφή με το Copaxone είχες τίποτα παρενέργειες;
 #1590  από Στάθης
 Παρ Μαρ 06, 2009 11:25 am
Μαρία έγραψε:Mπορείς να μου πεις αν η ένεση πρέπει να γίνεται κάθε μέρα συγκεκριμένη ώρα αν φυλάσσετε στο ψυγείο και αν την κάνεις με "πιστολάκι" όπως την ινσουλίνη?
Και τέλος πώς πήγε μετά την χθεσινή σου πρώτη επαφή με το Copaxone είχες τίποτα παρενέργειες;
1) Η ένεση μπορεί να γίνει με διαφορά 2-3 ωρών από την προηγούμενη μέρα
2) Ναι οι ενέσεις πρέπει φυλάγονται στο ψυγείο με την προϋπόθεση ότι θα βγάζεις μια ένεση 30 λεπτά πριν την χρησιμοποιήσεις για να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου.
3) Το Copaxone γίνεται με πολύ βολικό πιστολάκι (θα έλεγα ακόμα πιο βολικό απο την ιντερφερόνη) οπότε η χρήση του είναι παιχνιδάκι.
4) Καμία παρενέργεια Μαρία δεν ένιωσα, σαν να βάρεσα ένεση με ......... νερό

Όλα καλά θα πάνε Μαρία, καλή σου μέρα !
 #1592  από Μαρία
 Παρ Μαρ 06, 2009 12:09 pm
Σ ευχαριστώ πολύ για μια ακόμη φορά!
Μου ανέβασες την διάθεση :)
 #1594  από LL--MM
 Παρ Μαρ 06, 2009 3:15 pm
Μα νομίζω ότι κάτι σου είχα στείλει και εγώ ώς προς τη χρησιμότητα των πιστολιών, (βέβαια το δικό μου ήταν rebif) και την ευκολία του να κάνεις την ένεση δίχως μαραφέτια :!: (Τελικά πολύ πιο βολικό) Πού να πήγε :?: :roll:
 #1597  από MARINI
 Παρ Μαρ 06, 2009 9:59 pm
ΜΑΡΙΑ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΙ ΕΓΩ ΧΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΛΟΙΠΟΝ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ COPAXONE ΕΔΩ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΕΣ,ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΟ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΜΕΛΑΝΙΑΖΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΥΧΝΑ.ΤΩΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΡΟΥΜΠΑΛΑΚΙΑ" ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ.ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΑΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΙΒΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ,ΝΑ ΚΟΚΚΙΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ.ΑΠΛΑ ΘΑ ΞΑΠΛΩΣΟΥΜΕ,ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ.ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ.
ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ.ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΗΞΙΜΑΤΑΚΙΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΕΣΥ.ΕΣΥ ΘΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ.ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΠΩΣ.
 #1610  από Μαρία
 Σάβ Μαρ 07, 2009 10:07 pm
Σας ευχαριστώ πάραπολυ όλους!
Πραγματικά με βοηθήσατε πολύ ;)
Δεν σας εγγυώμαι βέβαια ότι δε θα σας ξαναζαλίσω με τις ερωτήσεις μου.... :D
 #1614  από LL--MM
 Κυρ Μαρ 08, 2009 12:00 am
Σύνδεσέ το με π.χ. το τρίψιμο των δοντιών το βράδυ :!: και παράτα τα πιστολάκια για να μπαίνει η σύρριγγα μέσα σου όσο μαλακά θέλεις να τη βάλεις εσύ... νομίζω είναι ο ευκολότερος τρόπος να αποφεύγεις τις κοκκινίλες :roll: Με κάθε επιφύλλαξη, φυσικά... ΚΑΙ απομυθοποιείς και την όλη κατάσταση ;) :D Φιλιά
 #1840  από Μαρία
 Σάβ Μαρ 21, 2009 11:17 pm
Καλησπέρα σε όλους!
Τελικά θα ξεκινήσω σε ένα μήνα περίπου το copaxone
Επειδή πρόκειται να κάνω ένα ταξιδάκι (καλώς εχόντων των πραγμάτων) στο τέλος Απριλίου ζήτησα από το γιατρό μου για να μην έχω να κουβαλάω σε αεροδρόμια ενέσεις να κάνω ένα μήνα off από τις ενέσεις !!!
Επειδή όμως το χω άγχος να ρωτήσω κάτι
Με το που προμηθευτώ τις ενέσεις από το φαρμακείο του ΙΚΑ μου δίνουν μαζί και αυτό το «πιστολάκι» ή το αγοράζω εγώ ξεχωριστά?
Πανάγο εσύ συνεχίζεις να τα πηγαίνεις καλά με την θεραπεία?
Σχετικά με αυτό που ανέφερε η MARINI
Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ,ΝΑ ΚΟΚΚΙΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ.ΑΠΛΑ ΘΑ ΞΑΠΛΩΣΟΥΜΕ,ΚΟΜΠΡΕΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ’
εσένα σου έχει συμβεί;
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12