• Παρενέργειες Copaxone

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #129379  από Στάθης
 Πέμ Δεκ 21, 2017 6:12 pm
andric έγραψε: Πέμ Δεκ 21, 2017 11:38 am Σας χαιρετώ απο Κύπρο,

εχω κι εγω ΣΚΠ, και χρησιμοποιώ κι εγω copaxone εδώ και 2 μήνες . Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τα πρηξίματα απο την ένεση που δεν φεύγουν. Γνωρίζει καποιος πως να τ αντιμετωπίσω?

Ευχαριστώ πολύ
Ίσως να σε βοηθήσει μια ζεστή κομπρεσούλα πριν και μετά την ένεση. Τουλάχιστον αυτό βλέπω από άλλα φόρουμ να αναφέρουν χρήστες του εν λόγου φαρμάκου.

Προσωπικά το φάρμακο αυτό μου ταλαιπώρησε αρκετά και το δέρμα, καθώς στην περιοχή το κοιλιακών άρχισε να μαυρίζει το δέρμα μου και δεν μου άρεσε καθόλου αυτό.
 #135075  από Nikosm
 Δευ Απρ 04, 2022 11:25 pm
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το copaxone σας έχει προκαλέσει μουδιασματα η καμία άλλη ενόχληση σε μύες?
Ευχαριστώ
 #135076  από Στάθης
 Τρί Απρ 05, 2022 11:22 am
Nikosm έγραψε: Δευ Απρ 04, 2022 11:25 pm Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το copaxone σας έχει προκαλέσει μουδιασματα η καμία άλλη ενόχληση σε μύες?
Ευχαριστώ
Το μυρμήγκιασμα μπορεί να συμβεί μετά την ένεση, αλλά όχι το μούδιασμα δεν ανήκει στις παρενέργειες του copaxone.

https://www.rxlist.com/copaxone-side-ef ... m#consumer
 #136187  από Leeroy
 Πέμ Αύγ 31, 2023 2:24 pm
Εμένα μου έφερε πόνους σε όλο το σώμα, έντονο πονοκέφαλο, ναυτία, υπερβολικό ρίγος 4 ώρες μετά την ένεση με διάρκεια περίπου 3 ωρες, σαν να είχα πολυ πυρετό ενώ δεν είχα καθόλου, ατονία την επόμενη μέρα και ψυχολογική κατάπτωση.
Αγωγή έπαιρνα 3 φορές την εβδομάδα κ διήρκησε 2 εβδομάδες καθώς την έκοψα λόγω παρενεργειών.
Ο γιατρός μου συνέστησε το copaxone ως φάρμακο χωρίς παρενέργειες, ας γελάσω...
Κατά τα άλλα ο τρόπος χορήγησης απλός χωρίς να αντιμετωπίσω ιδιαίτερα προβλήματα, ο πόνος μετά την χρήση της ένεσης υποφερτός θα έλεγα.