• Η περιπέτεια! copaxone

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #36374  από Θεόφιλος
 Τετ Αύγ 18, 2010 3:33 am
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Έχω μία ακόμη απορία την οποία δεν μου την έλησαν από την εταιρεία του φαρμάκου(copaxone)!
Στην Ελλάδα μας λένε να κάνουμε την ένεση σε άλλα σημεία σε σχέση με τα σημεία που προτείνει το επισημο site του φαρμάκου. Τι γίνεται ρε παιδιά, θα τρελαθούμαι!Έλεος υπάρχει κανείς που να ξέρει;
Το περίεργο είναι ότι ακόμη και οι οδηγίες διαφέρουν μεταξύ τους!
Ευχαριστώ πολύ! :text-thankyouyellow:
 #36381  από FANTOMAS
 Τετ Αύγ 18, 2010 9:10 am
Καλώς τον , χειμαρρώδης ο THEO, ηρεμία φίλε, άραξε και ψάξε λιγάκι το forum θα βρεις απαντήσεις σε πάρα πολλά που σε απασχολούν.

well come
 #36384  από litsa
 Τετ Αύγ 18, 2010 9:18 am
καλώς όρισες!

μην απελπίζεσαι!!!

να εισαι πάντα καλά..
:-D
 #36426  από maestro
 Τετ Αύγ 18, 2010 8:45 pm
Θεόφιλος έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Έχω μία ακόμη απορία την οποία δεν μου την έλησαν από την εταιρεία του φαρμάκου(copaxone)!
Στην Ελλάδα μας λένε να κάνουμε την ένεση σε άλλα σημεία σε σχέση με τα σημεία που προτείνει το επισημο site του φαρμάκου. Τι γίνεται ρε παιδιά, θα τρελαθούμαι!Έλεος υπάρχει κανείς που να ξέρει;
Το περίεργο είναι ότι ακόμη και οι οδηγίες διαφέρουν μεταξύ τους!
Ευχαριστώ πολύ!
Εγω εδω και 4-5 χρονια κάνω στα ποδια και στην κοιλια, σε διαφορετικα σημεια καθε φορα, καθως και στα χερια και στους γοφους με τη βοηθεια 2ου ατομου, δηλαδη οπου ακριβως λεει και στις οδηγιες που εσωκλείονται.
Καθε σημειο το καταγραφω σε χαρτι - ημερολογιο, για να αποφευγω ιδια σημειο σε κοντινες ημερομηνιες.
 #36463  από Genovefa®
 Πέμ Αύγ 19, 2010 9:23 am
Θεοφιλε καλως μας ηρθες στο παρεακι!

Δεν ξερω αν εσυ πηγες διακοπες,αλλα για με το κοκτειλ φαρμακων που εχεις υποστει αυτο τον καιρο, ενα να ξερεις.Τους εστειλες τρελλη κρουαζιερα Καραϊβικη τους γιατρους.



FANTOMA το status σου δεν υπαρχει! :-D
 #36686  από Θεόφιλος
 Δευ Αύγ 23, 2010 1:50 am
Σας ευχαριστώ όλους για άλλη μια φορά για τις συμβουλές και τις απαντήσεις!

Εδώ και δύο μήνες περίπου, όπως αναφέρω στο αρχικό post πάσχω από ιλίγγους κατα διαστήματα. Έχω κάνει συνολικά στο δίμηνο αυτό, 5 MRI(2 στον εγγέφαλο, 1 στον αυχένα και μία θωρακική) επίσης έκανα και μία αγγειογραφία εγγεφάλου!Καμία από τις εστίες δεν ήταν ενεργοποιημένη! Παραμένω επίσημα με μία ώση εδώ και τέσσερα χρόνια.

Ο ιλιγγος επιμένει, αλλά κατα διαστήματα! Έχω ξεκινήσει το copaxone περίπου ένα μήνα, σχετικά χωρίς ιδιέτερες παρενέργειες. Σήμερα ο ίλιγγος ηταν εντονος και ειχα και ενοχλήσεις μουδιασματα στα χέρια και στα ποδια που δεν ειχα ποτε! Ο ωριλλα που είχα παει πριν από ένα μήνα μου ειχε πει οτι είχα λαβυρινθο, πηρα τα φαρμακα, ξαναπήγα μου λέει σου περασε! Ο νευρολογος μου λεει ότι δεν έχω, κοντευω να τρελαθώ!
Αυριο λοιπόν, θα πάω ξανά στο νευρολόγο για να δω τι θα μου πει. Δεν ξέρω μπορεί να είναι και ψυχολογικό! Έχω απελπιστεί! Αύριο θα σας πώ τα νέα!

Απλά ήθελα να το μοιραστώ και ευχαριστώ πολύ για την δυνατότητα αυτή!

Ευχομαι σε όλους ότι καλύτερο και θεραπεία γρήγορα από αυτή την κερδοφόρα για τις φαρμακευτικές ασθένεια!

Ααα, κάτι ανακάλυψαν με το DNA, γνωρίζει κανείς;
 #36687  από Θεόφιλος
 Δευ Αύγ 23, 2010 1:53 am
Genovefa® έγραψε:Θεοφιλε καλως μας ηρθες στο παρεακι!

Δεν ξερω αν εσυ πηγες διακοπες,αλλα για με το κοκτειλ φαρμακων που εχεις υποστει αυτο τον καιρο, ενα να ξερεις.Τους εστειλες τρελλη κρουαζιερα Καραϊβικη τους γιατρους.



FANTOMA το status σου δεν υπαρχει! :-D
Διακοπές, τι έιναι αυτό! Για ένα μπάνιο έχω πάει μονάχα!
 #36752  από Μαρία
 Δευ Αύγ 23, 2010 9:02 pm
Γειά σου Θεόφιλε! Και μενα το βασικό σύμπτωμα είναι οι ίλιγγοι΄και πραγματικά δεν υποφερεται! Κάποια στιγμή που το έψαξα και γω με ΩΡΛ μπας και δεν ηταν απο την ΠΣ, μου είπαν ότι τα συμπτώματα μοίαζουν με το λαβύρινθο αλλά δεν είναι.Μου είχαν δώσει και κατι φάρμακα τα οποία βέβαια δεν μου έκαναν τίποτα και αυτό ήταν άλλη μια απόδειξη ότι δεν είναι λαβύρινθος. Εσύ με τα φάρμακα είδες βελτίωση;
 #36760  από chryssa
 Δευ Αύγ 23, 2010 11:25 pm
Θεοφιλε :greetings-waveyellow: γεια σου κι απο μενα
ιλιγγος.... :scared-shocked: ο εφιαλτης μου
3 μηνες αγκαλια με τον κυριο ηταν μια απο τις εμπειριες μου το 2009
ο νευρολογος δεν ειχε να πει κατι.....πηγα σε ΩΡΛ.....λαβυρινθος η διαγνωση...
αντικαταθλιπτικα η θεραπεια.....μονο που δεν καταλαβε σε ποιον εδινε τη συγκεκριμμενη θεραπεια :eusa-naughty: δεν τα αγορασα....
εκανα υπομονη ...... πηρα βοτανα....καποτε περασε !!!!! :happy-cheerleadersmileygirl:
καπως ετσι περναω τις περισσοτερες ωσεις
το ψυχολογικο που λενε δεν το δεχομαι...ειναι η ευκολη λυση γι αυτους..... :happy-smileyinthebox:
 #36769  από litsa
 Τρί Αύγ 24, 2010 12:49 am
αχ τους $#%$#^%&%$^&%^
με τα ψυχολογικά!!!

παιδιά το ψυχολογικό παιζει ρόλο μέχρι ένα σημείο .... και ίσως σημαντικό...!!!

αλλά ειναι τοσο κάφροι και ανειδικευτοι και αμαθείς και και και
που δεν ξέρουν πως να το πουν στον σκπίτη ..!!

του πασάρουν τα αντικαταθλιπτικά λες και ειναι καλαμπόκι για τις κότες και νομίζουν ότι εκαναν την δουλεια τους... οι άχρηστοι ..!

αλλα θέλουν να πουν και άλλα μεταφέρουν στον ασθενή..!

η γνώμη μου ειναι ότι ναι μπορεί να παθαινουμε σοκ, κατάθλιψη, θλιψη, απάθεια, νευρωση και εγώ δεν ξερω τι αλλο, ΑΛΛΑ: δεν χρειαζόμαστε φάρμακα για την νέα κατάσταση μας, αλλά εξηγήσεις και συζήτηση ωστε να κατανοήσουμε τις αλλαγές που γίνονται στη ζωή μας..

Υπό αυτή την έννοια συμφωνώ στην ψυχολογική υποστήριξη... γιατί χρειαζόμαστε χρόνο για να καταλάβουμε τι συμβαίνει ..
και ειναι απόλυτα φυσικό... θα ηθελα να δω ένα απο δαύτους πως θα αντιδρούσαν όταν τους έλεγαν: έχεις απομυελυνωση ή σκπ και κοίτα συνέχισε τη ζωή σου κανονικά και προσεχε την κουραση και την ζέστη.. και εσύ παλευε με ιλιγγους, καψιματα, και χιλια δυο αλλα προβλήματα..

χαχααχαχαα :laughing-rolling: :laughing-rolling:
τόσο απλό!! αυτοι θα έπεφταν ....ξεροί :sad-roulette: ή θα :teasing-tease: έλα μωρέ η σκπ ειναι σαν το δακτυλικό αποτύπωμα ... πως κάνεις έτσι ???
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7