• το τελος της αβεβαιοτητας λεγεται "copaxone club"

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #34683  από passenger
 Παρ Ιούλ 23, 2010 10:07 pm
Γεωργία μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά. Το κοπακσον που το κάνω και εγώ τώρα , δεν έχει συνήθως καμία παρενέργεια. Απλώς είναι κάθε μέρα. Κοίταξε μόνο να έχεις καλή ψυχολογία , και να μη σε παίρνει από κάτω
 #34685  από Κατερίνα
 Παρ Ιούλ 23, 2010 10:40 pm
Καλή αρχή Γεωργία μου!Μην ανησυχείς για τίποτα,όλα καλά θα
πάνε θα δεις...εμείς είμαστε εδώ για να ξεπερνάς κάθε άγχος και
φοβία!Αφού πλέον ξέρεις τι συμβαίνει,οι αποφάσεις σου θα είναι
ακόμα πιο ώριμες!φιλιά πάρα πολλά! :romance-kisscheek:
 #34686  από geor.gia
 Παρ Ιούλ 23, 2010 10:46 pm
παιδες εχω νεωτερα... η εταιρεια μιλαμε ταχυτατη οχι αστεια!!!! ακομα δε γυρισα και μου τηλεφωνησαν (χθες το μεσημερι απο την εταιρεια και σημερα η νοσηλευτρια ). και να σκεφτειτε οτι εγω τη δευτερα θα παω να γραψω το φαρμακο στο ικα... :whistle:

ευη μου :) δυο φορες εκανα το ιδιο λαθος και δεν πηρα αμεσως κορτιζονη. την πρωτη φορα (τον περασμενο χειμωνα) με 20 μερες κορτιζονη σε χαπια (medrol16 το πασιγνωστο) ολα κομπλε. αυτη τη φορα μετα το τριημερο ενδοφλεβιο εμφανιστηκαν κ αλλα που δε τα ειχα πριν το σχημα. επαθα, εμαθα και δε το ξανακανω!!!!
νικο μου :) δε ξερω αν ειμαι δυνατος χαρακτηρας στην πραγματικοτητα, ομως αυτο το θεμα της ατελειωτης αναμονης και της αβεβαιοτητας ηταν οντως θανατος για μενα ψυχολογικα. απο την τεταρτη και μετα ειμαι παρα πολυ ηρεμη και αισιοδοξη.
passenger :) σ ευχαριστω για το θαρρος και τις πληροφοριες. το καθε μερα το ηξερα απο την αρχη και δε με χαλαει. οι παρενεργειες θα με χαλουσαν περισσοτερο.

κατερινακι μου γλυκο ειναι γεγονος οτι τα λογια ολων σας με βοηθησαν πολυ ολο αυτο το διαστημα
εσενα ειδικα σου χρωσταω εκτος απο ευχαριστω ενα μεγαλο φιλι και ενα μεγαλο κερασμα :) (παιδια την επρηξα στα τηλεφωνα :oops: )

και ειδικο ευχαριστω και σε αλλη μια ψυχη που ανεχτηκε τις ερωτησεις μου μεχρι και την τελευταια στιγμη :) (αν το διαβασει θα καταλαβει)

παντως θα το ξαναπω οτι οοοοοοοοοοοοοοοοολους σας-μηδενος εξαιρουμενου- θα ηθελα παρα πολυ να σας ειχα γνωρισει υπο αλλες συνθηκες γιατι ειστε πραγματικα ωραιοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ
 #34896  από passenger
 Δευ Ιούλ 26, 2010 8:58 pm
Γεωργία αν δεις και δεν έχεις παρενέργειες, μετά από μερικές μέρες μπορείς να αφαιρείς κάποιο παυσίπονο. Δεν ξέρω τι σου έγραψε ο γιατρός . Εμένα νομίζω μου είχε γράψει ντεπον για πριν και μετά την ένεση, και ένα χάπι για μην έχω κάποια αλλεργική αντίδραση. Πρώτα σταμάτησα το χάπι για αλλεργία, και μετά το ντεπον για (πριν) και τέλος το ντεπον για (μετά) Τώρα δεν παίρνω τίποτα. Μόνο την ένεση , που αναλόγως το σημείο , την κάνω η με το μπιστολάκι η χωρίς. Το ίδιο είναι.

Υ.Γ. Τώρα εκτός από αγκαλιά θα μου δώσεις και μένα μεγάλο φιλάκι?
 #34899  από βικακι
 Δευ Ιούλ 26, 2010 10:51 pm
Γεωργία πώς πας με την κοπαξόν;
Εγώ δεν έχω καμία παρενέργια εκτός από εκείνη τη στιγμή που κάνω την ένεση.Προσπάθησε απλώς η βελόνα να είναι όσο πιο κάθετα γίνεται στο δέρμα και αν σου κάνει μελανιές μεγάλωσε λίγο την βελόνα.
Καλή επιτυχια και καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λές.''ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΩ''
Δεν είναι εύκολο να το καταλάβουν όσοι δεν το έχουν περάσει.
 #34912  από litsa
 Τρί Ιούλ 27, 2010 12:03 am
:greetings-waveyellow:
καλή επιτυχία και όλα θα πάνε καλα!!

και εμένα στην αρχή ετσι μου ειπαν .... ησυχία και ξεκούραση και ηρεμία...

σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα ... και οι περισσότεροι που κανουν κοπαξόν, δεν εχουν παρενεργειες :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #35230  από Στέφη
 Παρ Ιούλ 30, 2010 1:40 pm
geor.gia, κανω copaxone 2 χρόνια, χωρίς καμία παρενέργεια! Με κλειστά μάτια πλέον! Να σκεφτείς ότι έχω κάνει ένεση σε απίστευτους χώρους... στο αυτοκίνητο (εν κινήσει)... στο καράβι (στο κατάστρωμα)... στην τουαλέτα καφετέριας!
Αυτό το "ρεύμα σ' όλο το σώμα" το αισθάνομαι κι εγώ τελευταία, μερικές φορές πολύ έντονα. Τι είναι το neurontin, βοηθάει σε κάτι; Δεν το ξέρω καθόλου.
 #35381  από geor.gia
 Δευ Αύγ 02, 2010 8:45 am
παιδες ευχαριστω για το ενδιαφερον σας :)

τις ενεσεις θα τις ξεκινησω την παρασκευη που μας ερχεται... αθανατο ελληνικο δημοσιο δηλαδη....

το neurontin υποτιθεται οτι βοηθαει στις κραμπες (εχω συχνα στα γονατα) και μου ειπε ο δοκτωρ να παιρνω αλλο ενα τη μερα για το ρευμα. το ρημαδι το ρευμα ομως δε λεει να ξεκουμπιστει... θα δουμε...

την παρασκευη το βραδυ που θα ερθει η νοσηλευτρια και θα κανω την πρωτη ενεση θα σας πω εντυπωσεις...