• Copaxone και ακμή

  • Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Φόρουμ του ευρέως γνωστού ανοσοτροποποιητικού φαρμάκου Glatiramer acetate για την θεραπεία της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134239  από Evangelia
 Παρ Ιούλ 30, 2021 7:36 am
Την καλημέρα μου σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος παρουσίασε ακμή ενώ έκανε copaxone. Πρόκειται για την κόρη μου που πλέον 23 ετών και χωρίς ποτέ να έχει πρόβλημα με ακμή, παρουσίασε μετά από 5 μήνες με αγωγή copaxone έντονη ακμή στο πρόσωπο της. Ο γιατρός της αν και σκεπτικός το απέκλεισε σαν παρενέργεια αυτού του φαρμάκου. Σας ευχαριστώ.
 #134241  από Στάθης
 Παρ Ιούλ 30, 2021 5:54 pm
Evangelia έγραψε: Παρ Ιούλ 30, 2021 7:36 am Την καλημέρα μου σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος παρουσίασε ακμή ενώ έκανε copaxone. Πρόκειται για την κόρη μου που πλέον 23 ετών και χωρίς ποτέ να έχει πρόβλημα με ακμή, παρουσίασε μετά από 5 μήνες με αγωγή copaxone έντονη ακμή στο πρόσωπο της. Ο γιατρός της αν και σκεπτικός το απέκλεισε σαν παρενέργεια αυτού του φαρμάκου. Σας ευχαριστώ.

Καλημέρα Ευαγγελία, ακμή προκαλεί η κορτιζόνη, δεν ξέρω μήπως έκανε πρόσφατα κάποιο κύκλο. Το Copaxone έχει 0.1% πιθανότητες να προκαλέσει ακμή, δηλαδή είναι εξαιρετικά σπάνιο. Εγώ ενώ το πρόσωπό μου ήταν καθαρό, κάποιοι κύκλοι κορτιζόνης παρέα με την αγωγή betaferon (ιντερφερόνη) μου δημιούργησαν πολύ σοβαρό πρόβλημα ακμής. Δηλαδή η ανοσοκαταστολή και ανοσοτροποίηση δημιουργεί σαν παρενέργεια την ακμή. Θεωρώ την κορτιζόνη όμως βασικό ένοχο της ακμής παρέα με τα υπόλοιπα φάρμακα σε συνέχεια.

Έχω κόψει τα φάρμακα και σιγά σιγά επανήλθε το πρόσωπό μου. Χρησιμοποιώ εντατικά αλόη (το ζελέ από το φύλλο) και θεωρώ ότι κάνει θαύματα σε σχέση με ότι άλλο έχω δοκιμάσει.
 #134242  από Evangelia
 Παρ Ιούλ 30, 2021 7:35 pm
Στάθη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δόξα τω Θεώ, έως και τώρα δεν έχει υπάρξει κάποια ώση που να χρειαστεί να κάνει αγωγή με κορτιζόνη. Αν μπορείς να μου προτείνεις που μπορώ να βρω βιολογική και όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασμένη αλόη θα το εκτιμούσα πολύ.Σε ευχαριστώ γιατί μέσω εσού και όσα έχω μάθει και μαθαίνω σε αυτόν τον χώρο, η ελπίδα μου καλά κρατεί.Ενα καλό και ήρεμο καλοκαίρι σε όλους σας εύχομαι.
 #134243  από Στάθης
 Παρ Ιούλ 30, 2021 8:15 pm
Evangelia έγραψε: Παρ Ιούλ 30, 2021 7:35 pm Στάθη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δόξα τω Θεώ, έως και τώρα δεν έχει υπάρξει κάποια ώση που να χρειαστεί να κάνει αγωγή με κορτιζόνη. Αν μπορείς να μου προτείνεις που μπορώ να βρω βιολογική και όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασμένη αλόη θα το εκτιμούσα πολύ.Σε ευχαριστώ γιατί μέσω εσού και όσα έχω μάθει και μαθαίνω σε αυτόν τον χώρο, η ελπίδα μου καλά κρατεί.Ενα καλό και ήρεμο καλοκαίρι σε όλους σας εύχομαι.
Χαίρομαι Ευαγγελία για την χρησιμότητα των αναρτήσεων αλλά και το ότι δεν έχει χρειαστεί κάποιο κύκλο κορτιζόνης, μακάρι έτσι να είναι πάντα.

Μπορείς να βρεις φύλλα αλόης σε βιολογικά μαγαζιά (αλλά και γλάστρες γειτόνων :smile-tongueout: ) και να κόβεις μια φέτα κάθε βράδυ 1 ώρα πριν τον ύπνο το κόβεις στα δύο και απλώνεις καλά το ζελέ στο πρόσωπο χωρίς να το ξεπλένεις όλο το βράδυ αφήνοντας να το πιει το δέρμα. Το φύλλο το έχεις στο ψυγείο και όταν το απλώνεις στο πρόσωπο είναι πανέμορφο το αίσθημα δροσιάς και ανακούφισης !

Βοηθάει πολύ με τις φλεγμονές της ακμής. Επίσης προτείνω και μια αντηλιακή όποτε υπάρχει έκθεση του προσώπου στον ήλιο. Βοηθάει και αυτό. Τέλος με βοηθούν και τα προβιοτικά (π.χ. κεφίρ) έχω παρατηρήσει στο θέμα της ακμής, όπως και το να μην καταναλώνω ζάχαρη και σοκολάτες (πολύ σημαντικό!).
 #134244  από Evangelia
 Παρ Ιούλ 30, 2021 8:30 pm
Ευχαριστώ και πάλι! Η κόρη διάβασε ήδη την απάντηση σου κ σε ευχαριστεί και εκείνη. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι με τόσο ζεστή μια παγωμένη από το ψυγείο ζελ αλόης θα είναι ιδανικη. Καλό βράδυ και καλό Σαββατοκύριακο σου εύχομαι.