• Pledigry

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #132487  από Basilikh
 Τετ Ιαν 29, 2020 1:27 am
Καλησπέρα σας !!!ήθελα να ρωτήσω τι παρενέργειες σας προκαλεί το συγκεκριμένο φάρμακο ....εμένα συνήθως 2 μέρες πυρετό 38 και πόνους σε όλο το σώμα και την 3 δέκατα καλύτερη η κατάσταση αλλά γενικά εξάντληση ....επίσης ήθελα να ρωτήσω να υπάρχει κάτι που να βοηθάει περισσότερο στο να περάσουν γρήγορα η παρενέργειες ...εγώ παίρνω depon maximum... ευχαριστώ πολύ
 #132505  από ΙΧΘΥΣ
 Πέμ Ιαν 30, 2020 5:11 pm
Καλησπέρα...αυτές είναι οι παρενέργειες με τον καιρό μπορεί να είναι ακόμη πιο ήπιες και αν είσαι λίγο αρρωστουλα να είναι πιο έντονες.άναλογως πως βρίσκει τον οργανισμό.έμενα με βολεύει και το αλγκοφρεν των 600,δυνατό αλλά δραστικό,δεν πειράζει κάπου.καλη συνέχεια.να χεις καλή ψυχολογία κι
όλα θα πάνε καλά
 #132510  από Rafael
 Πέμ Ιαν 30, 2020 8:08 pm
Καλησπέρα κ από μένα! Βασιλική μου κ γω είμαι στο 4ο μήνα με plegridy..τη πρώτη μερα μετά την ένεση παίρνω ρεπό απαραίτητα κ κάθομαι τεζα!!δέκατα,ρίγη κ γενικά εξάντληση..δύο μήνες με τάραξε κ στη τριχόπτωση..ευτυχώς όχι πια.κατα τ αλλα την μεθεπόμενη μέρα συνερχομαι..λένε ότι με το καιρό μειώνονται οι παρενέργειες..το ευχομαι..κάτι ζαλάδες κ κάτι πονάκια στα ποδια πάντως τα έχω αρκετές μέρες το μήνα αλλά δε μπορώ να ξέρω αν είναι η αγωγή ή η τέλεια ασθένεια μας... :emojis-12:
 #132513  από ppt
 Πέμ Ιαν 30, 2020 10:41 pm
Καλησπέρα και από εμένα! Εγώ είμαι στους 18μήνες με plegridy. Οι παρενέργειες είναι αυτές που λένε, συμπτώματα έντονης γρίπης και τριχόπτωση κατά τους 2 πρωτους μηνες . Μετά το 6μηνο γενικα όλα γίνονται πιο υποφερτά! Το σημαντικό τουλάχιστον σε εμένα είναι το παυσίπονο 20 λεπτά πριν την ένεση! Με καλύπτει καλύτερα τον algofren 600 απο το depon, και την πρώτη μέρα το παίρνω κάθε 5 ώρες και είμαι μια χαρά! Πλεον ούτε ρεπό παίρνω ούτε τίποτα είναι σαν να μην την κάνω!( Αυτό βέβαια αν πάρω τα παυσίπονα κανονικα γιατι μια φορα πριν 2 μηνες που δοκιμασα να τα αραιωσω πεθανα!)