• Θεραπεία - Αιγινήτειο

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #11052  από christina
 Τρί Νοέμ 03, 2009 9:23 am
Καλή σας ημέρα!!

Πως πάτε ορέ παιδιά? Ήθελα κάτι να ρωτήσω...
Το αγόρι μου αποφάσισε να ξεκινήσει θεραπεία (μάλλον rebif) με γιατρό του Αιγινήτειου.
Από διάφορες συζητήσεις εδω αποκόμισα την εντύπωση πως το αιγινήτειο έχει καλούς γιατρούς αλλά είναι προβληματικό ως προς τη θεραπεία? δεν κατάλαβα όμως το γιατί? αργούν, δεν είναι συνεπείς? τι ακριβώς εννοείτε?

Όποιος έχει εμπειρία παρακαλώ ας μου πει.
 #11054  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Τρί Νοέμ 03, 2009 10:46 am
Εγώ έχω αρκετά χρόνια που πήγαινα στο Αιγινείτιο .Θα σου πω τι πέρασα και κρίνε εσύ . Ο τότε γιατρός μου κύριος Παπαναστασίου μου έκοψε την rebif 22 , εγώ τότε είχα την ανάγκη και νοσηλεύτηκα στο Αιγινείτιο. Μου έκαναν όλες τις εξετάσεις με φρόντισαν πολύ καλά αλλά δεν συνέχισαν να μου χορηγούν ιντερφερόνη λέγοντας πως δεν μπορούν και όπου νάναι βγαίνει καινούριο φάρμακο . Εγώ συνέχισα τη ζωή μου προσπαθώντας να ισσοροπώ και να μην μετρώ την απόσταση που με χωρίζει από τη γή . Ώσπου δεν άντεξα και το 2003 πήγα στο Γ.Κ. και άρχισαν την χορήγηση κορτιζόνης σε ένεση μέχρι να αρχίσω τη χορήγηση του TOYSABRI με ένεση μηνιαίως .
 #11055  από manos81
 Τρί Νοέμ 03, 2009 11:08 am
kiegw sto eginitio arxisa tin kariera mou os asthenis me ms.eime oikanopoihmenos arketa..apoti katalava eku pera einai xorismenoi oi giatroi se omades...malon tha mou ekatse kali omada..

giorgo otan les oti apo to 2003 mexri to tisabry ekanes kortizoni ti enoeis?pos tin ekanes?
 #11064  από manos81
 Τρί Νοέμ 03, 2009 12:42 pm
1 gr? kai se kratage se kala somatika epipeda?
 #11081  από christina
 Τρί Νοέμ 03, 2009 3:35 pm
Γιώργο και Μάνο ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

εμάς μας έδωσε πολύ γρήγορα τη θεραπεία και χωρίς να έχουν προηγηθεί έντονα επεισόδια. Και μας είχαν πει οτι επρόκειτο για γιατρό που δεν δίνει εύκολα θεραπεία..Τι να πω? Όπως τους έρθει πράττουν?? Αναρωτιέμαι..
Μιας κι άρχισα με τις ερωτήσεις να σας σπάσω λίγο τα νεύρα.. :lol:
Με ποιο σκεπτικό αποφασίζουν ποια θεραπεία θα σου δώσουν? Για παράδειγμα, το αγόρι μου τελικά θα κάνει betaferon, ενώ αρχικά νομίζαμε rebif. Ανησυχώ γιατί δεν καταλαβαίνω με ποιο κριτήριο καταλήγουν, στην τύχη άντε κάτσε να σου δώσω αυτό και βλέπουμε????....

Καλό απογευματάκι σε όλους!! :P
 #11082  από makisb
 Τρί Νοέμ 03, 2009 4:15 pm
Από ότι ξέρω δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κριτήριο. Ένας νευρολόγος μου είχε πει ότι δίνει ανάλογα με τον τρόπο ζωής που κάνει ο καθένας. Για παράδειγμα αν είναι κάποιος που ταξιδεύει συχνά του δίνει το Avonex που είναι εβδομαδιαία.
 #11085  από manos81
 Τρί Νοέμ 03, 2009 6:13 pm
kapios pou fovate tis endomihkes eneseis eixe tin epilogi na dialeksei kapia ipodoria enesi tote.autos eimoun ego kai dialeksa to betaferon
 #11171  από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΡΟΣ
 Πέμ Νοέμ 05, 2009 1:44 pm
Η BETAFERONE είναι ιντερφερόνη Ιβ ενώ η avonex και rebief είναι ιντερφερόνες Ια . Εγώ ξεκίνησα με betaferone που μου έκανε σημάδια στα σημεία των ενέσεων και ο ιατρός μου την άλλαξε σε rebief22