• ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗΣ

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #9885  από marinos
 Δευ Οκτ 12, 2009 7:34 pm
Καλά εβδομάδα σε όλους. Αρχίζω και εγώ σιγά σιγά :) θεραπεια με χορήγηση ιντερφερόνης. Ο γιατρός μου μου έδωσε την επιλογή να αποφασίσω πια θεραπεία θέλω να επιλέξω. Έχω 4 επιλογές η πρώτη επιλογή είναι μια ένεση την εβδομάδα την οποία πρέπει πηγαίνω για να μου την χορηγούν. οι άλλες τρεις επιλογές είναι ενέσεις οι οποίες μπορω να τις κάνω και εγώ απο το σπίτι. η πρώτη γίνεται μέρα παρά μέρα, η δεύτερη δευτέρα τετάρτη παρασκεύη και η τρίτη κάθε μέρα.
Είμαι σίγουρος ότι τις γνωρίζετε. Θα ήθελα να μάθω απο κάποιους που είναι παλιοί σε αυτές τις θεραπείες μερικές γνώμες ούτως ώστε να σχηματίσω κάποια άποψη.ω
Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι σε αυτές που χορηγούνται με μεγάλη συχνότητα, ένα ποσοστό (15 - 20%) σύμφωνα με παγκόσμια έρευνα σταματά να τις παίρνει. Αν γνωρίζει κάποιος, ποιές είναι οι συνέπειες αν κάποιος τις σταμτατήσει;

Ευχαριστώ
 #9895  από costas
 Δευ Οκτ 12, 2009 9:45 pm
8-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος costas την Σάβ Νοέμ 07, 2009 7:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #9899  από yuli
 Δευ Οκτ 12, 2009 11:26 pm
Προσωπικά, νομίζω ότι είναι καλύτερα να την κάνει μόνος του ο καθένας για να διατηρεί την αυτονομία/ανεξαρτησία του. Εξάλλου, είναι και τα πρακτικά θέματα πχ θες να πας ένα ταξίδι.Δε θα αγχωθείς να βρεις φαρμακοποιό ή κάποιον άλλο για να σου την κάνει; και θα είναι διαθέσιμος όποτε τον θες;
Δε λέω ότι είναι εύκολο, κι εγώ δυσκολεύομαι ακόμα (3 χρόνια μετά) ορισμένες φορές. Αλλά είναι μια ιδέα κι αυτή....Βέβαια, είναι λίγο "βάρβαρη" συνήθεια αλλά πάρε μια βαθιά ανάσα και βουρ. ΚΑΙ Μετά πες κι ένα μπραβο στον εαυτό σου για να πάρει τα πάνω του :P
 #9927  από αλεξανδρος1
 Τρί Οκτ 13, 2009 2:19 pm
Συμφωνώ με τον Κώστα στο θέμα οτι ο γιατρός είναι ο καταλληλότερος για να αποφασίζει ποιά θεραπεία ταιριάζει στον ασθενή σύμφωνα πάντα και με την κλινική του εικόνα. Τώρα όσο αφορά τις ενέσεις κάνω μέρα παρα μέρα και μπορώ να πώ οτι με έχει βολέψει η διαδικασία αρκετά γιατι δεν χρειάζεται να τρέχω σε φαρμακεία ή νοσοκομεία να μου τις κάνουν και είναι και εύκολες στην χρήση.
 #9952  από marinos
 Τρί Οκτ 13, 2009 4:22 pm
Και εγώ συμφωνώ ότι ο γιατρός αποφασίζει. Απλά οι απαντήσεις που μου δώσατε όλοι με βοηθήσαν να σχηματίσω μια άποψη για το θέμα και θα αποφασίσω. Σας ευχαριστώ πάρα πολυ :)
 #10015  από LL--MM
 Τετ Οκτ 14, 2009 1:56 pm
Αβονέξ, ρεμπίφ, κοπαξόν μοιάζουν αυτά... Μπας και σε πήρε για μέντιουμ ο γιατρός σου, για να σου δώσει κι επιλογή;;; :roll: Αν δε σου πεί τα υπέρ και τα κατά της καθεμίας για σένα προσωπικά, τι σόι πτυχείο έχει;

Και μή σε ξενίζουν οι ενέσεις, μια συνήθεια είναι... Διστάζω να υπερασπιστώ το ρεμπίφ που παιρνω εγώ, διότι έχω δεί εδώ πολλούς στούς οποίους κάνει βαρύτατες παρενέργειες, ενώ εγώ για την ώρα, τουλάχιστον, δεν είχα :x

Καλό κουράγιο!!!