• Εναρξη "θεραπειας"?!

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #108268  από adrCy
 Πέμ Δεκ 25, 2014 10:30 pm
Καλησπερα και χρόνια πολλά σε ολους!
Μετά από επίσκεψη μου στον γιατρό, μου ειπε οτι πρεπει να ξεκινησω "θεραπεια" διοτι η ΠΣ σε μενα ειναι λιγακι δραστήρια λεει... Συγκεκριμένα μου ειπε να διαλεξω μεταξυ avonex, rebif, betaferon.
Η αληθεια εγω δεν νοιωθω οτι χρειαζομαι φαρμακα και διαβαζω ολες αυτες τις παρενέργειες έναντι των θετικων που εχουν να μου προσφερουν τα φαρμακα και απορω αν αξιζει να μπω σε αυτη την διαδικασια...

Μια συντομη πετιγραφη του ιστορικου μου:
-Πασχα 2013 πρωτα συμπτωματα.
-Ιουλης 2013 ΜRI χωρίς ενεργές εστίες, παρακεντηση, κορτιζόνη(χαπακια-20 μερες),
-Χριστουγεννα 2013 2ο MRI, γενικα ιδια εικονα με το 1ο
-Ιουλιος 2014 3ο MRI με μια μικρη διαφορα, μια εστια "μετακινήθηκε"
-Αυγουστος 2014 υποτροπη (βαρια ποδια, στα 100 μετρα δεν μπορουσα να συνεχισω με ευκολια), 5νθημερο course κορτιζόνης 1γρ ενδοφλεβια. Τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν ολα.

Γενικά σε ολο αυτο το διάστημα με εξαίρεση την υποτροπη, νοωθω πολυ δραστηριος και πολυ καλα σε σημειο που καποτε ξεχναω την υπαρξη της ΠΣ.

Θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω, εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? Ευχαριστω για τον χρονο σας

ΥΓ συγγνώμη αν σας κουρασα, ειναι κ Χριστουγεννα και συγγνωμη για ορθογραφικα κ συντακτικα λαθη αλλα γραφω απο κινητό
 #108269  από litsa
 Πέμ Δεκ 25, 2014 11:27 pm
Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα!!
εγώ στην θέση σου, θα ενημερωνόμουνα παραπάνω.... ισως η αγωγή με βιταμίνες αρχικά, η καλή ψυχολογία, η διατροφή, να σε έσωζε από πολλά...

γνώμη μου πάντα...

καλά να περνάς!!!
 #108271  από billios
 Παρ Δεκ 26, 2014 11:49 am
-Θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω, εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? -

Αν ηξερα τι ακριβως πρεπει να κανω εγω για τον εαυτο μου να εισαι σιγουρος οτι θα ορμηνευα οοολους τους αλλους να κανουν το ιδιο.
Ξεκινα με τις σταθερες ( προσεγμενη διατροφη,πολλυ νερο,ξεκουραση,βιταμινες) και κατοπιν παρε ΕΣΥ την αποφαση αν θα μπεις σε αγωγη εστω και δοκιμαστικα.
 #108276  από litsa
 Παρ Δεκ 26, 2014 1:35 pm
συμφωνώ και με τον billio....

εγώ συνεχίζω το ρεμπιφ44, γιατί πολύ απλά δεν έκανα κάτι από αυτά που είπα...
οπότε...
τώρα από φόβο συνεχίζω και το ρεμπίφ και όλα τα άλλα....
 #108283  από kath
 Παρ Δεκ 26, 2014 7:50 pm
Χρονια πολλα!
Παιρνω το betaferon,σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ καλα δεν ξερω ομως αν οφειλεται στην ενεση η στις βιταμινες κ τα υπολοιπα που ειπαν τα παιδια, τα οποια λογω ελλειψης ενημερωσης δεν τα ακολουθουσα προ φαρμακου.Οποτε θα συμφωνησω με τους προλαλησανες.
Ευχομαι να παρεις τη σωστοτερη απαντηση για σενα.
Και παλι χρονια πολλα σε ολους
 #108288  από adrCy
 Παρ Δεκ 26, 2014 10:25 pm
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Οταν ο γιατρος μου ειπε να ξεκινησω φαρμακευτική αγωγή εγώ του προτινα να περιμένουμε μεχρι το καλοκαίρι που θα κάνω MRI και να κρίνουμε και απο εκει. Η απαντηση του ηταν οτι δεν θα του αλλαξει την γνωμη το MRI :?

Στο επομενο ραντεβου που εχω μαζι του για να διαλεξω φαρμακο θα επιμένω στο να μην ξεκινησω αγωγή προστοπαρων.
Μαλλον εχετε δίκιο * και για αυτό θα προσπαθησω να τηρησω αυτα που μου προτείνατε κ σεις! :smile-rock:

*Να προσθεσω οτι γενικως προσεχα την διατροφή μου, αλλα το καλοκαίρι πριν την υποτροπη που ειχα δεν προσεχα καθολου.. επειδη ημουν "καλα" ειχα ξεχαστει και παραμελησα την ΠΣ.. ζεστη, ξενυχτια, αλκοολ, περιστασιακο καπνισα κ σχετικά κακή διατροφή. ίσως να ευθυνομαι κατα μεγαλο βαθμό εγω για την υποτροπή.

Ελπίζω να ειστε ολοι καλα! :smile-muscle:
 #108289  από Κώστας
 Παρ Δεκ 26, 2014 11:38 pm
Γιατί σε βάζει στη διαδικασία να επιλέξεις εσύ κάποιο φάρμακο και δεν σου προτείνει αυτός ένα έστω και σύμφωνα με την υποκειμενική του άποψη;! Με τι κριτήρια σε βάζει να επιλέξεις φάρμακο; Δεν πρόκειται για ρούχο να δεις αν σου πηγαίνει κι΄ αν σ΄ αρέσει το χρώμα του! Γιατρός δεν είσαι κι΄ ούτε καν (όπως όλοι μας άλλωστε), δεν έχεις τις απαιτούμενες εξειδικευμένες γνώσεις.
Πιο πολύ σε αποποίηση ευθυνών μου φέρνει αυτή του η προτροπή. Δεν μπορεί όμως κάποιος ν΄ αποποιείται έστω κι΄ έμμεσα τις ευθύνες του, όταν ασκεί ένα λειτούργημα και μάλιστα πληρώνεται γι΄ αυτό!
Δεν τον πληρώνεις για να σου συνταγογραφεί μόνον, αλλά και για να σου παρέχει τις επιστημονικές του συμβουλές και να σε υποστηρίζει σε θέματα της ειδικότητάς του.
Αν θέλει να λέγεται γιατρός ας επωμισθεί και το βάρος των ευθυνών που συνοδεύει το επάγγελμά του!
 #108290  από adrCy
 Σάβ Δεκ 27, 2014 12:22 am
Κώστας έγραψε:Γιατί σε βάζει στη διαδικασία να επιλέξεις εσύ κάποιο φάρμακο και δεν σου προτείνει αυτός ένα έστω και σύμφωνα με την υποκειμενική του άποψη;! Με τι κριτήρια σε βάζει να επιλέξεις φάρμακο; Δεν πρόκειται για ρούχο να δεις αν σου πηγαίνει κι΄ αν σ΄ αρέσει το χρώμα του! Γιατρός δεν είσαι κι΄ ούτε καν (όπως όλοι μας άλλωστε), δεν έχεις τις απαιτούμενες εξειδικευμένες γνώσεις.
Πιο πολύ σε αποποίηση ευθυνών μου φέρνει αυτή του η προτροπή. Δεν μπορεί όμως κάποιος ν΄ αποποιείται έστω κι΄ έμμεσα τις ευθύνες του, όταν ασκεί ένα λειτούργημα και μάλιστα πληρώνεται γι΄ αυτό!
Δεν τον πληρώνεις για να σου συνταγογραφεί μόνον, αλλά και για να σου παρέχει τις επιστημονικές του συμβουλές και να σε υποστηρίζει σε θέματα της ειδικότητάς του.
Αν θέλει να λέγεται γιατρός ας επωμισθεί και το βάρος των ευθυνών που συνοδεύει το επάγγελμά του!
Μου ειπε να μπω στο http://www.nationalmssociety.org και να δω πληροφορίες για το καθε φαρμακο (παρενέργειες, δοσοληψίες, τροπος τρυπιματος κλπ) και να το συζητησω μαζι του την επομενη φορα. Εγω εκανα αυτο που μου ειπε και γιαυτο δε θελω να παρω καποια αγωγη.
Οταν τον ρωτησα ποιο πιστεύει είναι καλυτερο μου ειπε οτι θα μου πει την επομενη φορα για να μην με επηρεασει στην αποφαση μου
 #108291  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Δεκ 27, 2014 9:06 am
Κώστας έγραψε:Γιατί σε βάζει στη διαδικασία να επιλέξεις εσύ κάποιο φάρμακο και δεν σου προτείνει αυτός ένα έστω και σύμφωνα με την υποκειμενική του άποψη;! Με τι κριτήρια σε βάζει να επιλέξεις φάρμακο; Δεν πρόκειται για ρούχο να δεις αν σου πηγαίνει κι΄ αν σ΄ αρέσει το χρώμα του! Γιατρός δεν είσαι κι΄ ούτε καν (όπως όλοι μας άλλωστε), δεν έχεις τις απαιτούμενες εξειδικευμένες γνώσεις.
Πιο πολύ σε αποποίηση ευθυνών μου φέρνει αυτή του η προτροπή. Δεν μπορεί όμως κάποιος ν΄ αποποιείται έστω κι΄ έμμεσα τις ευθύνες του, όταν ασκεί ένα λειτούργημα και μάλιστα πληρώνεται γι΄ αυτό!
Δεν τον πληρώνεις για να σου συνταγογραφεί μόνον, αλλά και για να σου παρέχει τις επιστημονικές του συμβουλές και να σε υποστηρίζει σε θέματα της ειδικότητάς του.
Αν θέλει να λέγεται γιατρός ας επωμισθεί και το βάρος των ευθυνών που συνοδεύει το επάγγελμά του!
:smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-yes: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake: :smile-handshake:
 #108295  από greekinholland
 Σάβ Δεκ 27, 2014 2:47 pm
Καλημέρα και χρόνια πολλά, πάλι καλά που δε σου πρότεινε να παίξετε τη φαρμακευτική αγωγή στο τάβλι. Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά? Με ποιές γνώσεις μπορεί ο καθένας μας να διαλέξει φάρμακο? Δε ξέρω τι σοι επιστημονας σου τυχε, αλλά δεν είναι σουπερ μαρκετ η ιατρική να διαλέγεις κολοκυθάκια να βρεις το φρέσκο. Καλή τύχη φίλε μου και να πάρεις τη καλύτερη απόφαση για σένα :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping: