• Εναρξη "θεραπειας"?!

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #108327  από adrCy
 Τρί Δεκ 30, 2014 1:38 am
Ευχαριστώ για τις συμβουλές
 #108336  από billios
 Τρί Δεκ 30, 2014 8:41 pm
Dhm έγραψε:
billios έγραψε:-Θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω, εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? -

Αν ηξερα τι ακριβως πρεπει να κανω εγω για τον εαυτο μου να εισαι σιγουρος οτι θα ορμηνευα οοολους τους αλλους να κανουν το ιδιο.
Ξεκινα με τις σταθερες ( προσεγμενη διατροφη,πολλυ νερο,ξεκουραση,βιταμινες) και κατοπιν παρε ΕΣΥ την αποφαση αν θα μπεις σε αγωγη εστω και δοκιμαστικα.
Γίνεται η αγωγή να είναι δοκιμαστική;

Και βεβαια γινεται,αν δε σ'αρεσει ( η αγωγη) ντυνεσαι και φευγεις. (τρομαρα μου που κανω και αραπικο χιουμορ)
Δεν υπογραφεις με κανεναν συμβολαιο,την αγωγη οποιος την ξεκινα δεσμευεται στον εαυτο του να τηρει τις ημερες και ωρες καθως και ολα οσα πρεπει να προσεχει για να εχει ελπιδα στα περιβοητα ποσοστα.Θα βαλω και παλι τον εαυτο μου ως παραδειγμα και θα σου πω πως ειχα βαλει πλαφον ενος χρονου χορηγησης,στο τελος αυτου εκανα τη σουμα και η αποφαση ηταν ξεκαθαρη.( χρειαζεται περιπου 6 μηνους το οποιο φαρμακο να δρασει,αν δρασει)
 #108340  από Dhm
 Τετ Δεκ 31, 2014 2:00 pm
Άντε πες το σε γονείς,γιατρούς αυτό! :/
 #108342  από adrCy
 Τετ Δεκ 31, 2014 2:14 pm
Καλημερα, πηγα σημερα στον γιατρο μου κ ολα αυτα που συζητησαμε εδω τα ειπα κ σε αυτον. Μου φανηκε πολυ κουλ στην ιδεα να μην ξεκινησω θεραπεια τωρα κ μου ειπε οτι εχει κ αλλα ατομα που διαλεγουν αυτο το μονοπάτι. Μου ειπε ομως καλο θα ηταν να κανω MRI το καλοκαιρι και αν οντως ειναι ολα οκ να συνεχισω με διατροφη αλλιως θα πρεπει να ξεκινησω θεραπεια.
Αυτα. Καλο νεο ετος σας εύχομαι και το 2015 να ειναι πιο καλο απο το 2014.
 #108344  από billios
 Τετ Δεκ 31, 2014 3:48 pm
Dhm έγραψε:Άντε πες το σε γονείς,γιατρούς αυτό! :/

Η βαρυτητα της αποφασης μαζι με ολα τα επακολουθα ειτε θετικα ειτε αρνητικα θα βαρυνουν πρωτιστως εσενα,οι υπολοιποι ειναι στην ουρα.
Πρεπει με καποιο τροπο να αποκτησεις ενα προσωπικο μετρο συγκρισης,κατασταση χωρις αγωγη και κατασταση με αγωγη.
Μηπως αυτοι που σε κρινουν μπορουν να σου εγγυηθουν το αποτελεσμα?
Αυτο που σιγουρα χρειαζεται για να εχεις καλη αρχη ειναι να εισαι ψυχικα ηρεμος και να υποστιριξεις ΕΣΥ και οχι οι αλλοι την οποια αποφαση παρεις
 #108345  από Dhm
 Τετ Δεκ 31, 2014 4:34 pm
billios έγραψε:
Dhm έγραψε:Άντε πες το σε γονείς,γιατρούς αυτό! :/

Η βαρυτητα της αποφασης μαζι με ολα τα επακολουθα ειτε θετικα ειτε αρνητικα θα βαρυνουν πρωτιστως εσενα,οι υπολοιποι ειναι στην ουρα.
Πρεπει με καποιο τροπο να αποκτησεις ενα προσωπικο μετρο συγκρισης,κατασταση χωρις αγωγη και κατασταση με αγωγη.
Μηπως αυτοι που σε κρινουν μπορουν να σου εγγυηθουν το αποτελεσμα?
Αυτο που σιγουρα χρειαζεται για να εχεις καλη αρχη ειναι να εισαι ψυχικα ηρεμος και να υποστιριξεις ΕΣΥ και οχι οι αλλοι την οποια αποφαση παρεις
Σωστά τα λες,αλλά...