• BETAFERON ΕΚΤΟΣ ΨΥΓΕΙΟΥ

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #7742  από Giota
 Σάβ Αύγ 08, 2009 10:08 am
ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΔΩ Κ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ. ΡΩΤΗΣΑ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ Κ ΕΚΤΟΣ ΨΥΓΕΙΟΥ. ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ?
 #7744  από Maria77
 Σάβ Αύγ 08, 2009 10:37 am
Giota καλημέρα! Εγώ όταν έκανα την Avonex, είχα τις ενέσεις πάντα μέσα στο ψυγείο. Απλά την έβγαζα μισή ώρα πριν! Δεν είναι το ίδιο και για την Betaferon?? Νομίζω πως έτσι πρέπει!
Δηλαδή τις είχες έξω με τόσες ψηλές θερμοκρασίες?
 #7745  από katerina76s
 Σάβ Αύγ 08, 2009 10:38 am
Καλημερα.. εγω κανω REBIF τις εχω μονιμως στο ψυγειο ..εχω και θερμομετρο στο ψυγειο.. καθε κουτι με φαρμακα εχει οδηγιες μεσα.. τα δικα μου διατηρουνται στους 2-8 βαθμους...διαβασε τις οδηγιες ...καθε φαρμακο ειναι αλλιως
 #7747  από Giota
 Σάβ Αύγ 08, 2009 11:38 am
NAI ΠΑΔΙΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΤΕ ΨΥΓΕΙΟ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛ Κ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 25 ΒΑΘΜΟΥΣ ΝΟΜΙΖΩ. ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΜΙΑ ΠΑΓΟΚΙΣΤΗ ΑΛΛΕΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ Κ ΑΥΤΟ. Κ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΙΣ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ?
 #7764  από manos81
 Σάβ Αύγ 08, 2009 10:13 pm
paliotera thelan thermokrasies 2-8 vathmous..meta tis veltiosan kai antexoun evs 25.to thema einai pos gia metakiniseis taksidia kalo einai an exoume pagokistes kai psigiaki na tis vazoume mesa .to ximona xalara ektos psigiou akoma kai se metakiniseis
 #7771  από litsa
 Κυρ Αύγ 09, 2009 12:04 am
εγώ με το ρεμπίφ έχω ένα θερμόμετρο που μου έχει σπασει τα νεύρα μια πάνω μια κάτω..
αλλά χρειαζεται ψυγείο...τελικώς.
 #7841  από princeofathens2004
 Τετ Αύγ 12, 2009 12:03 am
Giota καλησπέρα.

Οι ενέσεις θα πρέπει να είναι στο ψυγείο. Έξω μπορείς να τις έχεις αν η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 20 βαθμούς C κι όχι τους 25. Το χειμώνα που οι θερμοκρασίες είναι συνήθως χαμηλές εγώ για παράδειγμα τις είχα στο μπαλκόνι. Το καλοκαίρι όμως χρειάζονται οπωσδήποτε ψυγείο. Όπως επίσης πρέπει κατά τις μετακινήσεις σου να χρησιμοποιείς το ψυγειάκι με τις παγοκύστες. Μισή ώρα πριν να βγάζεις την ένεση που πρόκειται να κάνεις για να αποκτάει θερμοκρασία "δωματίου" διαφορετικά αν την κάνεις όταν είναι κρύα θα έχεις τα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου (ρίγη κ.λ.π.). Mε deponaki όμως περνάνε, όπως παλιά.

Prince
 #7856  από maraki!!!
 Τετ Αύγ 12, 2009 5:08 am
egw pou eixa rwthsei tn kopela gia tn rebif m eixe pei pws mporei na meinei ektos psugeiou mexri 3 wres ki auto mono an h 8ermokrasia einai mexri tous 27 gt meta alliwnetai.egw ki tn xeimwna sto psugeio tis exw.
 #8152  από manoula
 Πέμ Αύγ 27, 2009 11:49 am
How Should I Store Betaseron?
Betaseron should be stored at room temperature 25°C (77°F).
Excursions of 15 to 30°C (59 to 86°F)
are permitted. Do not freeze...

Μην συγκρινουμε ανομοια φαρμακα ή/και διαφορετικων εταιριων.
Για απολυτα υπευθυνη πληροφορηση πρεπει να διαβαζουμε προσεκτικα τα συνοδευτικα φυλλαδια
της μαμας εταιριας ή με τα ελαχιστα αγγλικα μας την ιστοσελιδα της.
http://berlex.bayerhealthcare.com/html/ ... ron_PI.pdf
http://berlex.bayerhealthcare.com/html/ ... _Guide.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/Betaseron

Συνηθως ολα διατηρουνται καλα σε θερμοκρασιες δωματιου δλδ μεχρι 25 βαθμους
βεβαια μακρυα απο πηγες θερμοτητας ή απ ευθειας εκθεση στο ηλιακο φως.
Ομως πολυ καλυτερο ειναι να παραμενουν συνεχως στο ψυγειο
εκτος απο την ωρα που προηγειται της ενεσης ή στις μεταφορες
οποτε προτιμαμε παγοκυστες και ει δυνατον ισοθερμικα ψυγειακια.
Επισης μερικα, οπως πχ το δικο μου Avonex/inteferon beta1a απαγορευεται να μπαινουν στην καταψυξη!