• να σταματησω το ρεμπιφ

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #103206  από boultsidis
 Δευ Μάιος 26, 2014 12:22 am
2011 διαγνωστικαι σκπ ειχα απο μαγνητικη 2 στιγματα και πηρα ρεμπιφ 44mg μετα 1 χρονο τα στυγματα μειναν αχνα τωρα 2014 η μαγνητικη καθαρη εξαφανιζεται η ασθενεια αυτη,
 #103230  από boultsidis
 Δευ Μάιος 26, 2014 1:15 pm
boultsidis έγραψε:2011 διαγνωστικαι σκπ ειχα απο μαγνητικη 2 στιγματα και πηρα ρεμπιφ 44mg μετα 1 χρονο τα στυγματα μειναν αχνα τωρα 2014 η μαγνητικη καθαρη εξαφανιζεται η ασθενεια αυτη,
Ειμαι 47 χρονων .Οταν εμφανισθηκε τα συμπτωματα 2011 ηταν μουδιασμα αριστερου ποδιου χεριου και λιγο στο κεφαλι.
 #103236  από effie_m
 Δευ Μάιος 26, 2014 5:16 pm
Καλησπέρα,

η ερωτησή σου είναι αν πρέπει ή όχι να σταματήσεις το rebif?

Γιατί να το κάνεις αυτό; Δε το καταλαβαίνω.

Δεν ξέρω αν είχες παρενέργειες, τι και πως αλλά απο τι περιγράφεις είχες ήπια συμπτωματολογία, μόνο 2 εστίες και σε βάθος χρόνου ενός έτους γρήγορα οι πλάκες εξαλείφθηκαν όχι όμως και η ασθένεια.

Ξέρω ότι πολλοί απο το forum θα διαφωνήσουν αλλά είμαι της άποψης ότι εφόσον είχες σταδιακή προσαρμογή με το φάρμακο, μπορείς ενδεχομένως να μειώσεις τη δόση (αν και πάλι ίσως χρειαστεί να δεις άλλες παρενέργειες) ή να συνεχίζεις κανονικά.

Ο νευρολόγος τι σου είπε;



:happy-cheerleadersmileygirl:
 #104203  από boultsidis
 Τετ Ιούλ 02, 2014 8:44 pm
effie_m έγραψε:Καλησπέρα,

η ερωτησή σου είναι αν πρέπει ή όχι να σταματήσεις το rebif?

Γιατί να το κάνεις αυτό; Δε το καταλαβαίνω.

Δεν ξέρω αν είχες παρενέργειες, τι και πως αλλά απο τι περιγράφεις είχες ήπια συμπτωματολογία, μόνο 2 εστίες και σε βάθος χρόνου ενός έτους γρήγορα οι πλάκες εξαλείφθηκαν όχι όμως και η ασθένεια.

Ξέρω ότι πολλοί απο το forum θα διαφωνήσουν αλλά είμαι της άποψης ότι εφόσον είχες σταδιακή προσαρμογή με το φάρμακο, μπορείς ενδεχομένως να μειώσεις τη δόση (αν και πάλι ίσως χρειαστεί να δεις άλλες παρενέργειες) ή να συνεχίζεις κανονικά.

Ο νευρολόγος τι σου είπε;
το μειωσε σε 22mg και εφοσον σε βαθος χρονου μετα απο μαγνητικη δεν παρουσιαζω τιποτα ισωσ το διακοψω.


:happy-cheerleadersmileygirl:
 #104226  από effie_m
 Πέμ Ιούλ 03, 2014 1:41 pm
Ωραία! Αυτό είναι ευχάριστο..δηλ, ελπίζω να το βλέπεις έτσι.

Σου εύχομαι το καλύτερο!

:happy-cheerleadersmileygirl: