• Rebif και παρενεργειες

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #101876  από greekinholland
 Πέμ Απρ 10, 2014 7:49 pm
Καλησπέρα πάνε 2 μήνες που ξεκίνησα το rebif είμαι στα 22 mgr και θα πάω στα 44 mgr σύντομα. Η ερώτησή μου είναι με αυτές τις παρενέργειες τι μπορώ να κάνω, έχω κάνει τα παυσίπονα καραμέλες 2 ντεπόν με την ένεση , ένα ibuprofen 400 mgr το πρωι και 1-2 ντεπόν στη διάρκεια της μέρας. Μέχρι να στρώσω λίγο πάει απόγευμα σχεδόν να φύγει η ζαλάδα και ο πονοκέφαλος και φυσικά πακέτο δέκατα, πόνος στις αρθρώσεις κτλ.
Με την εμπειρία σας πόσο καιρό θα κρατήσει αυτό? Α και τα παυσίπονα αυτή τη δοσολογία μου την έδωσε ο γιατρός και αν δε με καλύπτει , θα πάμε σε κάτι ποιό δυνατό στο μέλλον μου είπε :smile-crying: :smile-crying:
 #101912  από Νίκος_76
 Παρ Απρ 11, 2014 11:56 pm
Φίλε, και γω πριν δυο μήνες ξεκίνησα αλλά με betaferon. Τα ίδια συμπτώματα και γω εχω, ίσως σε λιγότερη ένταση. Βασικά την επόμενη της ένεσης τη θεωρώ χαμένη μέρα τουλάχιστον μέχρι τις 5 το απόγευμα. Μετά είμαι κουρασμένος αλλά γερός. Θέλει ύπνο, όποτε το δοκίμασα με βοήθησε αλλά δε τα πάω καλά με το κρεβάτι. Νομίζω όμως ότι είναι νωρίς να αγχωνόμαστε, σε δύο μήνες ξαναμιλάμε. Διαβάζω μερικές εργασίες για το πως αντιδρά ο οργανισμός σε εμβόλια κτλ κτλ. Αν ξέρει κανείς να μας πεί, αν φύγει τελειως ο πυρετος από το προγραμμα πρέπει να ενημερώσουμε τον γιατρο να ψαξει για αντισώματα?
 #101921  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Απρ 12, 2014 9:48 am
:smile-hi: Καλημερα ! Παιδακια , η ιστορια με τις ιντερφερονες ,την αποτελεσματικοτητα τους και τις παρενεργειες τους ειναι ...ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ απο πασχοντα σε πασχοντα !!! Άλλοι εχουν συνεχως παρενεργειες , άλλοι μονο στην αρχη , άλλοι που και που .Μερικες φορες , οι παρενεργειες εξαρτωνται απο την ψυχικη και σωματικη κατασταση μας . Οσο για την αποτελεσματικοτητα , αυτη φαινεται απο την κλινικη εικονα του ασθενους και τις μαγνητικες του . Επισης , γενικα , κανεις δεν ξερει αν ενας οργανισμος εχει αναπτυξει αντισωματα .Υπαρχει ειδικη εξεταση , αλλά , απ'οσο ξερω κοστιζει πολυ .Απλως, οι γιατροι υποπτευονται υπαρξη αντισωματων , οταν η ιντερφερονη ΔΕΝ καλυπτει τον ασθενη . Σε μενα , τουλαχιστον, ετσι εγινε .Βεβαια , αρμοδιος και ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ γαι να απανταει στις αποριες μας , ειναι ο γιατρος !!!!!!!!!!!!! Για καθημερινες αποριες και πρακτικες συμβουλες , υπαρχει η ανοιχτη γραμμη του ρεμπιφ . Το...σερβις ειναι πολυ καλο ! Νοσηλευτρια και γιατρος της εταιρειας , απαντουν αμεσα!!!!!!!! ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ !!! :smile-kiss: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun: :smile-sun:
 #102745  από effie_m
 Τετ Μάιος 14, 2014 5:47 pm
Γεια σας,

είμαι και γω στο rebif 22mcg για 6 μήνες τώρα. Μου είπαν να παίρνω 1 Depon, μισή ώρα πριν και μετά την ένεση και κατόπιν άλλο ένα μετά από 3 ώρες.

Όντως είχα ζαλάδα και θολούρα στην σκέψη την άλλη μέρα της ένεσης, γεγονός που δε με βοηθούσε να δουλέψω. Συνάντησα και άλλους συνασθενείς μας στο Ηράκλειο και μου ανέφεραν ακριβώς τα ίδια.

Τα παιδιά εκεί μου είπαν ότι μετά τους 4-5 μήνες θα δω σταδιακή βελτίωση και μου το επιβεβαίωσε και η γιατρός μου.

Μπορώ να πω πως πια δε χρειάζομαι το depon αλλά παίρνω μόνο 1 πριν από την ένεση μόνο και εφόσον νοιώθω κουρασμένη από την όλη μέρα. Είναι σαφώς καλύτερα.

Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία και σίγουρα δεν είναι ο κανόνας. Θέλει υπομονή.

:happy-cheerleadersmileygirl: