• REBIF 44 & MESCULID

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #94504  από goldmine
 Δευ Σεπ 16, 2013 11:35 am
KALIMERA STIN OMADA,

EIMAI SXETIKA NEOS KI EXW KSEKINISEI EDW KAI 4 MINES TO REBIF 44.

ENA BRADY ENW DEN DEN EIXA PANADOL, PIRA ENA MESCULID...
TIN EPOMENI MERA LEITOURGOUSA SAN NA MHN EXW KANEI THN ENESI.
YPE8ESA OTI HTAN TUXERO. PEIRAMATISTIKA KSANA ME PANADOL KAI MESCULID KAI EBGALA TO SUMPERASMA OTI TO MESCULID ME BOH8AEI AFANTASTA.

EXEI KANEIS PAROMOIA EMPEIRIA?

RWTISA TON GIATRO KAI MOU EIPE OTI AN TO ANTEXW KANENA PROBLIMA....

MANOS

PS. SORRY GIA TO GREEKLISH ALLA EPEIDH ZW STI SAUDI ARABIA DEN EXW ELLINIKO PLHKTROLOGIO.
 #94506  από costas1968
 Δευ Σεπ 16, 2013 12:08 pm
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΑΣΘΕΝΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΠΟΣO ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΕΙΣ REBIF44?EXEIΣ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ?
:teasing-neener:
 #94509  από Κωνσταντίνα
 Δευ Σεπ 16, 2013 2:49 pm
goldmine έγραψε:KALIMERA STIN OMADA,

EIMAI SXETIKA NEOS KI EXW KSEKINISEI EDW KAI 4 MINES TO REBIF 44.

ENA BRADY ENW DEN DEN EIXA PANADOL, PIRA ENA MESCULID...
TIN EPOMENI MERA LEITOURGOUSA SAN NA MHN EXW KANEI THN ENESI.
YPE8ESA OTI HTAN TUXERO. PEIRAMATISTIKA KSANA ME PANADOL KAI MESCULID KAI EBGALA TO SUMPERASMA OTI TO MESCULID ME BOH8AEI AFANTASTA.

EXEI KANEIS PAROMOIA EMPEIRIA?

RWTISA TON GIATRO KAI MOU EIPE OTI AN TO ANTEXW KANENA PROBLIMA....

MANOS

PS. SORRY GIA TO GREEKLISH ALLA EPEIDH ZW STI SAUDI ARABIA DEN EXW ELLINIKO PLHKTROLOGIO.
Καλησπέρα goldmine και να είσαι καλά, αλλά είναι λίγο βαρύ για χρόνια χρήση :obscene-hanged:
Υγεία & Διατροφή
Νέοι περιορισμοί στη χορήγηση του Mesulid

Πρώτη Δημοσίευση: Τρίτη, 05. 07. 2011 - 17:06
Νέοι περιορισμοί στη χορήγηση του Mesulid
Νέους περιορισμούς στη χρήση σκευασμάτων που περιέχουν τη δραστική ουσία νιμεσουλίδη επιβάλει ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων (ΕΜΑ), για δεύτερη φορά μετά το 2007, καθώς έκρινε ότι η μακροχρόνια χορήγησή τους μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο πρόκλησης ηπατικών βλαβών.

Έτσι, το γνωστό σε όλους μας και ευρύτατα διαδεδομένο Mesulid θα μπορεί να χρησιμοποιείται πλέον όνο στην αντιμετώπιση του οξέος άλγους και της πρωτοπαθούς δυσμηνόρροιας, ενώ δεν πρέπει να χορηγείται για την συμπτωματική αντιμετώπιση της οστεοαρθρίτιδας, πάθηση η οποία μέχρι σήμερα αποτελούσε κύρια ένδειξη για τα φάρμακα της συγκεκριμένης κατηγορίας (Μη-Στεροειδή Αντιφλεγμονώδη Φάρμακα/ΜΣΑΦ).

Την απόφαση για τον περιορισμό της ένδειξης χορήγησης του Mesulid έλαβε πρόσφατα η Επιτροπή για τα Φαρμακευτικά Προϊόντα Ανθρώπινης Χρήσης (CHMP) του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων μετά τη λεπτομερή επαναξιολόγηση των κλινικών μελετών και της διεθνούς βιβλιογραφίες σχετικά με το φάρμακο, λόγω αναφορών για ανεπιθύμητες ενέργειες σε ότι αφορά το ήπαρ και το γαστρεντερικό σύστημα.

Σύμφωνα με το πόρισμα της Επιτροπής, η νιμεσουλίδη (Mesulid) έχει τον ίδιο κίνδυνο γαστρεντερικής τοξικότητας με τα άλλα ΜΣΑΦ, αλλά σχετίζεται με μεγαλύτερο κίνδυνο ηπατοτοξικότητας σε σχέση με άλλα φάρμακα της κατηγορίας. Για τον σκοπό αυτόν άλλωστε, είχε επιβληθεί και παλαιότερα (2007) περιορισμός αφορά στη συστηματική χορήγηση του συγκεκριμένου φαρμάκου, ενώ τώρα επιπλέον περιορισμός αφορά στη συστηματική χορήγησή του για την αντιμετώπιση της επώδυνης οστεοαρθρίτιδας.
http://ziouzios.blogspot.gr/2010/02/mesulid.html

Μελέτησέ τα γιατί αν περιμένεις από το γιατρό να σου τα πει, ίσως σε προλάβουν οι εξελίξεις :scared-shocked:
 #94512  από litsa
 Δευ Σεπ 16, 2013 3:28 pm
εγώωωωωωωωωωωω !!!

με τις απίστευτες παρενέργειες που είχα απο το ρεμπίφ

έπαιρνα για αρκετό καιρό, μπορεί και χρόνο και ίσως και παραπάνω?? -δεν θυμάμαι-
μισό μεσουλίντ μαζί με την ένεση και δεν ένιωθα καμία παρενέργεια... βέβαια βαριά είναι όλα αυτά που παίρνουμε... καλύτερα ήμουν την εβδομάδα που δεν επαιρνα ρεμπιφ, γιατι δεν το διέθεταν λόγω μη τιμολόγησης τους από το υπουργείο...

έκανα εξετάσεις αίματος και έλεγχα τα ηπατικά ανά τρίμηνο, δεν είχα πρόβλημα... οπότε το συνέχιζα

Βέβαια ήμουν ενημερωμένη για το μεσουλίντ από τον φυσιοθεραπευτή μου, ότι μπορεί να μου κάνει μεγάλες βλάβες στο ηπαρ, στο στομάχι ... παντού!!

τέσπα, τώρα λόγω των βιταμινών παίρνω δύο ντεπόν και είμαι καλά... λίγο κάπως, αλλά πιστεύω ευθύνονται άλλοι εξωτερικοί παράγοντες....


:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #94513  από costas1968
 Δευ Σεπ 16, 2013 3:41 pm
litsa έγραψε:εγώωωωωωωωωωωω !!!

με τις απίστευτες παρενέργειες που είχα απο το ρεμπίφ

έπαιρνα για αρκετό καιρό, μπορεί και χρόνο και ίσως και παραπάνω?? -δεν θυμάμαι-
μισό μεσουλίντ μαζί με την ένεση και δεν ένιωθα καμία παρενέργεια... βέβαια βαριά είναι όλα αυτά που παίρνουμε... καλύτερα ήμουν την εβδομάδα που δεν επαιρνα ρεμπιφ, γιατι δεν το διέθεταν λόγω μη τιμολόγησης τους από το υπουργείο...

έκανα εξετάσεις αίματος και έλεγχα τα ηπατικά ανά τρίμηνο, δεν είχα πρόβλημα... οπότε το συνέχιζα

Βέβαια ήμουν ενημερωμένη για το μεσουλίντ από τον φυσιοθεραπευτή μου, ότι μπορεί να μου κάνει μεγάλες βλάβες στο ηπαρ, στο στομάχι ... παντού!!

τέσπα, τώρα λόγω των βιταμινών παίρνω δύο ντεπόν και είμαι καλά... λίγο κάπως, αλλά πιστεύω ευθύνονται άλλοι εξωτερικοί παράγοντες....


:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Ο ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ (ΕΝΝΟΩ ΚΑΤΙΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ) Ή ΠΗΓΕΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟΘ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΚΠ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΦΥΔΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ?
ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ Η ΤΗΛΕΠΕΡΣΟΝΑ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΡΕΜΠΙΦ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ.ΤΑ ΡΜΠΙΦ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑΖΑΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ...
ΚΑΚΟΣ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΒΙΩΣΑ..
:text-thankyouyellow:
 #94514  από litsa
 Δευ Σεπ 16, 2013 4:02 pm
στον φυσιοθεραπευτή , μάλλον χειροπρακτικό πάω πριν την ΣΚΠ, γιατί είχα πολλά θέματα με την μέση και γενικά με την σπονδυλική στήλη... βέβαια τώρα είμαι καλύτερα, γιατί ξεχώρισα τι είναι από την σκπ και τι από το μηχανικό μέρος της σκπ....

σιγά μην μας πούνε οι γιατροί να πάμε σε άλλο γιατρό... θα χασουν την πελατεία τους και την Θεότητα τους!!!!!
:scared-eek: :scared-eek: :scared-eek:

αλί και τρισαλί σε εμάς που θέλουμε να βελτιωνόμαστε αντί να χειροτερεύουν όπως θέλουν αυτοί για να τα κονομάνε!! :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked:

εμ είπα να χαλάσω το καλό μου προφίλ!!!!
 #94515  από costas1968
 Δευ Σεπ 16, 2013 4:10 pm
litsa έγραψε:στον φυσιοθεραπευτή , μάλλον χειροπρακτικό πάω πριν την ΣΚΠ, γιατί είχα πολλά θέματα με την μέση και γενικά με την σπονδυλική στήλη... βέβαια τώρα είμαι καλύτερα, γιατί ξεχώρισα τι είναι από την σκπ και τι από το μηχανικό μέρος της σκπ....

σιγά μην μας πούνε οι γιατροί να πάμε σε άλλο γιατρό... θα χασουν την πελατεία τους και την Θεότητα τους!!!!!
:scared-eek: :scared-eek: :scared-eek:

αλί και τρισαλί σε εμάς που θέλουμε να βελτιωνόμαστε αντί να χειροτερεύουν όπως θέλουν αυτοί για να τα κονομάνε!! :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked:

εμ είπα να χαλάσω το καλό μου προφίλ!!!!

ΟΚ
:greetings-waveyellow: ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
ΦΙΛΙΑ
watch my ass in my professional video..