• Ασπιρίνη και Rebif: Για πάντα μαζί?

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #88673  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Κυρ Απρ 14, 2013 2:22 pm
Παιδιά αν μπορείτε να μου πείτε κάποιος την εμπειρία η/και τη γνώση του στο θέμα.
Ο νευρολόγος μας είπε να παίρνει ο μικρός δυο ασπιρίνες πριν την ένεση και το ακολουθάμε πιστά (σαν καλά αρνιά :) ), απο την αρχή αυτό. Δεν είναι όμως ένας ακόμη επιβαρυντικός παράγοντας για τον οργανισμό ή ακόμα ίσως ίσως και εξαρτησιογόνα η τόσο συχνή χρήση της ασπιρίνης?
Δοκιμάσαμε κάποιες φορές μια αντί δυο και τελευταία δεν πήρε καθόλου και δεν παρατηρήσαμε καμιά σημαντική αλλαγή.
Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαστε πολύ των δραστικών αλλαγών αλλά αυτό με την μόνιμη σχέση ένεσης και ασπιρίνης έχει αρχίσει να μας ψιλοαγχώνει..

Τις ευχές και την αγάπη μου σε όλους/ες.
Νίκος
 #88674  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Απρ 14, 2013 3:32 pm
ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15 έγραψε:Παιδιά αν μπορείτε να μου πείτε κάποιος την εμπειρία η/και τη γνώση του στο θέμα.
Ο νευρολόγος μας είπε να παίρνει ο μικρός δυο ασπιρίνες πριν την ένεση και το ακολουθάμε πιστά (σαν καλά αρνιά :) ), απο την αρχή αυτό. Δεν είναι όμως ένας ακόμη επιβαρυντικός παράγοντας για τον οργανισμό ή ακόμα ίσως ίσως και εξαρτησιογόνα η τόσο συχνή χρήση της ασπιρίνης?
Δοκιμάσαμε κάποιες φορές μια αντί δυο και τελευταία δεν πήρε καθόλου και δεν παρατηρήσαμε καμιά σημαντική αλλαγή.
Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαστε πολύ των δραστικών αλλαγών αλλά αυτό με την μόνιμη σχέση ένεσης και ασπιρίνης έχει αρχίσει να μας ψιλοαγχώνει..

Τις ευχές και την αγάπη μου σε όλους/ες.
Νίκος
:o Ασπιρινη ? Απ'οσο ξερω , οι νευρολογοι συνιστουν να περνουμε παρακεταμολη, ντεπον δηλαδη , πριν την ενεση για να προλαβουμε τα γριπωδη συμπτωματα . Προσωπικα, ακολουθουσα πιστα αυτη την οδηγια . Συχνα χρειαζοταν να παρω ντεπον και μετα την ενεση , ακομα και την επομενη μερα . Δεν πιστευω οτι αυτο βλαπτει . Ειναι ''αναγκαιο κακο'' !!!! Για ασπιρινη, ομως, δεν εχω ακουσει ποτε ...... :greetings-waveyellow:
 #88675  από κατερινα 55
 Κυρ Απρ 14, 2013 3:48 pm
Νίκο !! :greetings-waveyellow:

Από την εμπειρία μου :Επειδή οι ιντερφερόνες κάνουν συμπτώματα γρίπης ....κομμάρες,δέκατα ή πυρετό,πόνο στα κόκκαλα γενικώς μιά δυσανεξία....συνιστούν την λήψη παρακεταμόλης (Depon,Panadol,...).Για ασπιρίνη δεν γνωρίζω κι εγώ ,όπως και η Άννα.Όμως,έχεις δίκιο,είναι επιβαρυντικός παράγων για τον οργανισμό όταν γίνεται κατάχρηση.Μία σοβαρή επιβάρυνση είναι ότι αυξάνουν κατά πολύ τα ηπατικά ένζυμα.
Αν μέχρι τώρα ο Χαρίτωνας δεν έπαιρνε τίποτα πριν από την ένεση,και δεν είχε πρόβλημα,γιατί να μην συνεχίσει έτσι;Γνώμη μου,και όχι :eusa-naughty: συμβουλή μου έτσι;;
:handgestures-salute: :handgestures-salute:
 #88678  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Απρ 14, 2013 5:26 pm
:greetings-waveyellow: Κι αλλη μια , ΔΙΚΗ ΜΟΥ σκεψη . Οταν ειμαστε σε αγωγη με ιντερφερονη , ελεγχουμε , καθε τοσο, τα ηπατικα ενζυμα . Επισης, επειδη υπαρχει κινδυνος να μειωθουν τα αιμοπεταλια, κανουμε ελεγχο ΚΑΙ σ'αυτα . Πώς , λοιπον, συμβιβαζεται η ασπιρινη, που εχει αντιπηκτικη δραση , με την ιντερφερονη ????????? :think:
 #88679  από ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15
 Κυρ Απρ 14, 2013 6:13 pm
Παιδιά συγνώμη παναντόλ παίρνει, απλώς δεν γνώριζα την διαφορά ασπιρίνης και παναντόλ, ασε που όταν ζούσα Αθήνα νομίζω δεν υπήρχε καν το παναντόλ. Εδω συνήθως όταν λέμε (οι κοινοί θνητοί) ασπιρίνη εννοούμε το παναντόλ αφού δεν υπάρχει και κάτι άλλο.
Ξανά συγνώμη για την σύγχιση.
Κατερίνα μου ο Χαρίτωνας έπαιρνε απο την αρχή παναντόλ αλλά άρχισε να μας δυσφορεί λίγο τελευταίως και πειραματίζεται με ένα ή καθόλου, ίσως άρχισε να τον ενοχλεί η ιεροτελεστία ένεση - παναντόλ και τα βάζει με αυτό που μπορεί αφού με την ένεση δεν τον παίρνει... :)
Άννα μου έκανε πρόσφατα αναλύσεις ήπατος και έδειξαν όλα εντάξη, αυτό με τα αιμοπετάλια δεν το ήξερα, θα ρωτήσω αυριο τον νευρολόγο ευχαριστώ για το tip.
 #88683  από κατερινα 55
 Κυρ Απρ 14, 2013 6:48 pm
:angry-tappingfoot: :angry-tappingfoot: Ποιός τόλμησε να κατσαδιάσει τον Νίκο;εεεεε;;;;ποιός;;;
Δεν σε μαλλώνει κανένας Νίκο...τσώπα...τσώπα... :P :P
 #88685  από ΑΝΝΑ59
 Κυρ Απρ 14, 2013 7:50 pm
ΧΑΡΙΤΩΝΑΣ_15 έγραψε:Παιδιά συγνώμη παναντόλ παίρνει, απλώς δεν γνώριζα την διαφορά ασπιρίνης και παναντόλ, ασε που όταν ζούσα Αθήνα νομίζω δεν υπήρχε καν το παναντόλ. Εδω συνήθως όταν λέμε (οι κοινοί θνητοί) ασπιρίνη εννοούμε το παναντόλ αφού δεν υπάρχει και κάτι άλλο.
Ξανά συγνώμη για την σύγχιση.
Κατερίνα μου ο Χαρίτωνας έπαιρνε απο την αρχή παναντόλ αλλά άρχισε να μας δυσφορεί λίγο τελευταίως και πειραματίζεται με ένα ή καθόλου, ίσως άρχισε να τον ενοχλεί η ιεροτελεστία ένεση - παναντόλ και τα βάζει με αυτό που μπορεί αφού με την ένεση δεν τον παίρνει... :)
Άννα μου έκανε πρόσφατα αναλύσεις ήπατος και έδειξαν όλα εντάξη, αυτό με τα αιμοπετάλια δεν το ήξερα, θα ρωτήσω αυριο τον νευρολόγο ευχαριστώ για το tip.
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :romance-heartsthree: Δηλαδη ...στην Κυπρο το παναντολ το λετε ασπιρινη ???????? :laughing-rolling: Μπερδευτηκαμε Νικο !!!!!!!! Ενταξει !!!! Ειπα κι εγω !!!! Ασπιρινη ???????? :greetings-waveyellow: :romance-kisscheek:
 #88689  από litsa
 Κυρ Απρ 14, 2013 9:25 pm
νομίζω ότι η ασπιρίνη απαγορεύεται δια ροπάλου.... έτσι κατάλαβα εγώ με το λίγο νιονιό που έχω όταν ήρθε η νοσηλευτρια πριν 4,5 χρόνια να μου δώσει το πακέτο μου!!!!

έχει μεγάλη διαφορά η ασπιρίνη με το ντεπόν - παναντόλ - αποτέλ κτλ

η ασπιρίνη κατ αρχήν δεν δίνεται σε άτομα με ελλειψη ενζύμων...

τα υπόλοιπα τα είπανε οι σκπίτες...
 #88696  από Γιάννης
 Δευ Απρ 15, 2013 10:22 am
ΑΝΝΑ59 έγραψε: Δηλαδη ...στην Κυπρο το παναντολ το λετε ασπιρινη ???????? Μπερδευτηκαμε Νικο !!!!!!!! Ενταξει !!!! Ειπα κι εγω !!!! Ασπιρινη ???
Πρέπει να το πήρανε από τους Σαλονικιούς που το panadol το λένε μπουγάτσα με ασπιρίνη :laughing-rolling: