• Θεραπεία με διακοπές ή συνεχόμενη?

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #4182  από princeofathens2004
 Δευ Μάιος 18, 2009 8:10 pm
Lena, Osia

Καλησπέρα. Απευθύνομαι και στις δύο (για διάφορα ερωτήματα που κάνατε)

(συμπληρωματικά για την Osia)
Διακοπή απ' ότι έχω καταλάβει δεν πρέπει να γίνει στη θεραπεία.
Αφ' ενός γιατί οι βλάβες στη μυελίνη εφόσον υπάρχουν θα υπάρχουν πάντα και μπορεί κάποια στιγμή οι εστίες εκεί να "ξυπνήσουν" δημιουργώντας προβλήματα και αφ' ετέρου γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί αυτό το κάτι που προκάλεσε τη βλάβη σε συγκεκριμένα σημεία του κεντρικού νευρικού συστήματος να προκαλέσει και περαιτέρω βλάβη σ' αυτό.
Μπορεί ο γιατρός και έχοντας σαφή εικόνα της κατάστασης του ασθενούς του ο οποίος πηγαίνει καλά με τη συγκεκριμένη θεραπεία που του χορηγεί, να τον "ξεκουράσει". Δηλαδή για παράδειγμα εγώ παίρνω betaferon που σημαίνει ένεση μέρα παρά μέρα. Σε μένα λοιπόν "ξεκούραση" είναι να μου "χαρίσει" ο γιατρός τα Σαββατοκύριακα και να κάνω ένεση κάθε εβδομάδα Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή. Ουσιαστικά σου αφαιρεί πολύ ελάχιστο φάρμακο αλλά σου προσθέτει σημαντικά ποιότητα γιατί οι περισσότεροι θέλουμε τα ΣΚ μας ελεύθερα και ωραία.

Lena
Σ' ευχαριστώ κατ' αρχήν για τα καλά σου λόγια.
Πολύ παλιός στο "άθλημα" δεν είμαι αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω με όσα ξέρω ή με όσα έχω ακούσει.
Ξεκίνησα κι εγώ με μουδιάσματα μόνιμα από το ύψος της ζώνης μέχρι τα νύχια των ποδιών.
Ξύπναγα και κοιμόμουνα με αυτά. Σιγά σιγά ανέβαιναν κι έφτασαν τελικά μέχρι κάτω από το θώρακα. Συνολικά ήμουν έτσι πάνω από μήνα. Εκεί σταμάτησαν.
Αφού βρέθηκε η εστία που είχα στο θώρακα έκανα μαγνητικές σε αυχένα και εγκέφαλο στον οποίο είχα πολύ λίγες και ανενεργές.
Στο νοσοκομείο που μπήκα μου χορηγήθηκε τριήμερη θεραπεία κορτιζόνης για τα συμπτώματα και μου έγινε παρακέντηση για να "κλείσει" το θέμα. Χάπια δεν μου έδωσαν. Άρα αφού εσύ παίρνεις και χάπια σίγουρα τα καλά αποτελέσματα θα είναι πιο σύντομα.
Από τότε έχουν περάσει αρκετοί μήνες, τα μουδιάσματα που είχα υποχώρησαν θεαματικά αλλά δεν με "άφησαν" ήσυχο τελείως καθώς ύστερα από μια κουραστική μέρα στη δουλειά ή κάποιο γεγονός που με στεναχωρεί ιδιαίτερα, αυτά εμφανίζονται στην κοιλιά ή στα άκρα των ποδιών. Ακόμα υπάρχουνα και κάποια στην αριστερή πλευρά του προσώπου και στα δύο χέρια. Μην ανησυχείς λοιπόν ιδιαίτερα.
Θα πρέπει να βάλεις καλά στο μυαλό σου ότι θα πρέπει να ζήσεις μ' αυτό και όχι γι αυτό. Θα προσέχεις τόσο όσο να το "ελέγχεις" αλλά μην κάνεις το λάθος να αφήσεις αυτό να σε ελέγχει.
Εγώ δυστυχώς το μόνο που δεν μπορώ να ελέγξω είναι το ψυχολογικό. Και δεν εννοώ ότι έχει να κάνει με την ασθένεια αλλά με άσχετα πράγματα που κακώς γίνονται όπως γίνονται. Με βλακείες δηλαδή.
Γι αυτό προσπαθώ να το καταπολεμίσω αντιμετωπίζοντας τα πάντα με χιούμορ. Μ' αρέσει να
πειράζω τους άλλους συνεχώς και θέλω και οι άλλοι να με πειράζουν και γενικότερα μ' αρέσει να βλέπω χαμογελαστά πρόσωπα.

Αυτά τα λίγα.
Αναμένω νέα σας.
 #4187  από Lena
 Δευ Μάιος 18, 2009 10:19 pm
PRINCE ευχαριστω ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΟΥ. ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ. ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΓΩ ΛΕΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΟΙ ΠΙΟ ΟΠΛΛΟΙ ΕΔΩ ΕΣΑ ΔΕΝ Θ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣΑΜΕ. ΑΠΟ ΠΕΙΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ ΣΚΛΗΡΟΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΠΤ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΩ.
 #4231  από princeofathens2004
 Τρί Μάιος 19, 2009 9:19 pm
Καλησπέρα Lena

Με βρήκε σε σχετικά "μεγάλη" ηλικία. Στο άθλημα έχω από το Μάρτιο του 2008. Σκέφτηκα να κάνω πρωταθλητισμό αλλά απαιτείται πολύ προπόνηση την οποία βαριέμαι και έτσι απλά συμμετέχω σε κανένα αγώνα μόνο και μόνο για να μη σκουριάσω.
Στη δουλειά μου το έχω αναφέρει. Από τότε που έψαχνα αυτά τα περίεργα μουδιάσματα πολλοί συνάδελφοι έδειξαν, η αλήθεια είναι, ενδιαφέρον και μόλις οριστικοποιήθηκε ότι είναι MS τους το ανακοίνωσα. Όχι με ντουντούκα, αλλά όποιος με ρώταγε του το έλεγα.
Επειδή είναι γενικά παρεξηγημένη ασθένεια στην αρχή όλοι σοκάρονται, όπως κι εμείς άλλωστε, αλλά στη αυνέχεια το "παίρνουν αλλιώς" και η ζωή συνεχίζεται.
Ευτυχώς που είμαστε ευαίσθητοι Lenaki γιατί έτσι μπορούμε και νιώθουμε τους συνανθρώπους μας και τους προσφέρουμε ότι μπορούμε όταν το χρειάζονται.

Αυτά τα λίγα.
Εις το επανιδείν
 #4262  από Lena
 Τετ Μάιος 20, 2009 2:49 pm
Prince,
ΕΓΩ ΛΕΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ.
ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΚΑΠΙΑ ΣΤΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΡΕΥΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΡΙΣΗ. ΟΣΠΙ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΓΩΝΙΑ ΑΠΟΤΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗΣ. ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ. ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ ΑΤΟΜΑ. ΟΜΩΣ Ο ΞΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΣ...
ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΣ? ΜΟΝΟΣ Η ΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?
ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ. ΣΕ 3 ΜΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΑΓΩΝΙΑ ΜΕΓΑΛΗ. ΘΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΡΥΦΩΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΝΤΕΨΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ.
 #4265  από litsa
 Τετ Μάιος 20, 2009 3:53 pm
Yuli ti άλλο είπε ο γιατρός στο ΣΕΦ??