• rebif

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #71288  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τρί Μάιος 08, 2012 12:26 pm
Γεια σου Χριστιάνα και από μένα και καλώς ήρθες. :greetings-waveyellow:
Εγώ είμαι η Κατερίνα και εδώ και 1 χρόνο περίπου κάνω κι εγώ rebif 22 αφού πέρασα από avonex και extavia.Καταρχήν μην αγχώνεσαι και να σκέφτεσαι θετικά.Όπως σου είπε και ο Π.Μ79 οι παρενέργειες είναι αναλόγως τον οργανισμό κυρίως.Στην δική μου περίπτωση ας πούμε,είναι κάθε φορά σχεδόν και διαφορετικά.Όπως του'ρθει που λένε και στο χωριό μου.Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που το επηρεάζει,αν και έχω κάνει διάφορες δοκιμές.Άλλες φορές δεν έχω απολύτως τίποτα και άλλες φορές με κάνει χάλια.Πυρετός ,πονοκέφαλος και πολύ ρίγος.Σε γενικές γραμμές όμως είμαι πολύ καλύτερα συγκριτικά με τις προηγούμενες ενέσεις.Αναλόγως θα το δεις εσύ τί φάρμακο είναι αυτό που θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.Άσε που μπορεί να παίρνεις κάτι στην αρχή και στην πορεία να διαπιστώσεις πως δεν θα το χρειάζεται (είπαμε......θετική σκέψη!!!!! :happy-partydance: ).Σημαδάκια και μελανίτσες,ε εντάξει....μέσα στο πρόγραμμα είναι....
Προσπάθησε να είσαι αισιόδοξη και κυρίως να ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ!!!!

Υ.Γ
Θα προτιμούσα κι εγώ τα Ελληνικά γιατί τα greeklish δυσκολεύομαι απίστευτα να τα διαβάσω και κάνω μια ώρα.
 #71292  από litsa
 Τρί Μάιος 08, 2012 3:26 pm
χαμογέλα.. .δίκιο έχεις..
εχω ψιλοδει ότι άν αποκλείνω πάνω απο μιαμιση ώρα - με δύο- απο την ώρα που πρεπει να κανω την ενεση το΄τε οι παρενέργειες είναι πολύ χειρότερες ...

βεβαιως κάθε οργανισμός έχει τα δικά του.. :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #71353  από NikoleScully
 Πέμ Μάιος 10, 2012 12:04 pm
Π.Μ79 έγραψε:Χριστιάνα, σου είχα απαντήσει στο άλλο θέμα για την ιντερφερόνη, μάλλον δεν το είδες.

Σε κάποιους προκαλεί παρενέργειες όπως κομμάρα, πυρετό, ζαλάδες, ρίγη κλπ.
Το πόσο άσχημες θα είναι οι παρενέργειες, κανείς δε μπορεί να στο πει με σιγουριά.
Σε άλλους είναι άσχημες, σε άλλους λιγότερο άσχημες και λίγοι τυχεροί, δεν έχουν καμία παρενέργεια.

Καλό θα ήταν να παίρνεις κανά ντεπόν πριν και μετά την ένεση έτσι αν υπάρχουν παρενέργειες, να είναι πιο ήπιες.



Πχ εγω δεν εχω καμια παρενεργεια.......μονο ενα ντεπον παιρνω ενα λεπτο πριν την κανω και μετα τπτ..τα ιδια...μονο πολλλλυυυυυ σπανια το πρωι ξυπναω σαν εχω πυρετο(αλλα μου αρεσει,παντα μου αρεσε η αισθηση του πυρετου!!!)και τον χειμωνα σπανια παλι να εχω κρυαδες στον υπνο μου...αυτες οι δικες μου παρενεργειες!
 #73360  από Giannoula
 Τρί Ιουν 12, 2012 9:05 am
Καλημέρα σε όλους...έχω περάσει από 3 φαρμακα για την σκλήρυνση.Δε ξέρω ποιό ήταν το καλύτερο.Το καλύτερο θα ήταν να μην είχα τίποτα.Ας επανέλθουμε στο θέμα μας.Αβονέξ μία φορά την εβδομάδα χωρις σημάδια χωρις παρενέργειες.Ταισάμπρι μια φορά το μήνα.χωρίς σημάδια χωρίς παρενεργειες χωρίς βελτίωση για αυτο και το σταματησα(11 δόσεις έκανα).Πάμε στο ρεμπιφ τωρα...Πείτε μου σας παρακαλώ τί κάνετε με τα σημάδια.?Από Σεπτεμβριο το κάνω και είμαι χαλια ψυχολογικα με τα σημάδια.Δε θέλω πιά να το κάνω.Την εβδομάδα αυτη μου έδωσαν το μηχανακι με τις αμπουλες.μεχρι τωρα την έκανα με το χερι τις κλασσικες ενεσούλες.στο μηχανακι δε μπορώ πατήσω το κουμπι.ψυχολογικό θα μου πέιτε.Εδώ έκανα το αβονέξ μονη μου....έχετε βρει κάποιο τρόπο να μειώνεται το σημάδι ,το οποιο αρχικα ειναι κοκκινίλα και μετα μελανιά?
 #73370  από litsa
 Τρί Ιουν 12, 2012 10:00 am
ίσως το αλουμινόνερο να βοηθάει..!!!
 #73385  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Ιουν 12, 2012 2:17 pm
Παγος...πριν και μετα την ενεση !!!! Και, στα σημαδια, κρεμα σελεστοντερμ, την απλη !!!!!!!!!!Επισης...ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!! Τα σημεια, οπου εχεις κανει ενεση, προσφατα, ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΤΕΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ !!!!!!! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :teasing-neener:
 #73394  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Τρί Ιουν 12, 2012 5:38 pm
Κι εγώ έχω θέμα με τα σημάδια και τις μελανιές.Και ότι έχω δοκιμάσει από αλοιφή ή κρέμα,δεν έχω δει αποτελέσματα.Το μόνο που παρατήρησα τελευταία είναι πως επειδή κι εγώ πονάω πολύ και την στιγμή που κάνω την ένεση αλλά και μετά και φυσικά μένει η μελανιά για καιρό,είναι πως εάν τρίβω αρκετά το σημείο που θα κάνω την ένεση,αυτό προκαλεί υπεραιμία και νομίζω πως πονάει και λιγότερο η ένεση.Αλλά εκτός από αυτό έχω την εντύπωση πως η μελανιά δεν είναι τόσο έντονη όσο είναι αν κάνω την ένεση χωρίς να το τρίψω.Και στις 2 πιο πρόσφατες ενέσεις φαίνεται μόνο η τρυπούλα της βελόνας.Ως τώρα.
Αυτά.....για δοκιμάστε το όσοι δεν το έχετε κάνει.... :greetings-waveyellow: