• rebound effect και REBIF

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #106404  από Korobos
 Πέμ Σεπ 25, 2014 11:39 am
File prin peripou 6 xronia eixa parousiasei mia diplopia sto deksi mou mati, me apotelesma otan koitaga upo gwnia evlepa dipla..ekana magnitiki ekgaifalou, eixa merikes esties. Telos padwn mi ta polilogw ksekinisa to rebif 44 3 fores ti ebdomada.. to ekana gia 2 xronia.

Edaksei ti na pw pio xalia sti zwi mou den exw aistanthei...kai psuxologika alla kai swmatika eniwtha skata. Oute na gimnastw borousa oute sti douleia to prwi oute tipt...Me proswpiki prwtovoulia to ekopsa edw kai 2,5 xronia kai eimai mia xara. Den exw parousiasei tipt. To parakolouthw vevaia me magnitikes oi opoies den edeiksan tipt energo...
 #106421  από Κωνσταντίνα
 Πέμ Σεπ 25, 2014 8:23 pm
Καλησπέρα φίλε :smile-flower: ,
το rebound effect για το οποίο ανησυχείς, βγάλτο από το μυαλό σου :smile-nod:
Εσύ είσαι πλέον "καθαρός" από την επίδραση του rebif.Έχεις απομακρυνθεί πια από τις όποιες ιδιότητες της δραστικής του ουσίας, στον οργανισμό σου.
Χαλάρωσε και ζήσε τη ζωή σου, σαν την περίπτωση του " μεμονωμένου περιστατικού" :smile-muscle:
υγ το αποτέλεσμα της πορείας σου δείχνει, ότι πήρες σοφή απόφαση :smile-yes: :smile-sun:
 #106423  από neroxytis
 Πέμ Σεπ 25, 2014 8:44 pm
Δεν έχει καταγραφεί rebound μετά τη διακοπή οποιασδήποτε ιντερφερόνης-β.
 #106424  από basilis361
 Πέμ Σεπ 25, 2014 9:02 pm
και εγω εκοψα το rebif 44 που επαιρνα, απο μονος μου, μετα απο περιπου 6 μηνες που το ξεκινησα και εκανα ομοιοπαθητικη σε συνδυασμο με βιταμινες για περιπου 1,5 χρονο ...αλλα επειδη εβλεπα να εχω επιδεινωση στις αντοχες μου και γενικοτερα στη κλινικη μου εικονα ,εμπιστευθηκα τον νευρολογο μου και πηρα το gilenya ...τον αλλο μηνα κλεινω ενα χρονο με το χαπι και για την ωρα ολα καλα..

ΥΓ..οι μαγνητικες μου απο την αρχη της διαγνωσης της νοσου μεχρι και σημερα ,δεν εχουν παρουσιασει καμμια αλλαγη (ιδιες εστιες και ολες ανενεργες)
 #116283  από greekinholland
 Πέμ Απρ 07, 2016 9:47 pm
Ψάχνοντας στα θέματα σχετικά με το rebif, λες και έχω γράψει εγώ αυτή την ανάρτηση. Ακριβώς τα ίδια 2 χρόνια rebif, μαγνητικές σταθερές, 5 υποτροπές από τότε που το ξεκίνησα και η σωματική κατάσταση από το κακό στο χειρότερο. Έκανα σήμερα μαγνητική, από βδομάδα νευρολόγο να δούμε τι θα μας πει. Με βλέπω να το κόβω το φαρμακάκι να σταματήσουν και η παρενέργειες του, που με έχουν πραγματικά τσακίσει.
 #116284  από Μαρια.Δ.
 Πέμ Απρ 07, 2016 11:59 pm
greekinholland έγραψε:Ψάχνοντας στα θέματα σχετικά με το rebif, λες και έχω γράψει εγώ αυτή την ανάρτηση. Ακριβώς τα ίδια 2 χρόνια rebif, μαγνητικές σταθερές, 5 υποτροπές από τότε που το ξεκίνησα και η σωματική κατάσταση από το κακό στο χειρότερο. Έκανα σήμερα μαγνητική, από βδομάδα νευρολόγο να δούμε τι θα μας πει. Με βλέπω να το κόβω το φαρμακάκι να σταματήσουν και η παρενέργειες του, που με έχουν πραγματικά τσακίσει.
πραγματικά χαίρομαι αλλά και ζηλεύω από την πρόοδο που έχετε κάποια άτομα και δεν σου κρύβω ότι θα ήθελα να βρίσκομαι στην θέση κάποιον όχι από ζήλια αλλά από χαρά μέσα από την καρδιά μου χωρίς να σας γνωρίζω. Βρίσκομαι και εγώ στην ίδια πλεύρά με όλους σας εκείνη της σκπ και που ελπίζω κάποια στιγμή και εγώ να απαλλαγώ από το rebif 44 με καλά αποτελεσματα. Εκτιμώ τι έχω αλλά θέλω και το καλύτερο :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: