• ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ.....

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #65824  από manoula 2
 Πέμ Δεκ 29, 2011 1:20 pm
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΗΩΣΙΝΟΦΙΛΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΑΒΟΝΕΞ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΕ 2500 ΛΕΥΚΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΡΕΜΠΙΦ ΟΤΑΝ ΑΙΣΘΑΝΘΩ ΕΤΟΙΜΗ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ...ΟΙ ΕΣΤΙΕΣ ΜΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ....ΔΕΝ ΘΕΛΩ.....ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ?ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΛΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?
 #65827  από kate2002
 Πέμ Δεκ 29, 2011 2:01 pm
manoula 2 έγραψε:ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΗΩΣΙΝΟΦΙΛΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΑΒΟΝΕΞ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΕ 2500 ΛΕΥΚΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΡΕΜΠΙΦ ΟΤΑΝ ΑΙΣΘΑΝΘΩ ΕΤΟΙΜΗ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ...ΟΙ ΕΣΤΙΕΣ ΜΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ....ΔΕΝ ΘΕΛΩ.....ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ?ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΛΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?
δε μπορω να κρατηθω!
με ρωταν τι θα εκανα σε τετοια θεση.
ημουν σε τετοια θεση.
οσο κι αν "εκνευρισω" οσους διαφωνουν καθετα-οριζοντια-και επι τα αυτα μαζι μου. απαντω λοιπόν:

μία μια σκανε στη δημοσιοτητα μελετες που επιβεβαιωνουν το αχρηστο της ιντερφερονης.
ουτε αυτο το έεεερμο 30% πιθανοτητας θετικής τους δεν επιβειβεωνεται. σε βαθος χρονου, ειτε τρυπιεσαι καθε μερα, ειτε αποφασισεις να μην το κανεις, ειναι ενα και το αυτο. η εξελιξη της αναπηριας δεν εχει σχεση με την "θεραπεια". βεβαια, αν επιλεξεις να τρυπιεσαι, υπαρχει θετικη εξελιξη σε πολλες αλλες "πτυχες της ιδιας ιστοριας".... πχ: φαρμακευτικές, φαρμακοποιους, συνταγογραφουντες Ιατρους, κλπ κλπ... μονο που εσυ δε θα μπορεις να στριψεις ουτε ξαπλωμενος στο κρεβατι... αλλα ακολουθεις μια θεραπεια !!! τι κι αν τα ανοσοτροποποιητικά δεν έχουν καμία θετική δράση μακροπρόθεσμα (αποτελεσμα μελετων που μερικες κανουν και... πεντε και δεκα χρονια να βγουν απ το συρταρι) , εσυ ακολουθεις την "ενδεδειγμένη και αναγνωρισμενη απο την παγκοσμια νευρολογικη κοινοτητα" θεραπεία!!!!
ά, ειναι και το περιφημο "193 PML cases and one more death in Tysabri MS patients "
193 συνολικά κρούσματα PML παγκοσμίως και 39 θανάτοι
να τα δικά του "δωράκια"!!!! http://www.msrc.co.uk/index.cfm/fuseact ... ageid/2479

μη ξεχασω και το περιφημο νέο σουπερ-ντουπερ-χάπι , το Gilenya
http://www.businessweek.com/news/2011-1 ... lenya.html υποθετω, όπως ειπε και η ΑΝΝΑ59 :
:scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: :scared-eek: ...ο πρωτος θανατος, μεσα σε 24 ωρες απο την πρωτη δοση......!!!! Δηλαδη, εχουν πεθανει κι αλλοι, αλλα οχι στο πρωτο 24ωρο !!!!! Αυτο καταλαβα...... :evil: :twisted: :twisted: ....
εχει κι αυτο κι άλλα δωρακια, πιο καλα απ τον... αιφνιδιο!

δε θα σου πω τι να κανεις. μυαλο εχεις. θα σου πω τι κανει η ιντερφερονη για σενα. http://jnnp.bmj.com/content/early/2011/ ... 8.abstract

θα σου πω τι εκανα εγω, με 3 μωρα. viewtopic.php?f=29&t=1091&st=0&sk=t&sd=a&start=10

εσυ σκεψου και κρινε τι θα κανεις μονη σου.
 #65828  από manoula 2
 Πέμ Δεκ 29, 2011 2:45 pm
ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΗ.....ΕΓΩ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΓΚΑΙΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ ΙΣΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ.....ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΙΑ ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΕΡΓΗ ΕΣΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ 2 ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ......ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΚΙ ΟΣΟ ΑΝΤΕΞΩ.....3 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΒΟΝΕΞ ΕΚΛΑΙΓΑ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΧΑΛΙΑ...ΜΗΤΡΟΡΑΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΕ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΘΑ ΚΑΤΣΩ.....ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΑΛΛΟ.....ΕΓΩ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ....ΑΣ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ!!!!!!ΕΧΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗ ΝΟΣΟ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ 21 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΗΡΕ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ.....Α!!!!ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΧ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΝΟΣΟ ΜΗΝ ΤΑ ΑΝΑΓΟΥΝ ΟΛΑ ΣΕ ΝΕΥΡΙΤΙΔΕΣ......ΕΝΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΙΑ ΣΤΟ ΝΕΥΡΟ.....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ!!!!ΟΥΦ ΞΑΛΑΦΡΩΣΑ.....
 #65832  από billios
 Πέμ Δεκ 29, 2011 3:52 pm
Νομιζω πως θα συμφωνησω με την καtε,τα τωρινα δεδομενα που εχουν βγει στην επιφανεια δειχνουν πως αυτο το 30-35% ειναι στον ''αερα'',πραγματικα καταληγει σε τελμα.Η πολυπαραγωγικη ιδιοτιτα της νοσου δυστηχως μας προσφερει ενα πολυπαραγωγικο αποτελεσμα χωρις στεγανα.Αυτη η νοσο συμπεριφερεται διαφορετικα στον καθενα και γι'αυτο δεν υπαρχει πεπατημενη οδο αντιμετωπισης [γνωμη μου].Δεν σημαινει πως πρεπει να σταματησουμε την ιντερφερονη και να αρχισουμε το κυριε ελεησον,πρεπει να τα'ι'σουμε τη δυναμη μας με αυτο που θεωρουμε ατομικα σωστο και θεωρητικα μας ταιριαζει,η δυναμη που εχουμε ειναι πραγματικα τεραστια και καποια στιγμη στη ζωη μας ολοι μας εχουμε αναρωτηθει-καλα πως το εκανα αυτο τωρα!-
Η κατασταση ειναι σαν το μυτο της μανταμ αριαδνης.
 #65836  από κατερινα 55
 Πέμ Δεκ 29, 2011 5:15 pm
ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΝΟΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ:(ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΕΥΡΟ
ΕΧΕΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.)ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ
ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ
ΣΥΣΤΗΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΤΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΘΑ ΓΙΝΗ ΚΑΛΑ.ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ
ΟΤΙ Η ΚΑΘΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΤΗΝ ΡΑΓΔΑΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΒΡΗΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η
ΣΥΧΝΗ ΧΡΗΣΗ ΧΑΠΙΩΝ ΠΑΡΑΚΕΤΑΜΟΛΗΣ ΤΙΝΑΖΕΙ ΤΑ ΗΠΑΤΙΚΑ ΣΤΟ ΖΕΝΙΘ.
:character-oldtimer: ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ,ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ
ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ.
ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ
ΚΟΝΟΜΗΣΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ;
ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ,ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ,ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ
ΑΠΛΟ΄Ι΄ΚΟ.ΙΣΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ
ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗΝ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ
ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΥΝΑΣΘΕΝΗ.ΑΦΕΛΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΝΩ :think: :think: :think: :think:
ΦΙΛΙΑ :romance-adore:
 #65838  από kate2002
 Πέμ Δεκ 29, 2011 5:40 pm
κατερινα, στην αφελη σκεψη σου να προσθεσω την δικη μου, αφελη εις διπλουν, σκεψη: αφου θεραπεια δεν υπαρχει, κι αφου το μονο που σου υποσχεται ο γιατρος ειναι με την θεραπεια τη γνωστη , την καθυστεριση στη ραγδαια εξελιξη της νοσου, κι αφου αυτη η καθυστεριση ειναι μουφα, οπως φαινεται απο τα πορισματα των δικων τους μελετων,(που κανουν πολλλααα χρονια να δουν φως) γιατι δεν σου λεει ο γιατρος λοιπον να μην τυρανιεσαι με τρυπηματα -ανοσοτροποποιητικα-ανοσοκατασταλτικα; γιατι δεν λεει: ρε παιδια, μετα χρόοοονων δοκιμων, μετα χιλιααααδων ανθρωποπειραματων, δ ε ν ! αλλο μ η!!! ειναι το ιδιο!!! ουτε 35, ουτε 20 ουτε 5%!!!! η αφελεια μου, ιδιαιτερα απλοική, λεει οτι κ α ι κατι αλλο υπαρχει, ταυτοχρονα με την συνταγογραφιση. και δεν ειναι σχετικο με τον ασθενη, την ποιοτητα ζωης του, το μελλον του, την μελλοντικη αναπηρια. για την ακριβεια, αφορα το μελλον, και την ευημερια άλλων...

υγ. γιατι ζητας συγνωμη; συζητηση κανουμε! :romance-kisscheek:
 #65854  από Nick.
 Παρ Δεκ 30, 2011 11:13 am
Θα πω κι εγώ την άποψή μου. Βέβαια όταν πρόκειται για τη ζωή του άλλου είναι εύκολο να παίρνεις αποφάσεις.....
Πάντως, εγώ, αν ο άντρας μου δεν είχε πρωτοαπευθυνθεί στους γιατρούς ενώ είχε ήδη φτάσει σε πολύ προχωρημένη κατάσταση (εγκεφαλική ατροφία - υδροκέφαλο) και ενώ ήταν ήδη 40 χρονών, θα του έλεγα να μην πάρει την ιντερφερόνη, αλλά να το ψάξει πρώτα πιο ανώδυνα.
Σου λέω λοιπόν και σε συμβουλεύω, αφού είσαι νέα και μανούλα, και αφού δεν έχεις σημαντικά προβλήματα από την ΠΣ, κόψε το κάπνισμα, τα τηγανιτά, το ακλοόλ, τα γλυκά κλπ., ξέρεις εσύ, παίρνε βιταμίνες, συμπληρώματα κλπ., ξέρεις εσύ, περπάτα, κολύμπα, γέλα, κλπ., ξέρεις εσύ.
Αν βρεθείς σε ώση, πάρε κορτιζόνη και συνέχισε πάλι αγαπώντας τον εαυτό σου.
Αν τώρα δεις ότι δεν σε κρατάει αυτό το μοντέλο, πάρε το φάρμακο.
Το λέω αυτό γιατί υπάρχουν πολλοί που τα καταφέρνουν αρκετά χρόνια, έτσι απλά.
Κακά τα ψέμματα, το μόνο φάρμακο που αποδεδειγμένα φέρνει αποτέλεσμα είναι η κορτιζόνη. Απλώς δεν είναι για πολύ χρήση. Όλα τα άλλα είναι "αν σου κάτσει, ίσως".
Αν δεν βρούν τί είναι η ΠΣ και τί την προκαλεί, φάρμακο δεν μπορεί να υπάρξει.
 #65870  από manoula 2
 Παρ Δεκ 30, 2011 5:08 pm
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ!!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ....ΠΑΙΡΝΩ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ....ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΑΡΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΠΟΛΤΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ POWER!!!ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ....ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ 2 ΕΣΤΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΕΛΛΑΤΩΜΕΝΗ.....ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΠΟΛΤΟ.....ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΟΣΤΙΚΗΣ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΗΡΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ!ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ,ΔΕΝ ΠΙΝΩ,ΤΗΓΑΝΗΤΑ ΚΑΙ ΚΡΕΑΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ....ΠΑΝΤΩΣ Η Γ@@@ΜΕΝΗ Η ΣΚΠ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ Γ@@@ΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΤΙΝΑΞΟΥΜΕ......ΚΙ ΟΠΩΣ ΛΕΩ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ.....ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΤΗΣ!!!!
 #66575  από costas
 Τετ Ιαν 18, 2012 4:08 pm
Βρε και εγώ δεν έχω τίποτα αλλά δε σταματώ την ιντερφερόνη !! Για συζήτα με το γιατρό το extavia διότι δεν έχει καμιά παρενέργεια!!! Είναι κρίμα να σταματήσεις!! Μη αφήνεις τίποτα στην τύχη ! Είμαι 17 χρόνια στο κουρμπέτι χωρίς κανένα πρόβλημα........
 #66576  από Π.Μ79
 Τετ Ιαν 18, 2012 4:16 pm
costas έγραψε:Βρε και εγώ δεν έχω τίποτα αλλά δε σταματώ την ιντερφερόνη !! Για συζήτα με το γιατρό το extavia διότι δεν έχει καμιά παρενέργεια!!! Είναι κρίμα να σταματήσεις!! Μη αφήνεις τίποτα στην τύχη ! Είμαι 17 χρόνια στο κουρμπέτι χωρίς κανένα πρόβλημα........
Με συγχωρείς φίλε Κώστα αλλά ο κολλητός μου παίρνει το extavia και του έχει τινάξει τα πετρέλαια.
Ρίγη, πονοκεφάλους, ζαλάδες, ατονίες, φαγούρα και τελευταίως ξυπνάει στις 4 το πρωί τσιτωμένος.

Για το copaxone λένε πολλοί ότι έχει τις λιγότερες έως μηδαμινές παρενέργειες, αλλά είναι καθημερινό το τρύπημα και επίσης είναι στην ίδια κατηγορία με φάρμακα που δεν αποδείκτηκε ποτέ ότι κάνουν κάτι για μία ασθένεια που επίσης δεν αποδείκτηκε ποτέ ότι είναι αυτοάνοση.

Επίσης και γω από μικρός είχα συμπτώματα και τόσα χρόνια μετά (με 4 μήνες ιντερφερόνης μόνο προ διετίας), είμαι μία χαρά.

Αφού δεν παίρνω ιντερφερόνη, πώς και δεν κατέληξα σε καρότσι όπως έλεγε ο νευρολόγος?
Γιατί δεν έχω ώσεις, όπως έλεγε ότι θα έχω 2-3 το χρόνο?

Όλα αυτά είναι αναπόδεικτα και πάνω απ΄όλα δε ξέρουν το πού το πότε και το γιατί οπότε ας μην κρυβόμαστε πίσω απ'το δάκτυλό μας και ας σταματήσουμε να δεχόμαστε αψηφί το καθετί που λεν οι νευρολόγοι χωρίς κιόλας να μπορούν να το αποδείξουν.