• ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ!

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #64583  από elpida
 Σάβ Νοέμ 26, 2011 10:24 pm
Εδώ και 1,5 χρόνο κάνω ενέσεις AVONEX.
Κάθε Παρασκευή που την κάνω λοιπόν, γίνομαι κομμάτια.
Το σώμα μου πονάει, τα κόκαλά μου υποφέρουν, έχω φοβερό ρίγος, μετά ανεβάζω δέκατα, με πιάνει πονοκέφαλος και μετά από όλα αυτά με πιάνουν τα νεύρα μου!
Το σώμα μου τρελαίνεται κανονικά.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω την υπομονή να συνεχίσω τη θεραπεία.
Και μην μου πείτε να παίρνω παυσίπονα, γιατί έχω γίνει ο καλύτερος πελάτης του φαρμακείου!
Παιδιά κουράστηκα...
 #64585  από Gorge
 Σάβ Νοέμ 26, 2011 11:00 pm
ελπιδα κουραγιο εγω κανω αβονεξ εξι χρονια στα προταδυο χρονια ηχα τα προβληματα αυτα και επερνα ενα λοναριντ ν δυο ωρες πρην την ενεση και ενα δυο ωρες μετα τωρα που ο οργανισμοσμου σηνιθησε την ενεση το περνω μονο δυο ωρες μετα και αν κανω δεκατα μετα απο τεσερης ωρες περνω ενα ντεπον η επομενη μερα ειναι παντα δησκολη αλα πρεπη να κανομε υπομονη το προβλημα ειναι δηκομας δεν μας φτεη κανης να γρινιαζομε αλα δεν μας καταλαβενη ωμος και κανενας κουραγιο λιπον
 #64591  από ΧΑΜΟΓΕΛΑ!
 Κυρ Νοέμ 27, 2011 9:33 am
Καλημέρα σε όλους!!!!!
Ελπίδα μου κουράγιο.Έκανα 2,5 χρόνια avonex κι εγώ.Παρόλο που έχω αλλάξει ενέσεις από τότε (μετά έκανα extavia και τώρα rebif 22)με τις avonex ήμουνα χειρότερα από όλες.Πυρετός,ρίγος να τρέμω σαν το ψάρι,πονοκέφαλος.......χάλια.Μπήκαμε στον χορό και θα χορέψουμε όμως.Και τι να κάνουμε!!!Απίστευτα ψυχοφθόρα διαδικασία.Δεν έχω κάτι άλλο να σου πω εκτός από υπομονή και κουράγιο.Τα ίδια λέω και στον εαυτό μου για να συνεχίζω.Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! :romance-kisscheek:
 #64593  από Γιάννης
 Κυρ Νοέμ 27, 2011 11:11 am
Gorge έγραψε: επερνα ενα λοναριντ ν δυο ωρες πρην την ενεση και ενα δυο ωρες μετα τωρα που ο οργανισμοσμου σηνιθησε την ενεση το περνω μονο δυο ωρες μετα
Προσοχή στα lonarid, περιέχουν κοδεϊνη (παράγωγο του οπίου) και είναι εξαρτησιογόνα
 #64605  από Fotini
 Κυρ Νοέμ 27, 2011 9:55 pm
Και γω κουράστηκα μετά από 1,5 χρόνο Avonex..αν κ τα συμπτώματα που έχεις Ελπίδα, εμένα μου περάσανε μετά από 2-3 μήνες - ευτυχώς!
Παρ'όλ'αυτά η όλη διαδικασία της ένεσης εξακολουθεί να μου είναι πολύ ψυχοφθόρα και μου προκαλεί αρκετό άγχος κάθε φορά που φτάνει η μέρα της ένεσης...
Κουράγιο σε όλους μας ;)
 #64622  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Νοέμ 28, 2011 6:27 pm
elpida έγραψε:Εδώ και 1,5 χρόνο κάνω ενέσεις AVONEX.
Κάθε Παρασκευή που την κάνω λοιπόν, γίνομαι κομμάτια.
Το σώμα μου πονάει, τα κόκαλά μου υποφέρουν, έχω φοβερό ρίγος, μετά ανεβάζω δέκατα, με πιάνει πονοκέφαλος και μετά από όλα αυτά με πιάνουν τα νεύρα μου!
Το σώμα μου τρελαίνεται κανονικά.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω την υπομονή να συνεχίσω τη θεραπεία.
Και μην μου πείτε να παίρνω παυσίπονα, γιατί έχω γίνει ο καλύτερος πελάτης του φαρμακείου!
Παιδιά κουράστηκα...
:cry: :cry: :cry: Σε καταλαβαινω απολυτα, Ελπιδα μου !!!!! Εκανα κι εγω avonex,για ενα διαστημα...απο Γεναρη του 1998 μεχρι Μαρτη του 1999 !!!Τις παρενεργειες που σε ταλαιπωρουν, δεν τις ειχα απο την αρχη !!!! Ξεκινησαν 4 μηνες μετα τη εναρξη της ''θεραπειας''!!!!!!!!!!!Τον πρωτο καιρο, ηταν σαν να εκανα ενεση με νερακι !!!!!!!!!! ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ !!!!!! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #64740  από Ευτυχία
 Τετ Νοέμ 30, 2011 1:40 pm
σα να ακούω τον εαυτό μου...
κ γω ειμαι στην αβονεξ .. κλείνω τα 2 χρόνια σε λιγο οι παρενέργειες της ειναι μαζί μου τουλάχιστον για 2 με 3 μέρες ..χώρια τα νεύρα που εχουν χτυπήσει κόκκινο .. δε φτάνουν τα προβλήματα μας που ουτως η άλλως είναι υπαρκτά.. εχω την αίσθηση οτι η "αγωγή" που κάνω με χειροτερεύει..πιο πολυ σαν άνθρωπο..νομίζω οτι εχω γίνει -απέναντι στους δικούς μου-..ενα τέρας μες τη τσίτα..κ γω κουράστηκα ..κ κυρίως κουράστηκα να τους εξηγώ τι μου συμβαίνει..λες κ ξερω κ γω...
μονο με τα παιδια στη δουλειά μου ξεχνιέμαι..ευτυχως :)
εχω καιρό που λεω θα τη κόψω.. αλλά η ανασφάλεια βλέπεις..
πφφ,..δε ξερω ειλικρινά..τι να πω κ τι να κάνω πια.. κουράγιο λεω μόνο
 #64822  από manoula 2
 Παρ Δεκ 02, 2011 9:27 am
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ....ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΕΛΥΣΕ ΑΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΑΧΤΗΚΑ ΑΠ ΑΥΤΗΝ!!!ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΩΝ ΛΕΥΚΩΝ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΟΙ ΕΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΕΡΓΗ!!ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΛΙΟΑΡΡΩΣΤΙΑ!!!Α!!!ΚΑΙ ΠΙΝΩ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΠΟΛΤΟ.....ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΕΤΕ ΑΠΛΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΣΚΠ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ...ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΙ ΟΧΙ ΕΛΑΦΡΥ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΣΟΚΑΤΑΣΤΑΛΤΙΚΟ!!!
 #64833  από Konstantina
 Παρ Δεκ 02, 2011 1:41 pm
τι να πω, μήπως έτσι αντιδράει ο οργανισμός στο φάρμακο; Εγω εκανα 4 χρόνια rebif44 χωρίς depon και δεν ειχα τέτοια προβλήματα, μόνο δεκατα καμιά φορά.Τώρα το σταμάτησα γιατί θέλω να κάνω μωρό και όταν έρθει η ώρα να συνεχίσω το ίδιο θα πάρω.+
 #66759  από Ασχετος
 Κυρ Ιαν 22, 2012 2:40 pm
Κατανοηστε κατι ελαχιστα η αρκετα σημαντικο,η ιντερφερονη δεν ειναι θεραπεια.Σας μπερδευει μαλλον η συνθετη λεξη χημειοθεραπεια διοτι ειναι χημειοθεραπεια.Καταστρεφει αιματολογικως το συστημα του οργανισμου ετσι ωστε να καταστρεψει τα τ-λεμφοκυτταρα.Αν καποιος γινει πασχων απο τον ιο HIV δεν θα εχει ενα τοσο ισχυρο ανοσοποιητικο συστημα,αλλα θα πεθανει διοτι ειναι ευαλωτος σε μικροβια και ιους.Για να θεωρησεις ενα φαρμακο ως θεραπεια θα πρεπει να θεραπευει την αιτια και οχι μονο το αποτελεσμα.