• kalimera.....thema betaferon...

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #60621  από stavrina117
 Κυρ Σεπ 25, 2011 11:41 am
kalimera kanw betaferon edw kai 6 mhnes...exw ena provlima omws kanw fovera shmadia kai menoun sunhthws gia ena mhna....kapoios apo sas pou kanei betaferon exei tetoio provlima? :text-thankyouyellow:
 #60622  από kath
 Κυρ Σεπ 25, 2011 12:03 pm
stavrina καλημερα.
Κανω κ εγω betaferon εδω κ 2 χρονια περιπου κ το προβλημα αυτο το εχω κ εγω οπως κ πολλα απο τα παιδια απ ο,τι εχω διαβασει.Δεν μου συμβαινει παντα ,πιο πολυ στα χερια κ στα ποδια κ οταν μου συμβει, το σημαδι κανει ενα μηνα κ βαλε να φυγει.Τωρα συγκεκριμενα εχω στο δεξι ποδι μια κοκκινιλα να κ πολυ πονο οποτε δεν θα ξανακανω στο σημειο αυτο μεχρι να περασει.Αυτο ειχα κανει κ στο αριστερο.Απ ο,τι εχω καταλαβει ειναι αναλογα με το πιο σημειο θα χτυπησεις,θεμα τυχης καθαρα,οπως επισης εχω παρατηρησει οτι συμβαινει οταν δν εχει στεγνωσει καλα το σημειο που κανω την ενεση.
Προσπαθησε αφου βαλεις την παγοκυστη που μας εχουν δωσει να περιμενεις λιγο να στεγνωσει το σημειο.
 #60637  από Vivian
 Δευ Σεπ 26, 2011 12:27 am
ΣΤΑΥΡΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ,ΠΡΟΜΗΘΕΥΘΗΚΑ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..ΤΩΡΑ ΠΙΑ,ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΓΛΟΥΤΟ,ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΞΕΝΟΙΑΣΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ.
 #60641  από litsa
 Δευ Σεπ 26, 2011 8:56 am
δοκίμασε και αλουμι :happy-partydance: :romance-adore: νόνερο..απο το φαρμακείο...
 #60789  από stavrina117
 Τετ Σεπ 28, 2011 9:21 am
euxaristw gia tis sumvoules...alouminonero exw dokimasei kai den mou kanei tipota opws kai oi kremes.....mono sto glouto ginete??den exeis shmadia ekei pou na mhn mporeis na vreis shmeio?
 #60879  από Vivian
 Πέμ Σεπ 29, 2011 12:03 am
ΣΤΟΝ ΓΛΟΥΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΟΠΩΣ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΧΕΔΟΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΟΙ ΚΟΚΚΚΙΝΙΛΕΣ..ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΛΙΓΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΠΙΟ ΔΙΠΛΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΟΥΤΕ ΚΟΚΚΙΝΙΛΕΣ-ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΕΝΤΟΝΕΣ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΟΝΑΝΕ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΥΤΑ,ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΛΙΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΝΩΔΥΝΟ.
 #66923  από eleni POL
 Πέμ Ιαν 26, 2012 1:26 pm
γεα σας παιδια,
στην αρχη ήταν δύσκολο με τις ενέσεις ομως σιγα σιγα συνηθίζονται οι ατιμες.μετα απο ένα χρονο πηρα ξεπερασα την κατάθλιψη και όλα τα άσχημα αρχισα να τρωω κανονικά (ακόμη και γλυκά γιατι ο καρδιολ είπε οτι μας πεφτει το ζάχαρο με τα φάρμακα και πεφτουμε ψυχολογικά) ,πηρα και λιγο βάρος και κανω μόνο στην κοιλια.προσεκτικά βεβαια να μη πεφτω στο ιδιο σημείο.ο γιατρός είπε εντάξει κανε όπου βολεύεσαι.
:greetings-clappingyellow: επισης κραταω λιγο τη βελόνα να μη μπαίνει πολύ βαθιά και δεν έχω μελανιές μονο ελαφριά κοκκιν για 7-8 μερες.σημ.ούτε παρακεταμόλη χρειάζομαι. :whistle: :whistle:
Ψάξτε το πρεπει να υπάρχει λιγότερο ανώδυνος τρόπος :whistle: :whistle: :whistle:
 #68525  από Mihalis
 Πέμ Μαρ 08, 2012 4:01 pm
Γεια σας παιδια!Εμενα δεν μου κανει μελανιες ή κοκκινιλες...δοκιμαστε να βαλετε αλοη στο σημειο που κανετε την ενεση.