• AVONEX-HΩΣΙΝΟΦΙΛΙΑ

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #60065  από manoula 2
 Σάβ Σεπ 17, 2011 1:05 pm
Καλησπερίζω την παρέα!Τι κάνετε?Εγω εκανα την τεταρτη τις μηνιαίες αιματολογικές και είχαμε άσημα νέα.Μετα απο 3 μηνες αβονεξ Εδειξαν ηωσινοφιλία δλδ τρελή αυξηση των ηωσινοφίλων που σημαινει αλλεργια στην γ-σφαιρινη που περιεχει η αβονεξ και αν δεν την εκοβα θα εκανα αλλεργικο σοκ και θα εκανα λεμφωμα.Απο την εταιρεια μου ειπαν πως δεν εχει ξαναναφερθει τετοιο περιστατικο.Σας εχει συμβει κατι αναλογο κ αν ναι τι κανατε?
 #60073  από manoula 2
 Σάβ Σεπ 17, 2011 2:17 pm
τις πληροφοριες αυτες μου τις εδωσε ο μικροβιολογος και απο την εταιρεια.Θα δω αλλεργιολογο και ειδικο αιματολογο.Κι θα σε δυσαρεστησω αλλα εχει γ-σφαιρινη ειναι η ελευθερη πρωτεινη που περιεχει!
 #60075  από manoula 2
 Σάβ Σεπ 17, 2011 2:36 pm
γιατρος δεν ειμαι παντως διαβασα οτι προκαλει υπεργαμμασφαιριναιμια το συγκεκριμμενο σκευασμα κ η χρονια χρηση του σε περιπτωση που παρουσιαστει υπεργαμμασφαιριναιμια εχει ως αποτελεσμα την δημιουργια λεμφωματων!!!Παντως απτα λιγα που παρακολουθω και διαβαζω αν δεν κανει μετρησεις αλλεργιολογος κ αιματολογος δεν μπορω να ξερω αν η υπαρξη ηωσινοφιλιας ειναι απο την αβονεξ η καποιον αλλο παραγοντα και ειναι τυχαιο ευρημα.Σωστα?
 #60089  από kate2002
 Σάβ Σεπ 17, 2011 6:26 pm
γνωμη μου:αν ειναι η αβονεξ, κοφτην. αν ειναι τυχαιο ευρημα, ψαξτο καλα, ευτυχως που βρεθηκε εγκαιρως... ουτως ή αλλως, ψαχτην καλα.
ολο περιεργα πραματα τελευταια....
ολα να σου παν καλα!.
 #60093  από manoula 2
 Σάβ Σεπ 17, 2011 7:24 pm
Σευχαριστω πολυ!Την εκοψα αμεσως κ μου ειπε ο γιατρος να μην την ξανακανω αν δεν εχουμε σιγουρα αποτελεσματα.Δεν ξερω...Μεκανε καλο....αλλο φαρμακο δεν μπορω να παρω και δεν θελω να τρυπιεμαι συνεχεια!!!!Αμαν με την κωλοαρρωστια αλλα δεν θα της περασει!!!
 #60170  από pelopidas
 Κυρ Σεπ 18, 2011 8:30 pm
η γ-σφαιρινη ειναι μια απο τις λευκωματινες! :happy-smileyinthebox:
καλα εκανες και την εκοψες, κανε λοιπον εναν υπερηχο για χενφα