• BETAFERON + PARENERGEIES

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #62216  από eleni POL
 Πέμ Οκτ 20, 2011 1:23 pm
maroyli :greetings-waveyellow:
meta apo 3 mhnes betaferon eixa kai egw taxykardies...
h neurologos eipe na parw hremhstiko :violence-pistoldouble:
o giatros mou omws sta Giannena mou eipe na to stamathsw amesws :banana-stoner: kai na arxhsw pali apo thn arxh se 10 meres pernontas omws to pacterns pou mou susthse o kardiologos. :violence-uzi: sunexizw meta apo 6 mhnes me mhso hapi pacterns kai 0,75 ths doshs beteferon. kala sothikame!!!! :bow-yellow: elleos! Good luck! :text-thankyouyellow: and :greetings-waveyellow:
 #63677  από marialeo
 Παρ Νοέμ 11, 2011 10:11 am
Η μητερα μου παιρνει μπεταφερονπεριπου εικοσι μερες τωρα. Ειναι η πρωτη θεραπεια καθως τωρα διαγνωσθηκε. Παρατηρησε ομως οτι εχει μεγαλη τριχοπτωση στο κεφαλι. Ειναι καποια απο τις παρενεργειες?
 #63771  από elina
 Σάβ Νοέμ 12, 2011 2:21 pm
Ναι, δυστυχώς είναι από τις παρενέργειες του betaferon η τριχόπτωση, αν και όχι τόσο συχνή, κι ήταν και ο βασικός λόγος που μου το έκοψαν μετά από 3 μήνες λήψης (εμένα μου είχαν πέσει τα μισά μαλλιά σχεδόν), προφανώς γιατί η ορμονική διαταραχή που προκαλεί την τριχόπτωση θεωρείται σοβαρή (κι όχι γιατί με λυπήθηκαν που γινόμουν φαλακρή). Μάλιστα θεώρησαν ότι απαγορεύεται να πάρω κι οποιαδήποτε άλλη ιντερφερόνη, γιατί αφού μου το έκανε το betaferon θα μου το κάναν κι οι άλλες. Αυτά στο Γεννηματά, 3 χρόνια πριν.
Σημειωτέον, έκοψα το betaferon και τα μαλλιά συνέχιζαν να πέφτουν για άλλους 2-3 μήνες. Αναγκάστηκα να κόψω τα ωραία μου μακριά μαλλιά σε κοντό αγορίστικο για να τα επαναφέρω. Ευτυχώς ξαναβγήκαν.
Να το προσέξετε, γιατί τους είδα πολύ θορυβημένους στη δική μου περίπτωση.
 #63785  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Νοέμ 12, 2011 4:12 pm
elina έγραψε:Ναι, δυστυχώς είναι από τις παρενέργειες του betaferon η τριχόπτωση, αν και όχι τόσο συχνή, κι ήταν και ο βασικός λόγος που μου το έκοψαν μετά από 3 μήνες λήψης (εμένα μου είχαν πέσει τα μισά μαλλιά σχεδόν), προφανώς γιατί η ορμονική διαταραχή που προκαλεί την τριχόπτωση θεωρείται σοβαρή (κι όχι γιατί με λυπήθηκαν που γινόμουν φαλακρή). Μάλιστα θεώρησαν ότι απαγορεύεται να πάρω κι οποιαδήποτε άλλη ιντερφερόνη, γιατί αφού μου το έκανε το betaferon θα μου το κάναν κι οι άλλες. Αυτά στο Γεννηματά, 3 χρόνια πριν.
Σημειωτέον, έκοψα το betaferon και τα μαλλιά συνέχιζαν να πέφτουν για άλλους 2-3 μήνες. Αναγκάστηκα να κόψω τα ωραία μου μακριά μαλλιά σε κοντό αγορίστικο για να τα επαναφέρω. Ευτυχώς ξαναβγήκαν.
Να το προσέξετε, γιατί τους είδα πολύ θορυβημένους στη δική μου περίπτωση.
:scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: :scared-shocked: Αυτο δεν το ηξερα !!! Ημουν με ιντερφερονες απο τον Απριλη του 2002,συνεχως, μεχρι και πριν 20 μερες !!!! Ομως ΚΑΙ η διακοπη της κορτιζονης,προκαλει τριχοπτωση,ειδικα μετα απο μακροχρονια χορηγηση !!!! Μου εχει συμβει :scared-eek: