• AVONEX

  • Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
Αγωγές ιντερφερόνης (Interferon beta-1a) όπως PLEGRIDY, AVONEX, REBIF, BETAFERON, EXTAVIA κτλ.
 #6966  από elena
 Σάβ Ιούλ 11, 2009 12:34 am
λοιπόν,όσοι με προσέχετε....η ερώτηση είναι η εξής:

έχετε παρατηρήσει αλλαγή στην εξέταση ,γενική αίματος που κάνετε?
το προβλημά μου είναι ότι κάθε τρεις μήνες ,πρέπει να παίρνω σίδηρο ,λόγω χαμηλού αιματοκρίτη,και ακόμα ,τα λευκά αιμοσφαίρια ανεβοκατεβαίνουν ....μήνα από μήνα μεγάλη διαφορά...με έχει κουράσει όλο αυτό...έχετε τέτοια παρενέργεια?
και ακόμα δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνω κάθε τρεις μήνες όλες τις εξετάσεις....και κάθε μήνα γ.αίματος...τι στο καλό γίνεται?
είναι παρενέργεια της θεραπείας?
 #6971  από Maria77
 Σάβ Ιούλ 11, 2009 10:57 am
Έλενα μου εγώ δεν είχα την ίδια παρενέργια με σένα όσο έκανα Avonex αλλά κάποιο διάστημα είχε αλλάξει και σε μένα η γενική αίματος...είχανε χαμηλώσει αρκετά τα αιμοπετάλια! Θυμάμαι μάλιστα πως με το που κτυπούσα κάπου έστω και πολύ ελαφριά αμέσως εμφανιζόταν μελανιά στο σώμα μου :shock:
Τότε θυμάμαι ο γιατρός μου σύστησε να μειώσουμε την δόση του Avonex, δηλαδή αφαιρούσα κάποια ποσότητα της ένεσης και έβαζα το υπόλοιπο φάρμακο και πολύ σταδιακά το αυξάναμε μέχρι να φτάσουμε και πάλι στην κανονική δόση!
Τώρα να γλιτώσεις την γενική αίματος κάθε τρεις μήνες δεν νομίζω...Εγώ τώρα με το Tysabri πρέπει να κάνω αναλύσεις κάθε μήνα πριν την επόμενη δόση :roll:
 #6974  από litsa
 Σάβ Ιούλ 11, 2009 4:39 pm
ELENA!! Εγώ από τον 12/08 που ξεκίνησα κάνω σχεδόν κάθε 1 - 2 μήνες εξέταση αιματος για τα ηπατικά. Συνήθως εμένα μου ανεβαίνουν του συκωτιού... κατέβαζα τη δόση και ...πάλι...
Τώρα έχω δύο φορές που την έκανα ολόκληρη...
και σε λίγο θα ξανακάνω εξετάσεις για να δω τι γίνεται...
Υπομονή λοιπόν... και ότι πει ο γιατρός! :roll: :roll:
 #6980  από αλεξανδρος1
 Σάβ Ιούλ 11, 2009 10:03 pm
Μία απο τα ίδια με την Λίτσα αλλα κάνω κάθε μήνα τα ηπατικά και η γ-GT είναι συνέχεια πάνω απο τα όρια. Τον δεκέμβριο που μας πέρασε σταμάτησα τελείως την rebif για 20 ημέρες και μετά έκανα για 20 ημέρες την μισή δόση και μόλις έφτασα στα φυσιολογικά όρια την έκανα ολόκληρη. Επειδή δεν μου τα ανεβάζει πολύ δεν αλλάζω θεραπεία, εάν τα ανέβαζε πολύ θα άλλαζα θεραπεία.
 #7018  από elena
 Δευ Ιούλ 13, 2009 11:26 am
καλημέρα παιδιά!!!
ναι αυτά που γράφετε για τις τρανσαμινάσες...έχετε δίκιο...τα έχω περάσει και αυτά,είχα σταματήσει την θεραπεία για 2 μήνες...είναι από τις ποιό σοβαρές παρενέργειες ....αλλά στην γενική αίματος ...να ανεβοκατεβαίνουν οι τιμές ,μήνα με τον μήνα ,το θεωρώ ..<τίποτα>αλλά δεν παύει να μου έχουν <σπάσει >τα νεύρα....κάθε φορά ,τρέχα,πρόσεχε,παρακολούθα...δεν μπορώ δηλ.να κάνω την θεραπεία με την ησυχία μου?
ούτε το ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ τέτοια πτώση και τον άλλο μήνα άνοδο :D :D
 #7109  από mahi
 Πέμ Ιούλ 16, 2009 1:16 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ REBIF ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΥΚΗΤΙΑΣΗ.ΓΙΑΥΤΟ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΑΡΑΞΕ.ΠΑΝΤΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ REBIF ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΕΠΕΡΝΑ 2DEPON ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ 1NUROFEN ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΥΤΕ ΠΥΡΕΤΟ,ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ, ΟΥΤΕ ΚΟΠΟΣΗ.ΤΙΠΟΤΑ
 #7110  από elena
 Πέμ Ιούλ 16, 2009 1:22 pm
Μυκητίαση στοματική ,μου έκανε και εμένα το avonex! κάτι που δυστυχώς δεν μπορώ να θεραπεύσω.Για την μυκητίαση το σταμάτησες?
 #7142  από Lena
 Πέμ Ιούλ 16, 2009 7:54 pm
ELENA DIL PWS EINAI NA SAI SYNEXEIA ME TOYS MIKITES STO STOMA? DEN S ENOXLOYN? EMENA TA NYXIA TWN PODIWN MOU DEN THERAPEVONTAI OMWS DEN XERW GIATI
 #7178  από maria nikolaou
 Παρ Ιούλ 17, 2009 9:21 pm
egw ekana 1 xrono tn avonex alla dn m epiase kaolou... :( to monadiko sumptwma pou eixa htan h kopwsh.mia kalh sumvoulh pou m edwse o giatros m einai na pairnw ena mesoulid 2 wres meta tn 8erapeia ki dn eixa kanena sumptwma.s emena htan polu apotelesmatiko.vecaia twra pou kanw tn rebif dn mporw na to pairnw... :( :cry: krima...
 #7248  από kkelly
 Δευ Ιούλ 20, 2009 1:13 am
παιδια καλησπερα
εγω δεν ειδα καμια διαφορα στις εξετασεις αιματος κι ευτυχως ουτε στα ηπατικα
τωρα μειωθηκαν αρκετα και οι παρενεργιες κι εχω φτασει στο σημειο να ξεχναω πως κατι εχω χα χα καπου πισω στην ακρη του μυαλου μου ισως το θυμαμαι.