• Tysabri και Θρομβοφιλία ;;;???

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #131503  από Κυριακή Θ.
 Πέμ Μάιος 23, 2019 12:01 am
Φφφφφφφφ..... να 'μαι κι εγώ... μια 40χρονη με γουρλωμένα μάτια από τα όσα ακούω ... Διαγνωστικα με ΣΚΠ το 2006 και ξεκινησα με Rebif...αυξανοντουσαν οι ωσεις στις μαγνητικές, εκανα διδυμα...περασα στο copaxone,...εκανα αλλο ενα 3ο παιδι... και σταματησα τα χημικα... η κλινική εικονα ηταν και ειναι οκ. Η μαγνητικη όμως που εκανα αυτο το μηνα δείχνει οτι εχωγεμισει με ενεργης εστείες σε εγκεφαλο αυχενα καί θωρακα και αρχισε ο γιατρος που πηγα να λεει οτι δεν γινεται να παιζω με την υγεια μου και πρεπει να παρω Tysabri μηπως μπορεσουμε να το φρεναρουμε. Το θεμα περα απο το φοβο μου για το φαρμακο αυτο ειναι οτι εχω θρομβοφιλία G20210A και δεν μπορεί κανεις να μου πει αν μπορω να παρω Tysabri ή αν παθω εγκεφαλικό κλπ. Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει σε αυτο. Τα παιδια μου ειναι μικρα...η κλινικη μου εικονα ειναι ομ και δε θελω να τα τιναξω ολα στον αέρα!  :emojis-18:
 #131576  από frida
 Τετ Μάιος 29, 2019 7:40 pm
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ
ΕΙΜΑΙ 42 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑ ΤΟ 2006 ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΠΑIΡΝΑ REBIF ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΣΕ TECFIDERA ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΤΕ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΗΦΟΡΟ...! ΟΜΩΣ ΟΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΕΣΤΙΕΣ Η ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΣΧΕΔΟΝ ΚΟΥΤΣΑΙΝΩ...ΚΑΙ ΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΝΟΣΟΣ ΜΕΤΑ ΤΑ 40 ΕΙΝΑΙ ΗΠΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ... ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΡΙΣΚΠ ΜΕ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ Η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ. ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΟΥ ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΟΥΣΑ ΔΙΑΛΕΙΠΟΥΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΩΣ ΠΡΟΙΟΥΣΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΤΑΒΕΙ ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΜΙΑ! ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 12 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...ΜΕ ΑΓΑΠΗ ..