• Παρενέργειες από διακοπή Tysabri

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #130601  από rita
 Σάβ Οκτ 13, 2018 8:04 pm
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω, έχει διακόψει κάποιος το Tysabri που έκανε? Αν ναι, είχε παρενέργειες από την διακοπή και τι παρενέργειες?
 #130611  από Στάθης
 Δευ Οκτ 15, 2018 10:42 am
rita έγραψε: Σάβ Οκτ 13, 2018 8:04 pm Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω, έχει διακόψει κάποιος το Tysabri που έκανε? Αν ναι, είχε παρενέργειες από την διακοπή και τι παρενέργειες?
Το 2009 αναγκάστηκα να διακόψω την αγωγή με το Tysabri λόγο τοξικότητας στον εγκέφαλο !
Η παρενέργειες ήταν φρικιαστικές σκοτοδίνες, ζαλάδες και έντονη κόπωση.

Μετά από 2-3 μήνες της διακοπής έκανα και την μεγάλη υποτροπή του Tysabri, το λεγόμενο Rebound Effect.

Το Rebound Effect βρίσκεται καλά κρυμμένο στις συμβατικές αγωγές, και είναι όταν γίνει η διακοπή ενός συμβατικού (ανοσομεταλλαξιογόνου) φαρμάκου, όπου στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα εμφανίζονται μεγάλες φλεγμονές, όχι γιατί έχουμε μείνει απροστάτευτοι, αλλά επειδή έχει επιμολυνθεί το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα και συνολικά ο οργανισμός με ιδιαίτερα τοξικά στοιχεία.

Είναι και ο λόγος που σταμάτησα τα φάρμακα γιατί αποδείχτηκε περίτρανα (από την Ιντερφερόνη, Tysabri, Copaxone) τουλάχιστον σε μένα ότι τα φάρμακα της ΣΚΠ όχι μόνο καμουφλάρουν πολύ άτσαλα την πάθηση, αλλά μακροχρόνια την ενισχύουν κιόλας.
 #132786  από queen_of_my_life
 Τετ Μάιος 06, 2020 12:51 am
Να ρωτήσω κάτι;
Μπορεί να είναι χαζό, δεν ξέρω αλλά..

Πόσο καιρό μετά τη διακοπή του Tysabri έρχεται το rebound effect????

Γίνεται να συμβεί μετά από 4-5 χρόνια????


Εγώ πχ έκοψα το Tysabri με κορτιζόνη κλπ και μετά από 4+ χρόνια ξαφνικά εντελώς ήρθαν τα πάνω κάτω στην κυριολεξία. Αυτα τα χρόνια δεν έπαιρνα αγωγή. Έκανα Lemtrada πριν 7 μήνες όμως τίποτα. Χειρότερα. Δεν ξέρω αν φταίει το Lemtrada λίγο, ή εάν απλά η σκπ συνεχίζει ανενόχλητη.

Μα σας λέω ότι πριν έρθουν τα πάνω κάτω, ήμουν μια χαρά. Μόνο λίγη κόπωση και λίγο αστάθεια. Τα κατάφερνα όμως. Τώρα? Άστο...
 #133019  από Asturias
 Πέμ Ιούλ 09, 2020 7:16 pm
Αν διακόψεις το tysabri πρέπει να πάρεις κορτιζόνη? Το έχω κόψει εδώ και 6 μήνες θα το ξεκινήσω ίσως το Σεπτέμβρη αλλά κορτιζόνη για τη διακοπή γιατί?
 #133021  από Στάθης
 Πέμ Ιούλ 09, 2020 11:26 pm
Asturias έγραψε: Πέμ Ιούλ 09, 2020 7:16 pm Αν διακόψεις το tysabri πρέπει να πάρεις κορτιζόνη? Το έχω κόψει εδώ και 6 μήνες θα το ξεκινήσω ίσως το Σεπτέμβρη αλλά κορτιζόνη για τη διακοπή γιατί?
Το Tysabri, όπως και το Gilenya συνδέονται με το λεγόμενο REBOUND EFFECT.
Δεν είναι αστείο, πολλά μέλη είχαμε την τύχη να γνωρίσουμε το ισχυρό σοκ που μπορείς να πάθεις όταν κόψεις τα εν λόγο φάρμακα. Η κορτιζόνη μειώνει τις πιθανότητες Rebound, ίσως για μερικούς.

https://multiplesclerosis.net/living-wi ... f-tysabri/

https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-a ... fingolimod