• διακοπή tysabri

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #107089  από nora tora
 Κυρ Οκτ 26, 2014 11:53 pm
Φιλαράκια καλησπέρα....

Καιρό έχω να σας γράψω, αλλά έμπαινα αραιά και που και σας παρακολουθούσα. Ελπίζω να είσατε όλοι καλά!!!!
Θέλω να σας εκφράσω την ανησυχία μου...
Έκλεισα σχεδόν ένα χρόνο με την "φίλη" μας... ο γιατρός μου είπε τέλος της χρονιάς να κάνω πάλι μαγνητική κ εξετάσεις για να δούμε που βρίσκομαι, αν θα συνεχίσω το tysabri για άλλο ένα χρόνο ή θα πρέπει να συνεχίσω με μια νέα Θεραπεία. ...
Ευτυχώς όλο αυτό το διάστημα είμαι από τις τυχερές και δεν είχα καμία υποτροπή ή κάποιο πρόβλημα...
Το θέμα μου??? Από δω και έπειτα τι με περιμένει???? Η διακοπή του tysabri θα μου προκαλέσει παρενέργειες?????
Ή το νέο φάρμακο θα είναι τόσο αποτελεσματικό???
Για το πρώτο, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. ....
Όσοι το σταματήσατε παρατηρήσατε κάτι????

Φιλάκια.....
 #107094  από Στάθης
 Δευ Οκτ 27, 2014 11:06 am
Καλησπέρα nora tora, η διακοπή του Tysabri πρέπει να γίνει με ιδιαίτερη προσοχή, διότι υπάρχει ο κίνδυνος του Rebound effect, δηλαδή της ξανά-ενεργοποίησης της νόσου σαν αντίδραση στην ανοσοκαταστολή που δεχόταν όλο αυτόν τον χρόνο που το έπαιρνες.

Ο γιατρός σου φυσικά βέβαια το γνωρίζει, και λογικά θα σε προφυλάξει με όποιον τρόπο μπορεί (συνήθως με φλασιά κορτιζόνης στους 2-3 μήνες), αλλά καλό είναι να το γνωρίζεις και εσύ.

Το καινούργιο φάρμακο δεν γνωρίζει κανείς να σου πει τι αποτελεσματικότητα θα έχει, λογικά θα σε πάει στο καινούργιο Gilenya το οποίο σε σχέση με τις ιντερφερόνες και το Copaxone φαίνεται ελαφρώς πιο αποτελεσματικό. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24059944
 #107101  από nora tora
 Δευ Οκτ 27, 2014 2:26 pm
Σε ευχαριστώ βρε Στάθη.... η αλήθεια είναι πως ο γιατρός μου είπε πως πρέπει να σκεφτούμε πολύ καλά τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα....

Φοβάμαι λιγουλάκι το άγνωστο, το νέο... δεν πίστευα πως θα το έλεγα... αλλά καλά είμαι με το tysabri............... grrrr