• ΔΙΑΚΟΠΗ tysabri ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #106846  από MARIAAAA
 Κυρ Οκτ 12, 2014 9:33 pm
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΚΟΨΕ ΤΟ tysabri ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ? ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ?
 #106892  από mplearkouda
 Πέμ Οκτ 16, 2014 12:24 am
Δεν το διέκοψα αλλά το επεξεργάζομαο σαν ιδέα και το χω ψάξει. Ο γιατρός μου είπε 3 μήνες χωρίς φάρμακο και μετά προσπάθειες. Απο αυτά που βρήκα στο ψάξιμο με τρομοκρατεί η ιδέα το θεωρώ αυτοκτονία γιατί τότε ακριβως είναι που σε βρίσκει το rebound effedt. Σύμφωνα με τα νεότερα στατιστικά αν είναι να τo γλιτώσεις το rebound σε περίπτωση διακοπής του tysabri πρέπει να αρχίσεις άλλη αγωγή πολύ νωρίτερα από τους 3 μήνες..Τώρα πόσο καλή ιδέα είναι αυτό με την εγκυμοσύνη δεν ξέρω.Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν πολλές κοπέλες που συνειδητά επιλέγουν να σταματήσουν το φάρμακο αφού μείνουν έγκυες,δεν το σταματάνε από πριν..Είναι πολύ μεγάλο δίλημμα πάντως.
 #106905  από MARIAAAA
 Παρ Οκτ 17, 2014 7:28 am
ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ rebount. το φαρμακο ανιχνευεται στον οργανισμο μας μεχρι και τους 3 μηνες μου ειπαν! Πηρα χτες τηλ στην εταιρεια!
 #106907  από ekastell
 Παρ Οκτ 17, 2014 9:03 am
Τπ καλύτερο νομίζω είναι να μιλήσεις με το γιατρο σαυ. Αν πρεπει να το σταματησεις και για πόσο καιρό. Μην το ρισκαρεις. Μπορει να έχει συνέπειες για το έμβρυο σου. Συνήθως αυτά τα φάρμακα μας απαγορεύουν ρητα την εγκυμοσλυνη. :smile-inlove: