• Tysabri και Τεκνοποιηση (απο Ανδρα πασχοντα)

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #101484  από Mr.Ni..
 Δευ Μαρ 31, 2014 10:49 am
Καλη σας ημερα και καλη εβδομαδα!!
Ηθελα να θεσω την εξης ερωτηση,αν καποιος γνωριζει και μπορει να βοηθισει..
Εδω και περιπου 10μηνες κανω θεραπεια με tysabri (ειναι η πρωτη μου θεραπεια)
και πριν περιπου 1 μηνα Η συντροφος μου εμεινε εγκυος.Αξιζει να σημειωθει οτι οι γιατροι πριν καν ξεκινησω την θεραπεια μου και πριν ανακαλυψω την ασθενεια μου,ειχαν αποφανθει οτι δεν μπορω να τεκνοποιησω.
Να ομως που ηρθε...σε αυτην τη περιπτωση μηπως γνωριζετε παρομοια περιστατικα η γνωριζετε αν μπορει να προκαλεσει κατι στο εμβρυο?
 #101494  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Μαρ 31, 2014 2:34 pm
Mr.Ni.. έγραψε:Καλη σας ημερα και καλη εβδομαδα!!
Ηθελα να θεσω την εξης ερωτηση,αν καποιος γνωριζει και μπορει να βοηθισει..
Εδω και περιπου 10μηνες κανω θεραπεια με tysabri (ειναι η πρωτη μου θεραπεια)
και πριν περιπου 1 μηνα Η συντροφος μου εμεινε εγκυος.Αξιζει να σημειωθει οτι οι γιατροι πριν καν ξεκινησω την θεραπεια μου και πριν ανακαλυψω την ασθενεια μου,ειχαν αποφανθει οτι δεν μπορω να τεκνοποιησω.
Να ομως που ηρθε...σε αυτην τη περιπτωση μηπως γνωριζετε παρομοια περιστατικα η γνωριζετε αν μπορει να προκαλεσει κατι στο εμβρυο?
:smile-hi: Δυστυχως, δεν εχω απαντηση γι αυτο που ρωτας .Ο γιατρος σου , τι λεει ???
 #101510  από ΣΤΕΦΑΝΟΣ
 Δευ Μαρ 31, 2014 10:30 pm
Καλησπέρα περνώ το ίδιο σκεύασμα οι οδηγίες δεν αναφέρουν κάτι όπως επίσης επειδή είμαι στην διαδικασία τεκνοποίησης ρώτησα 2 γιατρούς οι οποίοι δεν απάντησαν ξεκάθαρα άλλα του στιλ δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα κάτι τέτοιο
 #101804  από costas1968
 Τρί Απρ 08, 2014 5:23 pm
Mr.Ni.. έγραψε:Καλη σας ημερα και καλη εβδομαδα!!
Ηθελα να θεσω την εξης ερωτηση,αν καποιος γνωριζει και μπορει να βοηθισει..
Εδω και περιπου 10μηνες κανω θεραπεια με tysabri (ειναι η πρωτη μου θεραπεια)
και πριν περιπου 1 μηνα Η συντροφος μου εμεινε εγκυος.Αξιζει να σημειωθει οτι οι γιατροι πριν καν ξεκινησω την θεραπεια μου και πριν ανακαλυψω την ασθενεια μου,ειχαν αποφανθει οτι δεν μπορω να τεκνοποιησω.
Να ομως που ηρθε...σε αυτην τη περιπτωση μηπως γνωριζετε παρομοια περιστατικα η γνωριζετε αν μπορει να προκαλεσει κατι στο εμβρυο?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!
1.ΜΠΑΓΑΣΑΚΟ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΣ!!!ΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΣΤΗΒ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ.
2.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ!!!
3.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΩΝ <<ΘΕΡΑΠΕΙΩΝ>> Ή ΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΟΜΙΧΛΩΔΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!
ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΒΡΕ ΦΙΛΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ!!
:smile-flower: