• Αξίωση αποζημίωσης από τις παρενέργειες του Tysabri... (?)

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #99098  από Κωνσταντίνα
 Κυρ Ιαν 26, 2014 11:54 pm
tassos_ m ομολογώ ότι είσαι ιδιαιτέρως συνεπής με τον όρκο που έδωσες. :smile-clapping: και εξηγώ.

Το να επισκεφτείς ένα forum που σε αυτό εμπλέκονται άνθρωποι που στο μέλλον θα συναναστρέφεσαι, έχοντας εσύ την απόλυτη ευθύνη της ιατρικής που θα ασκείς, δείχνει ότι νοιάζεσαι.
Χαίρομαι που το κάνεις, αλλά να είσαι προετοιμασμένος επειδή αυτή σου η επίσκεψη, ίσως σε στοιχειώσει.
Θα μιλήσεις με ανθρώπους που έχουν βιωματικά επιχειρήματα και αν αποφασίσεις να ερευνήσεις μέχρι τέλους, θα πρέπει να διαλέξεις αν θα βγεις από το "μαντρί", δηλαδή ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ.

Λοιπόν καλέ μου φίλε να σου απαντήσω σε αυτά που με ρωτάς.
Μετά το tysabri έκανα copaxon για 6 μήνες. Παθαίνω μια σοβαρή υποτροπή και αποφασίζουν να ξαναμπώ στη betaferon (είχα κάνει επί 1,5 χρόνο στο παρελθόν).
Απογοητευμένη και "φλερτάροντας" ανοικτά με το αμαξίδιο, έγινα μέλος του mssociety, ψάχνοντας.......
Ο Π.Μ79 μου στέλνει την επί 17 ετών έρευνα της ιντερφερόνης β και την αποτελεσματικότητά της στην καθυστέρηση της αναπηρίας. Τζίφος!!! και αποφασίζω το stop :happy-cheerleadersmileygirl:
Είμαι 1,5 χρόνο ελεύθερη από τα φάρμακα που προτείνονται για τη νόσο. Προς το παρόν εξακολουθώ να κινούμαι με τη βοήθεια δύο βακτηριών και το αμαξίδιο νιώθω ότι δε με αφορά .
Η αγωγή που ακολουθώ είναι βιταμίνες, με τη βοήθεια του μεταβολομικού τεστ και τις οδηγίες από γενετιστή. Φρενάραμε την επιδείνωση σημαντικά.
tassos_ m θα χαρώ να σου απαντήσω ότι ρωτήσεις, μέχρι και την ηλικία μου :smile-blush: (50) :smile-hi:
 #99214  από tassos_m
 Τετ Ιαν 29, 2014 2:54 pm
Π.Μ79 έγραψε:
Δεν υπονόησα το Γεννηματάς ή κάποιο άλλο νοσοκομείο, στην τελική, τα πάνω πάνω κεφάλια, αποφασίζουν τα ίδια παντού.
Μιας και αποφάσισες να ακολουθήσεις αυτή την ειδικότητα, τότε λάβε υπόψιν αυτά που σου είπε η Κωνσταντίνα και ο Γιάννης παραπάνω συν και κάποια άλλα πράγματα:

1) Θα έχεις δει με τόσο διάβασμα ότι ο όρος 'αυτοάνοσο', ουσιαστικά δεν υπάρχει, ούτε έχει αποδεικτεί.
Σε καμία έρευνα σε όλη την ιατρική βιβλιογραφία, δεν υπάρχει κάτι που να δείχνει το 'τρελό' ανοσοποιητικό, να ξυπνάει ένα πρωί και να επιτίθεται σε υγιή σημεία.

Κοίταξε, αν πώ κάτι τέτοιο στον καθηγητή Επιμελητή μου, παρά το ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ cool τύπος,
αισθάνομαι ότι θα με κράξει...

Είναι, ή τουλάχιστον θεωρείται το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ (...)
Δηλαδή, μια τυπική (λαθεμένη) αντίδραση του Ανοσοποιητικού σε αντιγονικούς παράγοντες που ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ είναι οι τυπικοί τοξικοί -βλαπτικοί παράγοντες, όπως πχ. το περίβλημα ενός μικροβίου (πραγματικός βλαπτικός παράγοντας)

Μάλιστα, θεωρείται ότι, η κατάσταση, σε ένα βαθμό, και στα αρχικά της στάδια, θυμίζει Guillain Barre,
κατά το οποίο, μετά από μια (συνήθως βαριά) συχνότατη, όμως, ιογενή λοίμωξη,
το ανοσοποιητικό σύστημα (άθελά του) στρέφεται εναντίον γλυκοπρωτεϊνών (αντιγονικών στόχων) στη δομή της μυελίνης των νεύρων.

Δηλαδή, σε γενικές γραμμές,
Ενδέχεται να υπάρχουν (φυσιολογικές δικές μας) γλυκοπρωτεϊνες, που συγκροτούν τη δομή της μυελίνης, και εμφανίζουν βιοχημικές αναλογίες (μοιάζουν) με τα αντιγόνα του (εισβολέα) ιού που μας προκάλεσε πχ. μια γαστρεντερίτιδα.
Οπότε, τα αντισώματα που έχουν ήδη παραχθεί από τα λεμφοκύτταρά μας, προκειμένου να καταπολεμήσουν τον ιό αυτό, βρίσκουν στόχο (σαν κλειδί -κλειδαριά), μέσα στο διάβα τους, μέσω της κυκλοφορίας του αίματος, σε οποιαδήποτε (φυσιολογικό) σημείο των κυττάρων μας που μοιάζει στα αντιγόνα εκείνα του ιού (της προηγηθείσας πχ. γαστρεντερίτιδας)...

Το Guillain Barre που σου ανέφερα, και που μέχρι πρότεινος, κι εγώ,
το θεωρούσα "ακαδημαϊκή αναφορά" -δηλαδή σπανιότατη περίπτωση,
αρχίζω να βλέπω ότι είναι, ίσως, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ συχνό...
Έχουμε στην Κλινική, πρόσφατη εισαγωγή, ένα παλικάρι 20χρονών,
που "απλά" ένιωσε ένα μούδιασμα στα χέρια, και μια ατονία -αδυναμία μετά από 3ήμερη γαστρεντερίτιδα με 38,5 πυρετό...

Θα μπορούσε, άνετα να πεί κανείς,
"'ντάξει μωρέ", είναι και σε φάση Εξεταστικής, και είναι "αγχωμένος", και με τόσες διάρροιες (+) τον πυρετό, φυσιολογικά να νιώθει αδυναμία...
Θα του περάσει από μόνο του... :naughty:

Επιπλέον, δεν είναι τυχαίο ότι,
βασική διαγνωστική εξέταση για τεκμηρίωση της Απομυελινωτικής νόσου (με την ευρύτερη έννοια..),
είναι η εξέταση του εγκεφαλονωτιαίου υγρού ως προς το Index και τις ολιγοκλονικές ζώνες.

Το Index, σε γενικές γραμμές, υποδηλώνει ενδεχόμενο αυξημένο Λεύκωμα στο εγκεφαλονωτιαίο υγρό..
Βέβαια, το αυξημένο Λεύκωμα, ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα Απομυελινωτική νόσο,
αλλά διαταραχή στον αιματοεγκεφαλικό φραγμό, και πέρασμα Λευκώματος (Αλβουμίνης) από το αίμα στο εγκεφαλονωτιαίο υγρό..
Δηλαδή, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί και στην ΚΟΙΝΟΤΑΤΗ περίπτωση μιας (ήπιας) ιογενούς μηνιγγίτιδας (ΜΗΝ μας ξενίζει η "πάθηση"...),
που μπορεί να συμβαίνει, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ, όταν αισθανόμαστε μια εμμένουσα κεφαλαλγία μαζί με ενδεχόμενα δεκατάκια...
Και είναι κάτι, που θα αυτοϊαθεί,
και θα νομίζουμε ότι, απλά, περάσαμε ένα "κρυωματάκι"... !! :o

Όμως, οι Ολιγοκλονικές ζώνες είναι πολύ πιο ειδική εξέταση, και παραπέμπουν όχι απλά σε "πρωτεϊνες" (πχ. Λεύκωμα),
αλλά στην παρουσία ξεκάθαρα αντισωμάτων στο εγκεφαλονωτιαίο υγρό...

Δηλαδή, ο εντοπισμός τους υποδηλώνει την ύπαρξη ενός ή περισσότερων κλόνων λεμφοκυττάρων (εξ'ου και "ολιγοκλονικές"..),
που παράγουν ένα αντίστοιχο συγκεκριμένο εξειδικευμένο αντίσωμα (ένα αντίσωμα από κάθε κλόνο λεμφοκυττάρων),
που με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ακρίβεια εξειδίκευσης (κάτι σαν κλειδί -κλειδαριά), στρέφεται εναντίον ενός αντιγονικού στόχου..
Αυτός ο αντιγονικός στόχος, βάσει κλινικής εικόνας (αιμωδίες και άλλες δυσαισθησίες -υπαισθησίες),
και απεικονιστικών ευρυμάτων από τη μαγνητική,
πιθανολογείται ως (self -δικός μας) αντιγονικός στόχος = μια γλυκοπρωτεϊνη στην επιφάνεια της μυελίνης...

Τα παραπάνω, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, δεν τα "παραθέτω" για λόγους "εντυπώσεων",
εξάλλου, είμαι μόλις 4 μήνες ειδικευόμενος νευρολόγος -άρα παίζω ακόμα στα "τσικό"... :lol:

Απλά, τα γράφω για να κάνουμε πραγματικό διάλογο πάνω σε δύο πράγματα που έχεις θίξει :
1) Το "αυτοάνοσο" παθογενετικό υπόβαθρο της Πολλαπλής σκλήρυνσης..
2) Μια "σπόντα", που αν θυμάμαι καλά, είχες πετάξει σε παλαιότερη απάντησή σου για την οσφυονωτιαία παρακέντηση που κάνουμε "εμείς" οι νευρολόγοι και το "συνάφι" μου... :) :smile-wink:


2) Πολλά συμπτώματα της σκπ, δε φαίνονται αλλά υπάρχουν: Ζαλάδες, πονοκεφάλοι, δυσαισθησίες, βουητά στα αυτιά, αυτή η άτιμη κόπωση, δυσανεξία σε ζέστη και κρύο, θολή σκέψη, έλλειψη συγκέντρωσης, απώλεια μνήμης, επιτακτική ούρηση και άλλα πολλά. Δυστυχώς, οι περισσότεροι από μας, παραπεμφθήκαμε πολλές φορές σε ψυχίατρο. Να ακούς τους ασθενείς προσεκτικά, άσχετα αν οι ρυθμοί πλέον, είναι γρήγοροι.

Φίλε, αυτό που γράφεις, είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φοβερό...
Με τσατίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που με "άνετη" ελαφρότητα και σιγουριά,
γιατροί, και μάλιστα με τον τοίχο, πίσω από την πλάτη του γραφείου τους, (υποβλητικά)γεμάτο από πτυχία (...) :ugeek:
"αποφαίνονται" ότι : "Είναι ψυχολογικό, δεν πρέπει να έχεις άγχος..."
~~"Τί λέ ρε π@π@ρα ;;"
"Με ρώτησες αν, στις σημερινές FUCKING συνθήκες ζωής, είναι ΕΦΙΚΤΟ να ζεί κάποιος ΧΩΡΙΣ άγχος... ;;; "



3) Οι ιντερφερόνες και τα λοιπά φάρμακα, εκτός του ότι αποδεδειγμένα πλέον δεν προσφέρουν κάτι (Ιντερφερόνη, 17 χρόνια μετά),
τα ερευνητικά πρωτόκολλα που έγιναν για να βγουν στην αγορά αυτά τα φαρμάκια, είναι επιεικώς αστεία. Το να συνεχίζουν οι νευρολόγοι σε όλο τον κόσμο να τάζουν λαγούς με πετραχήλια, είναι τελικά εγκληματικό.

Σε παρακαλώ, μια ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ..
Πέρασέ μου ένα link, να μπώ να διαβάσω αυτά που αναφέρεις...

Ειλικρινά, ΔΕΝ τα αμφισβητώ..
Όμως, θέλω να τα μελετήσω, και να το κουβεντιάσουμε.. !!

Αισθάνομαι άσχημα, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, που (φαινομενικά τουλάχιστον) απαντάω σε μήνυμα του "Π.Μ79",
αγνοώντας τα άλλα μέλη, που μου έχουν ήδη απαντήσει στα ερωτήματά μου,
καταθέτοντας όχι μόνο (απλά) τις "σκέψεις" τους, αλλά το ωμό καθημερινό τους βίωμα ζωής... :smile-sadsmile:
Κώστα, και fillcinefil δεν σας ξεχνάω..
Θα τα πούμε σε δεύτερο χρόνο..
Litsa, σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμά σου! :)

Όμως, πρέπει από κάπου ν'αρχίσω... ! :smile-nod:

Παρεμπτιπτόντως, ελπίζω η "γιαγιά Κασσάνδρα", να μην με κατηγορήσει για "αντιγραφή πνευματικής πατέντας",
αφού εφάρμοσα, την όντως ΦΟΒΕΡΑ λειτουργική παράθεση-μορφοποίησή της,
προκειμένου να σχολιάσω το μνμα του "Π.Μ79"... :smile-wink: :smile-wink:

Την αγάπη μου σε όλους :smile-hi:
 #99225  από billios
 Τετ Ιαν 29, 2014 10:14 pm
Ειναι ευκαιρια μεσα απο αυτο να βγαλουμε κατι εμεις οι υπολοιποι,ισως βγει κατι αν και μονο αν το κλιμα της συζητησεις κυλησει με αυτο το τεμπο.
tassos_m καλη συνεχεια
 #99237  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Ιαν 30, 2014 9:54 am
Κωνσταντίνα έγραψε:tassos_ m ομολογώ ότι είσαι ιδιαιτέρως συνεπής με τον όρκο που έδωσες. :smile-clapping: και εξηγώ.

Το να επισκεφτείς ένα forum που σε αυτό εμπλέκονται άνθρωποι που στο μέλλον θα συναναστρέφεσαι, έχοντας εσύ την απόλυτη ευθύνη της ιατρικής που θα ασκείς, δείχνει ότι νοιάζεσαι.
Χαίρομαι που το κάνεις, αλλά να είσαι προετοιμασμένος επειδή αυτή σου η επίσκεψη, ίσως σε στοιχειώσει.
Θα μιλήσεις με ανθρώπους που έχουν βιωματικά επιχειρήματα και αν αποφασίσεις να ερευνήσεις μέχρι τέλους, θα πρέπει να διαλέξεις αν θα βγεις από το "μαντρί", δηλαδή ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ.

Λοιπόν καλέ μου φίλε να σου απαντήσω σε αυτά που με ρωτάς.
Μετά το tysabri έκανα copaxon για 6 μήνες. Παθαίνω μια σοβαρή υποτροπή και αποφασίζουν να ξαναμπώ στη betaferon (είχα κάνει επί 1,5 χρόνο στο παρελθόν).
Απογοητευμένη και "φλερτάροντας" ανοικτά με το αμαξίδιο, έγινα μέλος του mssociety, ψάχνοντας.......
Ο Π.Μ79 μου στέλνει την επί 17 ετών έρευνα της ιντερφερόνης β και την αποτελεσματικότητά της στην καθυστέρηση της αναπηρίας. Τζίφος!!! και αποφασίζω το stop :happy-cheerleadersmileygirl:
Είμαι 1,5 χρόνο ελεύθερη από τα φάρμακα που προτείνονται για τη νόσο. Προς το παρόν εξακολουθώ να κινούμαι με τη βοήθεια δύο βακτηριών και το αμαξίδιο νιώθω ότι δε με αφορά .
Η αγωγή που ακολουθώ είναι βιταμίνες, με τη βοήθεια του μεταβολομικού τεστ και τις οδηγίες από γενετιστή. Φρενάραμε την επιδείνωση σημαντικά.
tassos_ m θα χαρώ να σου απαντήσω ότι ρωτήσεις, μέχρι και την ηλικία μου :smile-blush: (50) :smile-hi:
:smile-yes: Σωωωωστη !!!!!!! Tassos_m !!!! Καλως μας ηρθες !!!!! Οπως καταλαβες , εισαι......ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ !!!!! Δεν υπαρχει αλλος νευρολογος που να ειναι μελος του φορουμ, φανερα !!!!! Ευχαριστω κι εγω , που μας νοιαζεσαι ! Συνεχισε ετσι !!!! ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!!!!!!!!!!!!
 #99256  από Π.Μ79
 Πέμ Ιαν 30, 2014 3:36 pm
Τάσο, για να μη γράφουμε μακρόσυρτα κείμενα εδώ με επιστημονικές ορολογίες και καταλαβαίνουμε λίγοι τι γίνεται, θα σου στείλω τα λινκ και μόλις βρω λίγο χρόνο, θα σου απαντήσω όσο πιο απλουστευμένα μπορώ, ώστε να γινόμαστε πλήρως κατανοητοί. :)
 #99257  από Κωνσταντίνα
 Πέμ Ιαν 30, 2014 3:46 pm
Π.Μ79 έγραψε:Τάσο, για να μη γράφουμε μακρόσυρτα κείμενα εδώ με επιστημονικές ορολογίες και καταλαβαίνουμε λίγοι τι γίνεται, θα σου στείλω τα λινκ και μόλις βρω λίγο χρόνο, θα σου απαντήσω όσο πιο απλουστευμένα μπορώ, ώστε να γινόμαστε πλήρως κατανοητοί. :)
Πάρη μου κάνε το διάλογο ανοιχτά, όλοι θα βοηθηθούμε από τον διάλογο- αντίλογο.
Η αρρώστια μας έχει τόση ασάφεια, τόση αναπόδεικτη αλήθεια, τόση μοναδικότητα και τόση διαφορετικότητα, που πάντα είναι χρήσιμη η γνώση :smile-flower:
 #99329  από tassos_m
 Παρ Ιαν 31, 2014 9:54 pm
ΑΝΝΑ59 έγραψε: :smile-yes: Σωωωωστη !!!!!!! Tassos_m !!!! Καλως μας ηρθες !!!!! Οπως καταλαβες , εισαι......ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ !!!!! Δεν υπαρχει αλλος νευρολογος που να ειναι μελος του φορουμ, φανερα !!!!! Ευχαριστω κι εγω , που μας νοιαζεσαι ! Συνεχισε ετσι !!!! ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!!!!!!!!!!!!
Καταρχάς, "bilios", σ'ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! :smile-hi:

"ΑΝΝΑ59", σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :smile-hi:
Μια παρατήρηση μόνο..

Καταρχάς, δεν είμαι ακόμη νευρολόγος, αλλά ειδικευόμενος => ένα ασκούμενο, δηλαδή, στραβάδι.. :smile-giggle:

Για ποιό λόγο να "κρύβομαι"... ;
Δεν έχω τον παραμικρό λόγο να "καμουφλάρομαι", προκειμένου να "ψαρέψω", αλήθεια τί... ;;

Μακάρι να είχα τη γνώση και την ειδική (ωκεανού..) κατάρτιση, για να βοηθήσω,
καταρχάς, δικό μου άνθρωπο που πάσχει από Σκλήρυνση,
και γιατί όχι κάθε ραγισμένο χαμόγελο (...) :smile-sadsmile: που βλέπω πολλές φορές στην Κλινική...

Πάντως, η Σκλήρυνση έχει μια τρομακτική μαγεία και ανατριχιαστική γοητεία μαζί...

Πές μου, μπορώ να 'μαι σίγουρος, ότι σε "χ" χρόνια από τώρα, δεν θα είμαι κι εγώ διαγνωσμένος... ;;; :smile-doh: :smile-shake:
 #99330  από tassos_m
 Παρ Ιαν 31, 2014 9:57 pm
Π.Μ79 έγραψε:Τάσο, για να μη γράφουμε μακρόσυρτα κείμενα εδώ με επιστημονικές ορολογίες και καταλαβαίνουμε λίγοι τι γίνεται, θα σου στείλω τα λινκ και μόλις βρω λίγο χρόνο, θα σου απαντήσω όσο πιο απλουστευμένα μπορώ, ώστε να γινόμαστε πλήρως κατανοητοί. :)
Φίλε "Π.Μ79", έλεγα να σου στείλω pm, και να σου δώσω το email μου για να μου στείλεις τα links αυτά..

Όμως, τελικά, καλύτερα νομίζω, να τα περάσεις απευθείας στο Forum,
έτσι ώστε να έχουν/έχουμε πρόσβαση όλοι..

:smile-hi:
 #99353  από Elianna
 Σάβ Φεβ 01, 2014 9:46 am
Καλημέρα και καλό μήνα! Κατευθείαν στο φόρουμ παιδιά, κατευθείαν στο φόρουμ! Πιστεύω ότι θα ενδιέφερε πολλούς εδώ μέσα :pray:
 #99363  από LL--MM
 Σάβ Φεβ 01, 2014 11:51 am
Φίλτατε Τασσούλη, την πατέντα αυτήν τη χρησιμοποιεί ο κόσμος όλος στο χωριό μου κι είναι και σήμα κατατεθέν μας... Οπότε δεν έχω να σε κατηγορήσω γι'αυτό, κι αν μπουν όμως εδώ μέσα οι συχωριανοί οι δικοί σου, θα σε κακοχαρακτηρίσουν :twisted: :smile-tongueout: :laughing-rolling: Όσον αφορά εμένα όμως, καλύτερα να επέλεγες κάποιο άλλο χρώμα ώστε να καταλαβαινόμαστε και να μη μας μπερδεύουν κι οι άλλοι.

Όσον αφορά την αποζημείωση που "προσφέρει" αυτή η εταιρία, ο οποιοσδήποτε αμερικάνος δικηγόρος θα συνιστούσε αποφυγή, διότι:

α. Η εκτίμηση αυτή γίνεται από γιατρούς υπαλλήλους της εταιρίας οι οποίοι δε θεωρούνται από το σύστημα ως υπαγόμενοι στις αρχές του Ιπποκράτη (όσον αφορά τις περιπτώσεις αυτές τουλάχιστον) και πληρώνονται για να περιορίσουν τα έξοδά της, αποχαρακτηρίζοντας, κατά το δυνατόν τα συμπτωματα.

β. Να "παραδοθεί" ο άρρωστος στην εκτίμηση εταιρίας που ΕΠΕΙΔΗ του έφαγε την υγεία του θέλει τώρα να μειώσει την ευθύνη της αντί να επανορθώσει, είναι κοινώς, μ.....

γ. καλό θα ήταν να βρίσκονταν δικηγόροι που εκπροσωπουν και άλλους ασθενείς, ανοίγοντας μια "Class action" όπου οι συμπτωματολογίες εξετάζονται αντικειμενικά, και υπάρχει περίπτωση ν'αποδειχθεί ότι η εταιρία ΓΝΩΡΙΖΕ και ΠΕΡΙΜΕΝΕ τέτοια αποτελέσματα, οπότε θα μπορέσουν οι ασθενείς αυτοί ή οι οικογένειές τους να εισπράξουν αδικοπρακτικές αποζημειώσεις, ιδίως εκείνες που αναφέρονται ως "punitive dammages" και καλύπτους αρκετά μεγαλύτερο μέρος των επιπτώσεων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Σάβ Φεβ 01, 2014 11:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.