• TYSABRI KAI TΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ?????? =(

  • Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
Συζητήσεις για το φάρμακο Tysabri, (γνωστό και ως Natalizumab) για θεραπεία της σκλήρυνσης κατά πλάκας.
 #80286  από ioanna_melina
 Τρί Οκτ 30, 2012 6:43 pm
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι '' χρήστες'' Tysabri έχετε παρατηρήσει κάποια σημαντική τριχόπτωση με την έναρξη του φαρμάκου.........?????

Πέρυσι τέτοιον καιρό και παίρνοντας το Tysabri 6 μήνες θυμάμαι έπεφταν τα μαλλιά μου πολύ έντονα! άλλοι λέγαν λόγω εποχής, άλλοι λόγω δίαιτας, άλλοι λόγω άγχους και άλλοι (οι νευρολόγοι του νοσοκομείου) απλά νευρίασαν με το θέμα αντιμετωπίζοντάς με σαν καμιά υπερβολική χαζή ξανθιά που δεν έχει με τι να ασχοληθεί.Πήγα σε μια δερματολόγο,μου έδωσε κάτι σπρέι καλλυντικά αλλά δεν έκανα όλη την αγωγή επειδή σταμάτησε η τριχόπτωση...κλασικό λάθος ...

Τα μαλλιά που τότε έχασα πάντως ΔΕΝ αναπληρώθηκαν.

Τώρα, εδώ και 2 μήνες έχανα πάλι ανεξέλεγκτα μαλλιά. Όχι τρίχες,αλλά μαλλιά, τούφες. Ευτυχώς 1 εβδομάδα τώρα ο εφιάλτης σταμάτησε. Όμως μού έχουν μείνει πια τα μισά μαλλιά. Και ΔΕΝ υπερβάλλω!!!! τουλάχιστον εσείς να με πιστέψετε. Φοβόμουν να λουστώ γιατί δεν άντεχα να βλέπω να φεύγουν τούφες, φοβόμουν να χτενιστώ, πάντα πλέον ''φουσκώνω'' με τη χτένα τα μαλλιά και πια ποτέ δεν τα αφήνω ελεύθερα... :( Είχα πάθει ψυχολογικό.Τουλάχιστον σταμάτησαν να πέφτουν. Πού θα πάει,θα βρω τρόπο να ξαναβγουν!

Άκουσα και για μια άλλη κοπέλα με το ίδιο φάρμακο που έχασε μαλλια (και δεν αναπληρώθηκαν). Το έχει παρατηρήσει άλλος????? Έχει κάποια σχέση????? Μήπως σχετίζεται με την ανοσακαταστολή????? Μήπως με την ασθένεια??????
 #80289  από κατερινα 55
 Τρί Οκτ 30, 2012 7:20 pm
Γειά σου ioanna_melina. :)
Είμαστε συνασθενείς και ομοιοπαθείς χωρίς να παίρνουμε το ίδιο φάρμακο.
Εγώ υπό copaxone.Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα,τα ίδια συναισθήματα,οι ίδιες αντιδράσεις,τα ίδια αποτελέσματα...δυστυχώς....
Στην τελευταία μου επίσκεψη στην δερματολόγο ,με την διάγνωση(θυλακικός λειχήνας)έμαθα ότι κι αυτό είναι αυτοάνοσο :scared-eek: Και μια κουβέντα που με προβλημάτισε είναι ότι έχοντας ένα αυτοάνοσο,έχεις πολλές πιθανότητες να εμφανιστεί κι άλλο.. :( :(