• Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #25632  από georgeand
 Τετ Απρ 21, 2010 9:31 am
sou έγραψε:
georgeand έγραψε:και εγω για 7/5 μαγνιτικη φλεφογραφια αν και ο υπεριχοσ πριν 2 μηνες δεν εδειξε κατι περα απο μια αμελιτεα διαφορα ροης (μαλον ετσι γραφει) στης βαλβιδες
Η MRV δεν είναι και τόσο κατάλληλη γιατί είναι στατική. Είναι φωτογραφία, ενώ χρειάζεται κάτι που να απεικονίζει και κίνηση. Ειδικά ψηλά στην άζυγο δεν μπορεί να δείξει τίποτα λόγω της κίνησης της καρδιάς.

Αμελητέα διαφορά ροής; Πόσο αμελητέα; Σε ποιά θέση; Υπήρχε παλλινδρόμηση και για πόση ώρα; Συμβάδιζε αυτό με το πλάτος της φλέβας; Είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και ακτινολόγος πρέπει να ξέρει πολύ καλά τι κάνει και να μην απορρίπτει τα ευρήματα ελαφρά τη καρδία.
ΜΑ ΓΙΑ MRV ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΑΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΟ ΤΟ ΠΡΟΤΟΚΟΛΟ ΤΟΥ ΖΑΜΠΟΝΙ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΙΝΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΠΛΕΞ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΡΙΠΛΕΞ ΚΑΡΟΤΙΔΩΝ.ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.


ΕΛΕΓΧΘΗΚΕ ηενδοκρανια φλεβικη κυκλοφορια και ηεξωκρανια του τραχηλου μεχρι το επιπεδο τησ ανωνημου φλεβας δεν τεκμιριονετε παλινδρομιση απο τον ελεγχο της ενδοκρανιας κυκλοφοριας φλεβα του γαλινου,φλεφα του rosenthal,εσω εγκεφαλικη φλεβα.
τοσο οι εσω και εξω σβαγιτιδεσ αμφοτεροπλευρα,απο το υψος του σβαγιτιδικου τρηματοσ μεχρει και το επιπεδο της ανωνημου φλεβας ελεγχοντε βατες ευπιεστες με ανπευστικο καρδιακο επιρεασμενο φασμα ροης
δεν παρατηηιθηκε παληνδρομη ροη στην αριστερη σφαγιτιδα
παλληνδρομη ροη στην δεξια εσω σφαγιτιδα με χρονο παλινδρομισησ 0,275sec
παλληνδρομη ροη στην ανωνημο βλεβα με χρονο παλληνδρομισησ 0,474sec
στην δεξια σπονδιλικη βλεβα 0,138sec
δεν τεκμιριονετε παρουσια στενοσεων η ινωδους δακτιλιου στο σφαγιτικο τρημα
στην δεξια εσω σφαγιτιδα σημιωνεται παροδικη αναπευστικα επιρεαζομενη παυση ροησ κατω 0,2sec
συμπερασμα στην παρουσα εξεταταση τεκμιριονετε μονο ενα εκ τον πεντε κριτιριων ζαμπονι δεν τεκμιριονεται φλεβικη ανεπαρκια
 #29234  από Χρηστος
 Σάβ Ιουν 05, 2010 9:06 pm
sou έγραψε:Καλή επιτυχία!

Πρόσεξε ότι η εξέταση είναι αρκετά πολύπλοκη. Μην απογοητευτείς από false negative. Από ιδία πείρα στο λέω. Είχα 2 μέχρι να βρω το πρόβλημά μου.
Καλησπερα σε ολους

Σας διαθετω παρακατω τη γνωματευση του Κου Λιαση να μου πειτε τη γνωμη σας





"Οι εσω σφαγιτιδες φλεβες ελεγχονται βατες σε ολο το μηκος τους με ευπιεστο το τοιχωμα,χωρις ενδειξης θρομβωσης
Δεν υπρχουν υπερηχογραφικες ενδειξεις τουλαχιστον στα απεικονιζομενα τμηματα της εσω σφαγιτιδος αξιολογης στενωσης
Ενδιαφερον προκαλει η διαφορετικη φασικοτητα της ροης του αιματος και ουσιαστικα η μη εντονη φασηικοτητα στην αριστερη εσω σφαγιτιδα σε σχεση με τις κυματομορφες doppler της δεξιας εσω σφαγιτιδας στην υπτια θεση
Στην υπτια θεση η cross sectional area της αριστερας εσω σφαγιτιδος ειναι 0,88cm2 και της δεξιας ειναι 0.72cm2
Οι σπονδυλικες φλεβες ελεγχονται βατες επισης με φυσιολογικη αιμοδυναμικη συμπεριφορα και θα λεγαμε αρκετα αξιολογη διαταση αυτων στην υπτια θεση
Οι κυματομορφες doppler και οι ταχυτητες ροης ελεγχονται εντος φυσιολογικων οριων ενω οι μεγαλυτερες ταχυτητες ροης ελεγχονται με κατα τοπους μικρου βαθμου στενωσεις διαπιστωνονται στην αριστερη σπονδυλικη φλεβα
Χρησιμοποιωντας το κροταφικο οστουν ως ακουστικο παραθυρο και μαλιστα τη λεπιδοειδη μοιρα απεικονιστηκαν οι εν τω βαθει φλεβες του εγκεφαλου και συγκεκριμενα η internal celebral vein η basal vein of rosenthal και η great vein of galen στις οποιες διαπιστωθηκε φυσιολογικη αιμοδυναμικη συμπεριφορα χωρις παλινδρομη ροη κατα τις αναπνευστικες κινησεις στην αλλαγη θεσης απο την θεση 0 στην θεση των 90 μοιρων
Κατα την αλλαγη της θεσης απο την υπτια στην καθιστικη θεση δεν διαπιστωθηκε πληρη συγκλιση των τοιχωματων της αριστερης εσω σφαγιτιδος η οποια παρεμεινε με αρκετα σημαντικη ροη αιματος ενω δεν παρατηρηθηκε και ιδιαιτερα αξιολογη διαταση της συστοιχης σπονδυλικης φλεβας
Για τα δυο παραπανω ευρηματα, της μη υπαρξης εντονης φασικοτητας στην αριστερη εσω σφαγιτιδα στην υπτια θεση και τη μη σημαντικη μεταβολη κατα την αλλαγη απο τις 0 στις 90 μοιρες κρινεται σκοπιμος ο περαιτερω ελεγχος με μαγνητικη φλεβογραφια για την αξιοπιστη απεικονιση και της αζυγου φλεβας

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Παρολο που δεν τηρουνται τα απαραιτητα κριτηρια του πρωτοκολλου για την υπαρξη στενωσεων στην εξωκρανιακη μοιρα της σφαγιτιδος και των σπονδυλικων φλεβων αμφω η μη σχετικη απωλεια της φασικοτητας στην αριστερη εσω σφαγιτιδα η μη σημαντικη μειωση της cross sectional area στην καθιστικη θεση και η οχι ιδιαιτερα αξιολογη διαταση της διαμετρους της σπονδυλικης φλεβας πιθανοτητα αποτελουν ενδειξεις για περαιτερω ελεγχο τουλαχιστον με μαγνητικη φλεβογραφια και για την απεικονιση της αζυγου φλεβας
 #29235  από βάλια
 Σάβ Ιουν 05, 2010 9:17 pm
Γεια σου Χρήστο :) κ σε μένα ο Λιάσης πάνω κάτω τα ίδια είπε, αφού μου πήρε 450 ευρώ..τελικά το έψαξα κ είχα διάφραγμα στην άζυγο.Η μαγνητική δεν είναι αξιόπιστη εξέταση.Το διάφραγμα που είχα ήταν στο ύψος της καρδιά η μαγνητική φλεβογραφία κατα πάσα πιθανότητα δε θα έδειχνε τίποτα.Σίγουρα αναγνωρίζω τη καλή θέληση του κ. Λιάση να ασχοληθεί με την ΧΕΝΦΑ αλλά 450ευρώ με λάθος διάγνωση πάει πολύ....
 #29269  από Χρηστος
 Κυρ Ιουν 06, 2010 1:13 am
βάλια έγραψε:Γεια σου Χρήστο :) κ σε μένα ο Λιάσης πάνω κάτω τα ίδια είπε, αφού μου πήρε 450 ευρώ..τελικά το έψαξα κ είχα διάφραγμα στην άζυγο.Η μαγνητική δεν είναι αξιόπιστη εξέταση.Το διάφραγμα που είχα ήταν στο ύψος της καρδιά η μαγνητική φλεβογραφία κατα πάσα πιθανότητα δε θα έδειχνε τίποτα.Σίγουρα αναγνωρίζω τη καλή θέληση του κ. Λιάση να ασχοληθεί με την ΧΕΝΦΑ αλλά 450ευρώ με λάθος διάγνωση πάει πολύ....
Γεια σου και σενα Βαλλια.Προσωπικα εμενα μου φανηκε πολυ ενταξει γιατρος.Σιγουρα η θεληση του ειναι καλη.Τωρα κατα ποσο θα μας βοηθησει να λυσουμε το προβλημα δεν το ξερω....ακομα.Μου ειπε οτι θα με παρει τηλεφωνο σε δεκα ημερες για να κανονισουμε ραντεβου για τη μαγνητικη φλεβογραφια.Ελπιζω πως θα μας δειξει κατι οπως ηλπιζα και για τον υπερηχο.Μακαρι.
Παντως εμας μας πηρε λιγοτερα χρηματα για το doppler.Δεν ηξερα και σε ποιον αλλον να απευθυνθω για να μας τεσταρει για χενφα.Αν εχεις καποιον πιο ψαγμενο πες μου........