• Ανοσοκαταστολή, ναι ή όχι;

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #21528  από LL--MM
 Κυρ Μαρ 14, 2010 1:31 pm
Όμως εσύ δεν πήγες να διανοίξεις τις φλέβες σου; Είδες ωφέλεια ή όχι;
 #21539  από βάλια
 Κυρ Μαρ 14, 2010 3:23 pm
Καλησπέρα sou!αφού όπως λες είναι νωρίς ακόμα για να βγάλουμε συμπεράσματα για τα οφέλη της διάνοιξης φλεβών, πώς προτείνεις με τόση σιγουριά σε όλους να το κάνουν;
 #21570  από litsa
 Κυρ Μαρ 14, 2010 7:38 pm
ολα αυτά σε ποιο νοσοκομείο τα έκανες??

εχει σχεση η αναιμία απο σίδηρο? εννοώ στην εναπόθεση στο ΚΝΣ
 #21584  από soulla
 Κυρ Μαρ 14, 2010 10:55 pm
περιμένουμε νέα σου σταύρο που τα έκανες όλα αυτά και τι σου είπαν οι αγγειολόγοι πως το πήραν το είδαν θετικά δεν κοροιδεύουν όπως οι νευρολόγοι :?: φυσικά αφού πληρώνονται δεν έχουν λόγο να μην στο κάνουν αλήθεια πόσα στοιχίζει :?:
 #21608  από ΜΙΜΙΚΑ
 Δευ Μαρ 15, 2010 12:13 am
Σταύρο πες μου ότι σε κοίμησαν για τη διάνοιξη της σφαγίτιδας γιατί όταν έκανα εγώ πλασμαφαίρεση μέχρι να μου βάλουν απλώς τον καθετήρα στη σφαγίτιδα τρελάθηκα στον πόνο και ήμουν σε οικτρή κατάσταση για 1 μέρα - πόσο μάλλον για τη διάνοιξη !!!
 #21648  από litsa
 Δευ Μαρ 15, 2010 11:19 am
παρα πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά που γράφεις!!!
 #21669  από georgeand
 Δευ Μαρ 15, 2010 1:52 pm
sou έγραψε:
βάλια έγραψε:Καλησπέρα sou!αφού όπως λες είναι νωρίς ακόμα για να βγάλουμε συμπεράσματα για τα οφέλη της διάνοιξης φλεβών, πώς προτείνεις με τόση σιγουριά σε όλους να το κάνουν;
Κατ' αρχήν δεν πρότεινα διάνοιξη σε κανέναν. Δεν είμαι γιατρός και δε με ενδιαφέρει να το κάνω. Αλλά τα επιχειρήματα υπέρ μιας διάνοιξης ήταν ιδιαίτερα πειστικά και για αυτό προχώρησα, ενώ θεώρησα χρέος μου να ενημερώσω τους γιατρούς και όσους ασθενείς ενδιαφέρονται.

Αφού έχουμε ΣΚΠ, η οποία δείχνει να συνυπάρχει σε μεγάλο ποσοστό με την αντίστοιχη φλεβική ανεπάρκεια (ΧΕΝΦΑ) δεν είναι λογικό να πρέπει να ελεγχθεί όποιος πάσχει από ΣΚΠ; Ο έλεγχος είναι μη επεμβατικός και γενικά ακίνδυνος.

Η ιατρική ιχυρίζεται ότι δεν είναι τέχνη αλλά μια επιστήμη η οποία προσπαθεί να επαναφέρει την ομοιόσταση στο ανθρώπινο σώμα. Μια στενή φλέβα είναι σίγουρα ένα παθολογικό εύρημα, το οποίο σίγουρα διαταράσσει την ομοιόσταση.

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές επεμβάσεις οι οποίες έχουν δοκιμαστεί ιδιαίτερα στη ΣΚΠ, π.χ δεν έχει γίνει μελέτη για τον αν η θεραπεία της τερηδόνας επηρρεάζει τη ΣΚΠ. Αντίθετα, για τη θεραπεία της ΧΕΝΦΑ έχει γίνει μελέτη που αποδεικνύει ότι είναι ασφαλέστατη για πάσχοντες, ενώ δείχνει ότι επηρρεάζει θετικά την εξέλιξη της νόσου. Εδώ είναι που χρειάζεται η περισσότερη έρευνα: όχι για το αν επηρρεάζει όσο για το πόσο και πώς ακριβως επηρρεάζει.

Σύμφωνα με μελέτες, η συγκέντρωση ιόντων σιδήρου στο ΚΝΣ μπορεί να προκληθεί από τη ΧΕΝΦΑ. Ο σίδηρος είναι ιδιαίτερα τοξικός για το ΚΝΣ.

Η εξωκρανιακές φλεβικές στενώσεις δημιουργούν ελλάττωση στην παροχή οξυγόνου στον εγκέφαλο, η οποία πρέπει να αποκατασταθεί.

Νομίζω ότι τα παραπάνω αποτελούν έναν καλό λόγο για να θέλει κάποιος απλώς να ελεγχθεί και, μόνο εφ' όσον του το συστήσει ο αγγειοχειρουργός του, να προχωρήσει σε διάνοιξη. Η δική μου επέμβαση έγινε ακριβώς για αυτό το λόγο. Ο ακτινολόγος μου διέγνωσε απουσία ροής στην αριστερή σφαγίτιδα και απευθύνθηκα σε αγγειοχειρουργό, που προχώρησε σε αγγειογραφία, η οποία έδειξε 3 σοβαρότατες στενώσεις και επέμεινε ότι έπρεπε να διορθωθούν.

Σταύρος
αγαπητε Σταυρο το εψακσα και εχω το θεματακι μετη θεωρια του ιταλου και την περασμενη εβδομαδα εκανα το προτοκολο του σε ενα ακτινολογο που θεορουσε την μελετη οχι και τοσο αξιοπιστη μου εξετασε ολες τις βλεβες σε δυο μερες απο τουλαχιστον 1.5 ωρες την ημερα πολυ ψηρας τελικα ολες ηταν ενταξη και δεν προχορισα σε μαγνιτικη φλεβογραφια βαση του προτοκολου ζαμπονι .
 #21695  από swt
 Δευ Μαρ 15, 2010 6:12 pm
ΜΙΜΙΚΑ έγραψε:Σταύρο πες μου ότι σε κοίμησαν για τη διάνοιξη της σφαγίτιδας γιατί όταν έκανα εγώ πλασμαφαίρεση μέχρι να μου βάλουν απλώς τον καθετήρα στη σφαγίτιδα τρελάθηκα στον πόνο και ήμουν σε οικτρή κατάσταση για 1 μέρα - πόσο μάλλον για τη διάνοιξη !!!
Το σημείο εισόδου για τη φλεβογραφία των σφαγίτιδων είναι σχεδόν πάντα μια μηριαία φλέβα. Η επέμβαση μοιάζει αρκετά με την αντίστοιχη στις αρτηρίες (καρωτίδες). Μια καλή περιγραφή για τη διάνοιξη των καρωτίδων μπορείς να βρεις εδώ
:arrow: http://www.epemvatiki.gr/index.php/2009 ... /60--stent.
Για την επέμβαση στις φλέβες μπορείς να διαβάσεις τις επεξηγήσεις του Δρ. Σκλαφάνι προς τα μέλη του This is MS εδώ
:arrow: http://www.thisisms.com/ftopic-9998-day ... c-104.html (το πρώτο και τα δυο τελευταία μηνύματα).
και εδώ
:arrow: http://www.thisisms.com/ftopict-10680.html