• Τρία νέα φαρμακευτικά σκευάσματα :

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #16671  από Maria77
 Πέμ Φεβ 04, 2010 8:38 pm
Παραθέτω το άρθρο που υπήρχε σε σημερινή εφημερίδα:

Νέα όπλα στην αντιμετώπιση της σκλήρυνσης κατά πλάκας
ΚΙΚΑ ΚΑΣΙΝΙΔΟΥ
ΜΕΤΡΙΑτελικά φαρμακευτικά σκευάσματα -όλα σε μορφή χαπιού- θα ενισχυθεί μέχρι το τέλος του χρόνου η θεραπευτική φαρέτρα για την αντιμετώπιση της σκλήρυνσης κατά πλάκας. Το ένα από τα τρία σκευάσματα, όπως ανέφερε στον «Φ» ο διευθυντής της Νευρολογικής Κλινικής του Ινστιτούτου Νευρολογίας και Γενετικής, Μάριος Παντζαρής, θα αντιμετωπίζει τη νόσο συμπτωματικά, δεν αποτελεί δηλαδή θεραπεία, καθώς θα βελτιώνει τα κινητικά προβλήματα των ασθενών, βοηθώντας τους να περπατούν καλύτερα. Σύμφωνα με τον δρα Παντζαρή η εταιρεία που διαχειρίζεται το σκεύασμα, αναμένει έγκριση του φαρμάκου από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων περί το τέλος του χρόνου. Εντός του 2010, αναμένεται και η έγκριση των δύο θεραπειών διά του στόματος για τη σκλήρυνση κατά πλάκας, της φινγκολιμόδης και της κλαντριμπίνης. Για το πρώτο η παρασκευάστρια εταιρεία αναμένει την έγκριση από το FDΑ Αμερικής και τον ΕΜΕΑ, τον ερχόμενο Οκτώβριο και για
Και τα τρία σκευάσματα θα είναι σε μορφή χαπιού
το δεύτερο η παρασκευάστρια εταιρεία προσδοκεί στα τέλη του καλοκαιριού. Από τη στιγμή που θα εγκριθεί από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων, ανέφερε ο δρ Παντζαρής, χρειάζονται δύο με τρεις μήνες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία που θα επιτρέψει την κυκλοφορία του στην Κύπρο. Όπως εξήγησε, η φινγκολιμόδη θα χορηγείται κάθε μέρα, ενώ για την κλαντριμπίνη, οι σχετικές μελέτες έγιναν με δύο πενθήμερα το χρόνο. Δηλαδή, ο ασθενής πήρε για πέντε μέρες τη θεραπεία από το στόμα, στη συνέχεια διέκοψε για να την επαναλάβει μετά από έξι μήνες. Σε ό,τι αφορά τη φινγκολιμόδη, «ξέρουμε προκαταρκτικά ότι, γύρω στο 80% των ασθενών δεν είχαν κρίση, σε αντιστοιχία με 70% όσων έπαιρναν ιντερφερόνη». Για την κλαντριμπίνη έγινε μελέτη με εικονικό φάρμακο, η οποία έδειξε ότι στα δύο χρόνια, γύρω στο 43% - 44% των ασθενών δεν παρουσίασαν υποτροπές, σε σχέση με το 16% όσων πήραν το εικονικό φάρμακο.
 #20070  από kate2002
 Σάβ Μαρ 06, 2010 12:11 pm
ti γινετε ρε κωστα γιατι εγω δε βρισκω κατι προσφατο!
βαλε ενα λινκ
 #22451  από κωστας
 Σάβ Μαρ 20, 2010 3:25 pm
εχει προσωπικες μαρτυριες ποιο πολυ!με την λεξη ccsvi θα βρεις ειτε στο google ειτε στο youtube!αρχισα να το ψαχνω και'γω βασικα την τεταρτη θα κανω εξετασεις ελπιζοντας κατι καλο!ευτυχως βρηκα εναν πολυ καλο αγγειοχειρουργο ο οποιος μου συνεστησε να παω στο ισως και το καλυτερο διαγνωστικο κεντρο αγγειολ.διερευνησης στην ελλαδα!
 #22454  από litsa
 Σάβ Μαρ 20, 2010 3:37 pm
που είναι αυτό??? :D
 #22589  από κωστας
 Κυρ Μαρ 21, 2010 11:46 am
ειναι στην μεσογειων 109-111 ,τηλ.210-6911668 !βεβαια καλο θα ηταν να πας σε ενα αγγειοχειρουργο να σου γραψει τι ακριβως εξεταση θελει!εγω στην ελευσινα πηγα στον ΗΛΙΑ χαραλαμπο ο οποιος γνωριζει εν μερη την θεωρια του zamboni και ηταν προθυμος να βοηθησει!το τηλ. του ειναι 210-5570852 ειναι στρατιωτικος και ειναι γνωστος του ακτινολογου που θα κανει την εξεταση!ελπιζω σε κατι καλυτερο για ολους μας επιτελους!εχω την παθηση 11 χρονια και 25 η μανα μου και ακομα το ιδιο φαρμακο υπαρχει(ιντερφερονη) σαν το καλυτερο,αν ειναι δυνατο,αν ισχυει η θεωρια του zamboni θα ειναι η μεγαλυτερη ανακαλυψη των τελευταιων 50 χρονων!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7